Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Instalacja do wyciągania szamba z ogrodzenia w używanym już zbiorniku

Dodano: 2 lata temu Czytane: 11459 Autor:
Ilość głosów: 290

O instalacji do wyciągania szamba z ogrodzenia pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu, dziś chcielibyśmy przedstawić Wam instrukcję jak wykonać taką instalację w używanym już zbiorniku.

Instalacja do wyciągania szamba z ogrodzenia w używanym już zbiorniku

Instalacja do wyciągania szamba z drogi w używanym szambie

Przede wszystkim trzeba głośno powiedzieć i tutaj aż pozwolę sobie wyboldować i zmienić kolor czcionki na czerwony: NIE WOLNO WCODZIĆ DO UŻYWANEGO ZBIORNIKA!!! Wejście do używanego szamba grozi śmiercią dlatego jeśli zbiornik był choć raz używany, a chcesz wykonać taką instalację możesz zrobić to nie wchodząc do zbiornika tylko stojąc nad otworem rewizyjnym (kominkiem betonowym).
Do czego służy instalacja do szybkozłączki nie będziemy jeszcze raz pisać, przeczytaj ten artykuł: instalacja do szybkozłączki, tutaj skupię się tylko na tym w jaki sposób zrobić taką instalację w zbiorniku pełnym już ścieków lub zwyczajnie użytkowanym już szambie betonowym.

Jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne?

 • Wiertarka z wiertłem do betonu fi8-12mm
 • Zaprawa klejowa mrozo-wodoodporna (glazurnik na zewnątrz) 2kg
 • Młotek i mesel 
 • Łopata
 • Szybkozłączka z aluminiową zaślepką +1m rury + 2 obejmy zestaw: link do sklepu ewentualnie Szybkozłączka z kolankiem
 • Rura PCV 110mm długość w zależności od tego ile metrów znajduje się zbiornik na szambo od ogrodzenia czy drogi + 2m
 • 3 Kolanka PCV 110mm o różnych kontach 90°, 45° oraz 67° 
 • Obejma do rur pcv 110mm (zdjęcie na dole artykułu)
 • Przydatna będzie szlifierka kątowa z tarczą do cięcia metalu

Jak bezpiecznie poprowadzić rurę pcv od szamba do ogrodzenia

Dobrze jest aby nawet przy takiej pracy mieć osobę do pomocy, która a to poda klucz czy po prostu dotrzyma towarzystwa w pracach przy zbiorniku na szambo istnieje mimo wszystko ryzyko wpadnięcia do zbiornika czy zatrucia się gazami które wydobywają się ze zbiornika pełnego ścieków. Firma która wykonuje takie instalacje rurę PCV montuje do ściany zbiornika bo tak wygodniej gdy płyta zbiornika nie jest jeszcze przyklejona więc jeśli nie masz jeszcze kupionego zbiornika a chcesz posiadać w nim taką instalację kup zbiornik z gotową instalacją do szybkozłączki w firmie ABC Szamba Betonowe - numer do sprzedawcy: 721 023 023 jeśli natomiast już nabyłeś zbiornik wcześniej lub co gorsza zbiornik już użytkujesz możesz taką samą instalację co na zdjęciu powyżej wykonać na ścianie komina rewizyjnego tak jak pokazujemy na zdjęciu poniżej!
Instalacja do szybko-złączki w używanym zbiorniku
Zaczynamy pracę!
 1. Zdejmij właz czy to betonowy tymczasowy czy docelowy żeliwny i odkop ziemię przy nim na głębokość 20-30 cm, do tego możesz od razu wykopać rów pod rurę od zbiornika do ogrodzenia bądź drogi, dobrze jest kopać rów na głębokość taką aby od strony ogrodzenia zachowany był minimalny spadek w stronę zbiornika po to aby w momencie gdy szambowóz przestaje pompować resztki ścieków wpadły z powrotem do zbiornika niż by miały zostać w rurze i zamarznąć w okresie mrozów.
 2. Mniej więcej w połowie komina rewizyjnego wykonaj otwór na średnicę większą niż 110mm ale nie więcej jak 120mm przez otwór powinno przejść widoczne na zdjęciu kolano PCV z Rurą poprowadzoną przy dnie. Otwór najlepiej jest wykonać za pomocą wiertarki z wiertłem 10-12mm nawieracjąc kilkanaście otworów na średnicę rury 110m, nawiercone otwory pomogą w sposób kontrolowany wykuć wspomniany otwór 110mm-120mm
 3. Pod otworem który właśnie wykonałeś wywierć jeden otwór pod kołek od obejmy którą przymocuj w taki sposób aby przymocować rurę do ściany, pamiętaj aby otwór wykonać jak najniżej się da wywierć go oczywiście w środku komina rewizyjnego.Obejma do mocowania rury pcv
 4. Zamocuj rurę PCV do samego dna zbiornika tak by dotykała dna, rurę PCV koniecznie podetnij za pomocą szlifierki kątowej pod niewielkim kątem, wycinając tak jak by półksiężyc. Ma to na celu umożliwienie zasysania szamba i wyciąganie ścieków do samego końca.
 5. Rozrub zaprawę klejową i uszczelnij rurę pcv w otworze, zadbaj by konsystencja zaprawy była zwarta by klej nie spłynął przed związaniem, do tego celu możesz użyć pianki montażowej, przy czym my zawsze zalecamy zaprawę na bazie cementu ponieważ pianka ma tendencję do utleniania się z biegiem czasu.
 6. Na koniec zamontuj aluminiową szybkozłączkę z zaślepką do rury PCV, aby szybkozłącze zainstalować do rury PCV konieczny jest łącznik z rury elastycznej w ABC Szamba Betonowe dostaniesz komplet tego typu asortymentu. Pamiętaj aby na koniec zakotwiczyć szybkozłączkę czy to w ogrodzeniu czy w gruncie np stosując odpowiednią wylewkę.
Schemat instalacji do szybko-złączki
Artykuł napisany ponieważ mamy bardzo dużo telefonów czy w ofercie mamy usługę wykonania instalacji do wypompowania szamba z drogi, niestety nie mamy takiej usługi za każdym razem podpowiadamy jak takową instalacje wykonać, by nie powtarzać się za często opisaliśmy to i zilistrowaliśmy najlepiej jak potrafimy. 
Instalacja do szybkozłączki w kominku
Źródło: Instalator z ABC Szamba Betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: