Dzisiaj jest: 3.12.2023, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
Na naszym forum możesz pisać bez rejestracji, po prostu zadaj pytanie i czekaj na odpowiedź

Ogród i podwórko

Tematy związane z ogrodem, i tym co wokół domu
Dodaj odpowiedź

Czy można montować zbiornik na ziemi gliniastej?

rozpoczęty 2 lata temu przez KKKaSka
2022-02-05 11:24 54%
Jest tu jaiś fachowiec od szamb? Tak jak w tytule, chce zamontować zbiornik na szambo ale cała ziemia na działce to glina!
odpowiedziano 2 lata temu przez Redaktor
2022-02-05 11:33 61%
Zbiornik na szambo może być zakopany w ziemi gliniastej, ze względu na głębokość przemarzania gruntu gliniastego należy pamiętać że zbiornik powinien być obsypany ziemią luźną „piaskową”.
 
W Polsce są 4 strefy przemarzania gruntu, a wartości wahają się od 0,8 metra do 1,4 metra. Podczas montażu elementów zbiornika na szambo pod ziemią należy stosować tylko zaprawę mrozo- i wodoodporną. Należy na to szczególnie zwrócić uwagę, bo sporo firm uszczelnia zbiorniki pianką montażową. Minimalna sugerowana warstwa ziemi jaka powinna być na zbiorniku to 0,5 metra. Przy takim nasypie ziemi w zupełności wystarcza płyta standardowa. Jeśli zbiornik będzie głębiej zakopany, trzeba poinformować o tym sprzedawcę. W takim przypadku pokrywa szamba musi być dodatkowo wzmocniona. Standardowo wlot do zbiornika w produktach firmy ABC Szamba Betonowe, licząc od poziomu gruntu w dół, jest na 80cm.