Dzisiaj jest: 28.9.2020, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Wynajem maszyn budowlanych, zakup czy leasing?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 243 Autor:
Ilość głosów:

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na zakup maszyn budowlanych, czy też lepiej je wynająć lub wziąć w leasing.

Wynajem maszyn budowlanych, zakup czy leasing?
Odpowiedź zależy przede wszystkim od specyfiki prac budowlanych, a także od wielkości i profilu firmy.

Wynajem maszyn budowlanych – zalety i wady

Prace budowlane są zwykle sezonowe, co oznacza, że od wiosny do jesieni wykonuje się najwięcej prac. Warto zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych – to najtańsze, a przy tym bardzo korzystne rozwiązanie. Dużą zaletą wynajmu jest brak konieczności płacenia jednorazowo dużej kwoty za sprzęt, co ma znaczenie zwłaszcza dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Wśród zalet tej opcji wymienia się także fakt, że wynajmowane maszyny są serwisowane. Zazwyczaj właściciele dbają o nie, bo dzięki temu klienci są zadowoleni. Wynajmujący nie musi więc martwić się kosztownymi naprawami lub czasochłonnym serwisowaniem. Wynajęta maszyna może być zamówiona od razu na miejsce budowy, co stanowi dodatkowy atut tego rozwiązania. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się wynajmem maszyn budowlanych, a przykładem jest przedsiębiorstwo Uplifter. Jedyną wadą wynajmu może być problem ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu na czas, jednak korzystając z usług odpowiedniej firmy, z łatwością można otrzymać konkretną maszynę w wybranym dniu.

Zakup maszyn budowlanych – zalety i wady

Zakup maszyn budowlanych jest zdecydowanie najbardziej kosztownym rozwiązaniem, jednak sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw, które potrzebują danego sprzętu przez większą część roku. Trudno bowiem wyobrazić sobie firmę, która np. zajmuje się stanem otwartym budynku bez dźwigu oraz koparki. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup maszyn to ogromny wydatek, a do tego dochodzą też koszty serwisowania i napraw. Z kolei sporą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpisania maszyny budowlanej w koszty – warto ją kupić w miesiącu, w którym przychody są największe.

Leasing maszyn budowlanych – zalety i wady

Ostatnie rozwiązanie, czyli leasing maszyn budowlanych, jest bardzo wygodne. To świetna opcja dla tych przedsiębiorstw, które nie chcą decydować się na wynajem ani na bezpośredni zakup. Zdecydowaną zaletą leasingu jest mniejsze obciążenie finansowe i możliwość wykupienia sprzętu po pewnym czasie (np. po 4–5 latach). Jednocześnie należy jednak pamiętać, że w przypadku leasingu całkowity koszt maszyny jest o kilkanaście procent wyższy niż w przypadku zakupu, przy czym opłaty są rozłożone na kilka rat. Leasing jest najbardziej korzystny, jeśli dostawca sprzętu zajmuje się także amortyzacją, naprawami i serwisowaniem.


Podsumowując, każde z trzech rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego przedsiębiorca powinien wybrać opcję dopasowaną do swoich preferencji, profilu działalności firmy, ilości prac oraz kwestii finansowych.

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: