Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Rolety na okna dachowe - jak wybrać produkt idealny?

Dodano: rok temu Czytane: 1345 Autor:
Ilość głosów: 13

Rolety dachowe to najlepszy sposób na zabezpieczenie mieszkańców poddasza przed zbyt mocnym słońcem.

Rolety na okna dachowe - jak wybrać produkt idealny?
Z wiadomych przyczyn przy skośnych oknach nie można zastosować tradycyjnych rozwiązań, czyli karnisza z zasłoną i firanką. Dlatego najlepszym sposobem na zaciemnienie pomieszczenia znajdującego się pod skośnym dachem będzie zainstalowanie rolet. Zanim to zrobimy, sprawdźmy, jakie rolety do okien dachowych są najlepsze. 
  1. Rolety dachowe - dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet na okna dachowe?
  2. Jakie rolety na okna dachowe wybrać?
  3. Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne?
  4. Jak zmierzyć rolety do okien dachowych?
  5. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolety dachowe?
Rolety dachowe - dlaczego nie można zamontować tradycyjnych rolet na okna dachowe?
Klienci często zadają pytanie, czy w przypadku okien pod dachem można instalować te same produkty, jak w przypadku tradycyjnych okien. Otóż absolutnie nie można tego robić. Rolety na okna dachowe muszą być dedykowane oknom dachowym. Jeśli zastosujemy inne produkty, może okazać się, że nie spełniają one swojego zadania. Materiał z tradycyjnych rolet zamontowanych na skośne okno może nieestetycznie obwisać. W takiej sytuacji roleta nie będzie ograniczała napływu do pomieszczenia promieni słonecznych. Rolety okienne dachowe są skonstruowane w taki sposób, aby można było wygodnie ich używać na pochyłej powierzchni. 
Jakie rolety na okna dachowe wybrać?
Rolety oraz markizy mają za zadanie ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Powinny także przeciwdziałać nagrzewaniu się pokoi. Oczywiście rolety pozwalają również na estetyczną aranżację okien. Wybierając roletę na okno dachowe, musimy przede wszystkim dobrać odpowiedni rozmiar. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wyprodukowana została osłona. Powinna to być porządna tkanina, która nie przepuszcza promieni słonecznych, jest wytrzymała na uszkodzenia mechanicznie, a kolor nie traci na intensywności pod wpływem słońca. 
Tot kilka przykładów, z czego mogą być wykonane rolety dachowe:
  • rolety (żaluzje) aluminiowe,
  • rolety tkaninowe dachowe,
  • rolety materiałowe plisowane.
Rolety dachowe wewnętrzne czy zewnętrzne?
Obecnie znajdziemy w sklepach dwa główne typy rolet do okien dachowych: zewnętrzne oraz wewnętrzne. 
Rolety do okien dachowych zewnętrzne - plusy i minusy
Kupując rolety na okna dachowe zewnętrzne, musimy od razu zwrócić uwagę na ich barwę. Powinna ona pasować do połaci dachowych. Produkty te stanowią idealną barierę termiczną pomieszczenia. Dzięki nim w bardzo słoneczne dni pokoje nie nagrzewają się. Dodatkowo niwelują szkodliwe promienie UV. Wyciszają pomieszczenie, dzięki czemu w nocy nie słyszymy ulicznego ruchu. Zapewniają doskonałą ochronę prywatności. Można nimi sterować tradycyjnie, w sposób ręczny bądź automatycznie. Niestety produkty te są o wiele droższe od ich wewnętrznych odpowiedników. 
Rolety do okien dachowych wewnętrzne - plusy i minusy
Rolety wewnętrzne montowane są na ścianie nad oknem lub na ramie skrzydła okiennego. Używa się do tego specjalnych prowadnic. Są tańsze niż rolety zewnętrzne, ale nie ograniczają promieni słonecznych w tak idealny sposób. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Powinny one stanowić dobrą izolację termiczną pomieszczenia. 
Jak zmierzyć rolety do okien dachowych?
 
Każda roleta musi być dobrana do rozmiaru okna. Czasami pomiar odpowiednich parametrów może okazać się trudny. Czy okna dachowe mierzy się w jakiś szczególny sposób? Właściwie nie, ale należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwszy pomiar to szerokość od krawędzi ramy okiennej. Obudowa rolety powinna być szersza o 2,7 cm od otrzymanego wyniku. Dzięki temu z łatwością zamontujemy roletę. Natomiast materiał rolety dachowej musi być o 2,5 cm mniejszy od liczby, jaką otrzymaliśmy. To sprawi, że materiał będzie się ładnie układał i nie będzie haczył o ramy okienne. 
Następny element to wysokość od krawędzi do krawędzi okna. To właśnie ta dana pozwoli nam na odpowiednie umiejscowienie prowadnic. Od otrzymanego wyniku odejmijmy 2 cm, dzięki czemu prowadnice zmieszczą się w obudowie rolety. 
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rolety dachowe?
Ostatnia ważna kwestia to kolor rolety. Produkty te, tak samo jak zasłony i firanki, mają nie tylko ochraniać mieszkańców przed nadmiarem promieni słonecznych bądź wścibskim wzrokiem sąsiadów, ale również stanowić ozdobę pomieszczenia. Funkcja estetyczna jest zatem tak samo ważna, jak funkcja zabezpieczająca. Styl rolety musi być dobrany do ogólnej aranżacji pomieszczenia. Dlatego rolety kupujemy na samym końcu, już po urządzeniu całej przestrzeni. 
Rolety powinny być także wykonane z materiału, który nie pochłania kurzu. Takie rozwiązanie będzie szczególnie ważne dla alergików. Rolety powinny być nie tylko łatwe w obsłudze, ale również muszą dobrze się prezentować. Oczywiście istotna jest także gwarancja na produkt oraz ich niezawodność. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupiliśmy produkt z najwyższej półki.
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: