Dzisiaj jest: 17.1.2021, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Jakie krzesło do pracy wybrać?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 631 Autor:
Ilość głosów: 2

Praca zdalna dała ci się we znaki? Czujesz, że pojawiają się dolegliwości co do Twojego kręgosłupa lub mięśni. Niezwykle ważne może okazać się jak wygląda i jakie funkcjonalności ma Twoje krzesło.

Jakie krzesło do pracy wybrać?
Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:
 • jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze,
 • jakie rodzaje krzeseł biurowych rozróżniamy,
 • na co zwrócić uwagę wybierając krzesło,
 • czym charakteryzuje się tzw. ergonomiczne krzesło do pracy.
 

Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Można śmiało stwierdzić, że zakup odpowiedniego fotela do pracy biurowej jest w zasadzie najważniejszym elementem stanowiska pracy. Średnio pracownik spędza na nim aż 8 godzin lub więcej. W sklepach stacjonarnych oraz w internecie można znaleźć wiele kolorowych modeli z charakterystyczną tapicerką, która z pewnością mogłaby się dopasować stylowo do wnętrza. Najbardziej istotnym jednak faktem powinna być wygoda i komfort pracy. Co powinien mieć dobrze dobrany fotel do pracy?
Wyprofilowane siedzisko oraz oparcie dostosowane do wzrostu i budowy osoby.
Siedzisko nie powinno być samo w sobie zbyt miękkie, zbyt płytkie, zbyt głębokie. Najlepsze to te, które podpiera około 2/3 długości ud.
Dodatkowo oparcie warto, aby posiadało wyprofilowany odcinek lędźwiowy oraz pionowy fałd, który stabilizuje wyższe partie kręgosłupa. Dobrze sprawdzi się regulowanie wysokości siedziska i oparcia, jak również dopasowane podłokietnika. Aby krzesło było jak najbardziej ergonomiczne należy dopasować je do:
 • wagi,
 • wzrostu osoby.
Warto, aby fotel posiadał solidną budowę, wykonaną z dobrej jakości materiałów. 
Więcej o krzesłach biurowych możesz się dowiedzieć odwiedzając stronę: http://wonder.pl/c/krzesla-biurowe
Z pewnością można stwierdzić, że zakup właściwego fotela do pracy przy komputerze jest opłacalny. Dzięki temu zapobiegniemy dolegliwościom i zmniejszymy występujące już bóle. 

Rodzaje krzeseł biurowych

 Na rynku można znaleźć szeroką gamę krzeseł biurowych, które mogą sprawdzić się podczas pracy zdalnej. Zalicza się do nich:
 • fotele kubełkowe - to jedna z najczęściej pojawiających się nazw na fotele biurowe. Jednak są to często bardzo designerskie fotele o niskim oparciu i płytkim siedzeniu 
 • fotele ergonomiczne - czyli dostosowane do tego, by prawidłowo na nich siedzieć, z wykorzystaniem całej dostępnej wiedzy w tym temacie; więcej o fotelach ergonomicznych możesz przeczytać poniżej
 • fotele gamingowe - najczęściej zaliczają się do tych ergonomicznych, ponieważ są nimi zainteresowane osoby, które długo siedzą przed komputerem. Dodatkowo krzesła gamingowe często świetnie się prezentują 
 • fotele tzw. aktywne - są to modele, które tj. wymuszają, aby postawa była aktywna. Przykładowo jest to piłka do siedzenia lub specjalny taborecik aktywizujący kręgosłup

Na co zwracać uwagę, wybierając krzesło do pracy przy komputerze?

Decydując się na zakup krzesła warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów fotela. Zalicza się do tego:
 • wysokość fotele - co ważne plecy powinny mieć całe, a nie tylko jej części. Jeżeli tak nie będzie osoba zacznie się garbić. Niezwykle ważne jest, aby zachowana została odpowiednia wysokość fotela od podłogi, w tym przypadku nogi powinny dotykać ziemi pod kątem prostym. Samo krzesło nie powinno być zbyt wysokie ani niskie.
 • siedzisko - warto, aby siedzisko krzesła znajdujące się blisko komputera miało zaokrąglony brzeg. Dlaczego? W ten sposób nie występuje dyskomfort w tylnej części ud. Należy pamiętać, aby samo siedzisko nie było zbyt głębokie - w tym przypadku istnieje spore prawdopodobieństwo garbienia się, przez co nasze plecy mogą nas boleć.
 • podłokietniki - warto, aby podłokietniki były na tyle wysokie, aby wspierały ręce przez cały czas. Dodatkowo warto sprawdzić ich wygodę i szerokość, fotel powinien mieć funkcję regulacji.
 • oparcie - ważne, aby miało możliwość regulacji, z racji, że warto dostosować go to wzrostu oraz budowy osoby, która go użytkuje. Niezwykle ważne jest podparcie części lędźwiowej kręgosłupa - w tym przypadku najlepiej sprawdzają się fotele wypukłe, dzięki którym trzymana jest właściwa postawa.
 • przewiewność - dla komfortu pracy można wyposażyć się w fotel z tzw. siatką na oparciu, które jest wentylacją na plecach. 
 • kółka - należy spojrzeć jakie kółka są w zestawie i do jakiej powierzchni są one przeznaczone.

Ergonomiczne krzesło do długiej pracy przy komputerze

Wybierając krzesło do pracy przed komputerem warto wybrać to, które jest ergonomicznym rozwiązaniem. Podczas wyboru fotela warto zwrócić uwagę na udoskonalenia, które podwyższą komfort używania. Mogą to być:
 • regulowane podłokietniki,
 • regulowany zagłówek,
 • możliwość podłączenia dodatkowych elementów takich jak np. pulpit do laptopa.
Dzięki temu nawet w domowym zaciszu można zagospodarować swoje ergonomiczne biuro tzw. stację dowodzenia.
Z pewnością praca w takim miejscu jest o wiele bardziej przyjemna, efektywna i zdrowsza dla naszego organizmu. W tym przypadku nie ma sensu oszczędzać. Dobry fotel to inwestycja na lata i komfortu dla kręgosłupa, pleców, karku, głowy. 
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: