Dzisiaj jest: 17.1.2021, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Architekt wnętrz doradza: jak zaprojektować stylowe i funkcjonalne wnętrze

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 656 Autor:
Ilość głosów: 3

Architekt wnętrz podkreśla, że projekt wnętrza przede wszystkim musi być funkcjonalny.

Architekt wnętrz doradza: jak zaprojektować stylowe i funkcjonalne wnętrze
Punktem wyjścia projektowania zawsze muszą być potrzeby, oczekiwania domowników. Na tej podstawie można zaś budować stylowe i ciekawe rozwiązania.
  1. Architekt wnętrz radzi: postaw na funkcjonalność
  2. Zasada jednego stylu - architekt wnętrz zalecają umiar
  3. Postaw na równowagę

Architekt wnętrz radzi: postaw na funkcjonalność

Architekci wnętrz nie bez przyczyny nieustannie powtarzają, że nawet najciekawiej urządzone mieszkanie nie spełni swojego zadania, jeśli na etapie jego projektowania zapomni się o funkcjonalności. Stylowe, drogie, ekstrawaganckie meble, urządzenia, dodatki, akcesoria nie sprawią prawdziwej radości, jeśli korzystanie z nich będzie utrudnione przez mało komfortowych rozkład wnętrza, nieprawidłowe położenie akcentów, zaburzenie ciągów komunikacyjny. Dlatego tak dużą wagę każdy architekt wnętrz przywiązuje w pierwszej kolejności do określenia potrzeb i oczekiwań klienta. Jeśli planujesz samodzielne urządzanie mieszkania, także powinieneś przyjąć tę podstawową zasadę. Funkcjonalność wnętrza oznacza m.in.:
  • ergonomiczne ustawienie mebli,
  • pozostawienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca,
  • zachowanie ciągów komunikacyjnych umożliwiających swobodne poruszanie się po wnętrzu,
  • oddzielenie strefy aktywnej od strefy wypoczynku.
Zanim zaczniesz projektować ustawienie mebli, zastanów się nad codziennymi zwyczajami domowników, sposobem poruszania się po przestrzeni. Spróbuj odpowiedzieć sobie, kiedy i z jakich przestrzeni korzystają najczęściej. Warto zastanowić się, czy potrzebne są im osobne strefy pracy (w końcu coraz więcej osób pracuje w trybie home office). Odpowiedzi na tego typu pytania pozwolą ci lepiej planować rozkład aranżacji. 

Zasada jednego stylu - architekt wnętrz zalecają umiar

Aranżacja wnętrz jest oczywiście wyrazem indywidualnych upodobań właścicieli mieszkania lub domu, natomiast jeśli zależy ci na tym, aby wnętrz prezentowało się naprawdę stylowo, powinieneś sprawić, że będzie ono utrzymane w jednej, spójnej estetyce. Oczywiście nikt nie zabroni ci urządzić każdego pomieszczenia w innym stylu, natomiast taka aranżacyjna żonglerka może się skończyć jednym wielkim niepowodzeniem. Postawienie na jeden konkretny styl, który oczywiście można nieco modyfikować w różnych wnętrzach, pozwoli ci uniknąć wrażenia chaosu. Pamiętaj, że decydując się na styl skandynawski, industrialny czy glamour, powinieneś się nim kierować nie tylko przy wyborze podstawowych mebli, lecz także mniejszych dodatków, elementów wykończenia, drobnych bibelotów. Jak podkreślają architekci wnętrz, wybór stylu aranżacji przekłada się na rodzaj i fakturę tkanin, kolorystykę mebli, ścian, rodzaj dodatków, sposób ich łączenia ze sobą. 

Postaw na równowagę

Każdy architekt wnętrz podkreśla, że kluczowe jest zachowanie równowagi w aranżacji wnętrz. Trzeba za wszelką cenę unikać przeładowania. Zbyt duża liczba mebli, dodatków, różnokolorowe tkaniny - to wszystko może sprawdzić, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie odmienne do założonego. Zamiast twórczej kompozycji pojawi się efekt permanentnego chaosu, nad którym może być naprawdę trudno zapanować. Pamiętaj, że to nie tylko kwestia estetyki. Zachowanie równowagi we wnętrzu przekłada się także na lepsze samopoczucie domowników. W zachowaniu równowagi kluczowe znaczenie mają proporcje: zbyt duża szafa w małym pokoju może wywołać efekt przytłoczenia i utrudnić poruszanie się. Pustka i biel bardzo często pełnią zbawienną funkcję. Dają wrażenie oddechu w przestrzeni, pozwalają odpocząć oczom i generują wrażenie większej czystości i porządku. Bardzo uważnie należy więc wybierać i później ustawiać duże i masywne meble - zbyt duża ich liczba może skutecznie przytłoczyć domowników. 
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: