Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Geotechniczne warunki posadowienia hali stalowej

Dodano: rok temu Czytane: 1036 Autor:
Ilość głosów: 14

Hale stalowe są konstrukcjami o dość prostej budowie i niskiej masie własnej. Mimo takiej charakterystyki, bardzo ważną kwestią jest prawidłowe określenie podłoża gruntowego, na którym jest inwestycja

Geotechniczne warunki posadowienia hali stalowej

Kwestie, które powinny być uwzględnione w projekcie budowy hali

Projektowanie hali przemysłowej wymaga nie tylko wykonania obliczeń związanych wyłącznie z samym budynkiem, ale również opracowania geotechnicznych warunków posadowienia obiektu. Aby właściwie zaprojektować konstrukcję nadziemną należy uwzględnić m.in.: statyczny schemat hali, warunki wodno-gruntowe, oddziaływanie na siebie fundamentów istniejących z projektowanymi (np. w przypadku powiększania powierzchni obiektu), a także warunki sejsmiczne lub parasejsmiczne występujące na określonym terenie.

Błędy popełniane podczas badania gruntów

Aby projekt hali został wykonany prawidłowo, koniecznym jest wykonanie kilku bardzo ważnych badań. Jednak ta czynność może nie być wystarczająco skuteczna, jeśli będzie przeprowadzona w sposób nieprawidłowy. Przykładowo, zbyt płytko zrobione otwory lub sondowania nie dostarczą osobie projektującej wystarczających informacji i nie pozwolą w sposób precyzyjny określić, jakie w danym miejscu panują warunki gruntowe. Podobnie wygląda sytuacja, w której liczba przeprowadzonych badań jest zbyt mała. Niewłaściwe rozpoznanie nasypów antropogenicznych oraz gruntów organicznych, a także zrobienie tylko badań makroskopowych nie pozwolą na dobranie optymalnego sposobu posadowienia.

Posadowienie hali – jakie są konsekwencje popełnionych błędów?

Dopilnowanie wszystkich szczegółów podczas projektowania, a następnie montowania hali stalowej jest niezwykle istotne. Popełnienie błędów już na etapie tworzenia projektu może grozić poważnymi problemami w przyszłości. Zalicza się do nich między innymi powolne osiadanie całej konstrukcji lub jej części, a także stopniowe pojawianie się wychyleń ścian. Są to sytuacje, które stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo pracownikom oraz prowadzą do generowania nadprogramowych kosztów składających się na wzmocnienie istniejących fundamentów, a także wymianę niektórych elementów konstrukcyjnych.

Budowa hal stalowych na solidnych fundamentach

Kiedy wszystkie niezbędne pomiary i obliczenia zostaną przeprowadzone poprawnie, projekt zatwierdzony, a fundamenty wykonane to zleceniobiorca może przystąpić do realizacji kolejnego etapu prac, jakim jest budowa obiektu. Prefabrykowane hale stalowe powstają z wcześniej wytworzonych komponentów, które dostarczane są bezpośrednio na plac budowy, gdzie grupa wykwalifikowanych pracowników przystępuje do ich montażu. Wybierając do realizacji inwestycji firmy takie jak np. Borga (https://www.borga.pl/hale-stalowe/), zleceniodawca może mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane sprawnie i co bardzo ważne – kompleksowo. Począwszy od wykonania projektu, poprzez dostarczenie na miejsce budowy wszystkich materiałów i zbudowanie z nich gotowego obiektu, a skończywszy na założeniu instalacji i zagospodarowaniu całego terenu. 

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: