Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Jakie deski na kanał samochodowy

Dodano: 6 lat temu Czytane: 51063 Autor:
Ilość głosów: 983

Na rynku dostępne są gotowe odlewy kanałów samochodowych które można zamontować we własnym garażu, zamontowanie kanału to nie wszystko trzeba go również odpowiednio wykończyć. Jakie deski?

Jakie deski na kanał samochodowy
Najpierw kątownik
Najlepszym sposobem na wykończenie kanału samochodowego jest przykręcenie do górnej krawędzi kanału kątownika. Kątownik powinien mieć grubość co najmniej 4mm, najlepsza szerokość kątownika to 40mmx40mm.
Cena kątownika na dzień 13 grudnia 2017 roku to 63zł brutto (Firma Centrostal) za 6mb, biorąc pod uwagę docinki na kanał standardowej długości 350cm (firma ABC Szamba betonowe) potrzebujemy 3 sztuki takiego kątownika (189zł). Kątownik należy przykręcić w kilku miejscach do śrub które uprzednio musimy zakotwiczyć w górnej części kanału samochodowego. Zamiast śrub można przyspawać kątownik do zwykłych prętów ale w przypadku zastosowania śrub możemy opuścić kątownik na gwintach +-2cm w górę lub w dół ponieważ nawet najlepszym fachowcom nie uda się tak wypoziomować kanału aby wysokość kątownika pasowała do wylewki.

Deski kanałowe
Deski kanałowe dobieramy zawsze do wysokości kątownika i rzecz jasna do szerokości kanału. W przypadku kanału samochodowego firmy ABC Szamba betonowe potrzebujemy deski o wymiarach:
 • Długość deski: 100cm
 • Grubość deski: 3,6cm (dla katownika 40x40 o grubości 4mm)
 • Szerokość deski jest mniej istotna, im węższa tym więcej desek będziemy musieli ułożyć aby zakryć kanał w całości.
Chciało by się użyć deski jak najszerszej ale pamiętajmy, że deska taka jest droższa, poza tym im szersza deska jeśli nie będzie odpowiednio przechowywana podczas schnięcia może zmienić swój kształt z płaskiego na falisty. Deski można również delikatnie zabielić wyheblować ze względów wizualnych. 
Na kanał najlepsze by było drzewo dębowe lub akacja, deska o grubości 3,6cm bez problemu powinno wytrzymać przejazd aut osobowych i busów dlatego drzewo sosnowe.

Na sam koniec należy deski zaimpregnować, są do tego na rynku odpowiednie środki, niektórzy impregnują deski przepalonym olejem silnikowym - odradzamy tego typu rozwiązanie ze względu na środowisko.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Komentarze (Ilość: 4)
Rosnąco Standardowy
 • czym przykryć kanał w garażu
  2018-01-24 18:14:50 Zgłoś
  Ciekawy artykuł, właśnie szukałem czym przykryć kanał w garażu, tym kątowniku to przyznam szczerze nawet nie wiedziałem :D
 • Czym pomalować kanał?
  2018-01-30 03:12:39 Zgłoś
  Możecie podpowiedzieć czym te deski później pomalować żeby służyły jak najdłużej.
 • Czym pomalować deski kanałowe
  2018-02-19 15:32:43 Zgłoś
  Olejem przepalonym możesz, albo bądź eko i kup impregnat
 • Deski na kanał puchną
  2021-02-09 08:44:56 Zgłoś
  Pamiętajcie od odstępach pomiędzy deskami jeśli spasujecie suche deski zbyt ciasno natomiast zimą przyjedziecie samochodem zaśnieżonym to na drugi dzień może okazać się że deski na tyle zwiększyły swoją obejętość że wyszły z kątownika, na odcinku 4m aż 5cm więcej się zrobiło. Kolejna rzecz to woda w kanale z topniejącego śniegu, niech kątownik lepiej ciut wystaje nad płytkę niż ma być na równi... Takie zalecenie dostałem od firmy ABC Szamba Betonowe - i sprawdziło się, trochę żałowałem że mój kątownik wystawał 3mm nad płytkę ale jak zobaczyłem wody od groma ale kanał suchy to już wiem dlaczego!