Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Program moja woda jak uzyskać dotację na zbiornik na deszczówkę

Dodano: 4 lata temu Czytane: 37197 Autor:
Redakcja poleca!
Ilość głosów: 1641

Określeniem „Moja Woda” nazywamy  wsparcie działań realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Program moja woda jak uzyskać dotację na zbiornik na deszczówkę

Dotyczy przedsięwzięcia, które doprowadzą do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.).

Wyceń zbiornik na deszczówkę w Twojej miejscowości - kalkulator

Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.
 

Od 1 lipca można wysyłać wniosek do programu dofinansowującego „Moja Woda”, aby uzyskać dotację na koszty kwalifikowane związane ze wstępną retencją wody deszczowej na swojej posesji.

Wysokość dotacji wynosi nie więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie. Nie może jednak ona stanowić więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i jej wykonania , a okres trwałości inwestycji powinien wynosić nie mniej niż 3 lata od daty jej zakończenia. Beneficjent programu zobowiązany jest do przechowywania przez cały ten okres dokumentacji przedsięwzięcia na wypadek kontroli.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczamy:

  • zakup, montaż, budowa, uruchomienie, instalacji takich jak: przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
  • instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny;
  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody;

pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Niezwykle istotną informacją jest to, że o dotację mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz domów mieszkalnych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i grupowej. Jeśli nieruchomość ma kilku współwłaścicieli, o dotację może wystąpić tylko jeden z nich (posiadający pełnomocnictwa pozostałych)
 

Należy też pamiętać, że inwestycja objęta wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu „Moja Woda”, nie może być przedmiotem innego dofinansowania.

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwe terytorialnie dla prowadzonej inwestycji. Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski można składać w dwojaki sposób:

  •        w wersji elektronicznej na formularzu, który jest dostępny wraz z instrukcją jego wypełnienia w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Aby tego dokonać należy założyć konto i  zalogować się na stronie internetowej urzędu. Wniosek musi być potwierdzony przy uzyciu podpisu elektronicznego,
  •       w przypadku braku podpisu elektronicznego oprócz wniosku w wersji elektronicznej należy wysłać wypełniony formularz na adres WFOŚiGW. Należy też dołączyć wymagane oświadczenie.

Okres kwalifikowalności: od 01.06.2020 do 30.06

W przypadku ubiegania się o dotację należy rozważyć w pierwszej kolejności rodzaj zbiornika jaki chcemy wykorzystać na zebraną wodę opadową. Możemy wykorzystać do tego zbiorniki tańsze w zakupie, plastikowe – niemniej wtedy musimy mieć pewność, że ich trwałość będzie dłuższa i wymagane przez warunki programu 3 lata.
Zbiornik na deszczówkęNajtrwalszym, a w ostatecznym rozrachunku, najbardziej korzystnym rozwiązaniem może być zakup monolitycznego zbiornika betonowego jednokomorowego typu szczelnego. Zbiorniki takie wykonany  z wysokiej jakości betonu  - najczęściej B25W8, pokryty z zewnątrz hydroizolatem (takie zbiorniki ma w swojej ofercie choćby jedna z wiodących na rynku firm ABC Szamba Betonowe i zbiorniki na deszczówkę , spełni najbardziej wygórowane wymagania.  Dodatkowo zbiornik ten może być wyposażony w grubą płytę najazdową, która w przeciwieństwie do zbiorników plastikowych, pozwoli posadowić go w miejscu gdzie planowana jest droga przejazdowa. Istotne jest również to, że szeroka gama pojemności zbiorników pozwoli nam na dobranie takiego, który spełnia wymogi indywidualne uwzględniające powierzchnię dachu i zapotrzebowanie na wodę deszczową. Decydując się na zakup choćby w ...... mamy możliwość zakupu zbiornika o pojemności od 1m3 aż do 20m3. Jak zawsze proponujemy firmy które zajmują się produkcją i montażem takich zbiorników betonowych na deszczówkę:

1. *ABC Szamba betonowe - telefon: 515 360 795
2. Ekodombet - telefon: 501 502 374
3. HydroBeton - telefon: 510 938 300
4. Luxbud - telefon: 792 974 722
5. Szambabet - telefony: 663 856 940

* Sponsor artykułu
Źródło: Redakcja
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: