Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Jak prawidłowo układać krawężniki i obrzeża?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 899 Autor:
Ilość głosów: 6

Krawężniki i obrzeża to jedne z ważniejszych elementów ścieżek, podjazdów i chodników wykonanych z kostki brukowej lub innego materiału.

Jak prawidłowo układać krawężniki i obrzeża?
Służą one do porządkowania przestrzeni nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również estetycznym. Prawidłowo zamontowane gwarantują trwałość nawierzchni i zabezpieczają podłoże przed rozsuwaniem i uszkodzeniem.
 

Krawężniki i obrzeża betonowe są podstawowym elementem oporowym służącym oddzieleniu podwyższonych powierzchni komunikacyjnych jak podjazdy, ścieżki i chodniki. Dzięki takim fragmentom ułożona z kostki, płyty czy bruku nawierzchnia nie rozsuwa się pod wpływem obciążenia. Krawężniki betonowe mogą być wykorzystane również do oddzielenia stref o różnym przeznaczeniu (np. rabaty kwiatowej lub trawnika od ścieżki). Obrzeża powinny być potraktowane priorytetowo już w trakcie projektowania przestrzeni wokół domu czy w ogrodzie. Bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie ułożenia krawężników i ich właściwy montaż. 

Proces układania krawężników - od czego zacząć?

Układanie krawężników rozpoczyna się od wykonania wykopu. W celu ustalenia jego odpowiedniej głębokości należy wziąć pod uwagę wysokość podkrawężnikowej ławy betonowej oraz wykorzystywanych materiałów. 

Przed zaplanowaniem przebiegu linii krawężników należy ułożyć jeden rząd kostki lub płyt betonowych. To pozwoli oszacować szerokość nawierzchni i uniknąć docinania elementów. Montaż obrzeży betonowych odbywa się na warstwie półsuchego betonu. Krawężniki Bruk-Bet i innych producentów są w nim umieszczane na głębokość 5-15 cm, a następnie są obrabiane betonem od strony zewnętrznej.

Układanie obrzeży należy rozpocząć, zanim beton zacznie się zawiązywać. Wszystkie elementy trzeba układać pod takim samym naciskiem, dzięki temu obciążenie będzie miarowo rozkładało się na podbudowie. Krawężniki należy ułożyć na tej samej płaszczyźnie i wysokości. Do wyrównania poszczególnych elementów można zastosować młotek gumowy. 

Układanie krawężników po łuku

Ułożenie krawężników w linii prostej jest w miarę proste. Dużo trudniej jest, gdy chcemy wykonać łuk z obrzeży. Problemem może okazać się długość poszczególnych elementów, mogą one wymagać odpowiedniego docięcia. Dobrze jest przyciąć je pod kątem wynikającym z promienia łuku. To umożliwi estetyczne ich połączenie. Dodatkowo ważne jest dokładne określenie ułożenia łuku na powierzchni, tak aby wszystkie elementy ze sobą współgrały, tworząc całość. 

Krawężniki mają umacniać nawierzchnię zbudowaną z płyty czy kostki brukowej. Dodatkowo ich celem jest zachowanie estetyki  podjazdu lub chodnika i ochrona przed jego rozsuwaniem. Dlatego warto podejść skrupulatnie do układania krawężników. 

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: