Dzisiaj jest: 23.3.2018, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Gdzie zrobić wentylacje z szamba

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 469 Autor:
Ilość głosów: 8

Na naszym forum budowlanym padło pytanie gdzie najlepiej zrobić odpowietrzenie ze zbiornika na szambo, zapytaliśmy w tej sprawie eksperta.

Gdzie zrobić wentylacje z szamba
Kominek wentylacyjny w zbiorniku na szambo

Wiele osób decyduje się dziś na przydomowe szambo. W pierwszej kolejności pod uwagę wziąć trzeba rzecz jasna przepisy. Te mówią, że zbiornik na nieczystości ciekłe może być stosowany tylko na działkach budowlanych, które nie mają możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jak się okazuje, wiele wątpliwości budzi wentylacja takiego zbiornika. Nawet wśród specjalistów. Jedni twierdzą, że szambo musi posiadać kominek, inni natomiast bronią swoich racji i uważają, że nie jest to żaden wymóg, jeżeli zagwarantujemy wentylację nieczystości w inny sposób. Po której stronie leży prawda?

Toksyczne gazy

Zacznijmy od tego, że w ściekach odprowadzanych z gospodarstw domowych poza znaczną ilością wody znajdują się również odchody, resztki pożywienia, środki piorące i inne detergenty, papier toaletowy, a niekiedy nawet piasek i błoto. Nie trudno zgadnąć, że w takiej mieszance znajduje się wiele chorobotwórczych wirusów, bakterii oraz fermentujących substancji organicznych. Szybko rozwijają się w nich też niebezpieczne dla zdrowia pasożyty i inne mikroorganizmy, a dodatkowo w wyniku beztlenowego rozkładu nieczystości poza dwutlenkiem węgla w szambie powstają również toksyczne gazy, a wśród nich metan czy siarkowodór. W przypadku ich wysokiego stężenia są one na tyle groźne, że mogą zagrażać nawet życiu. Dlatego też wentylacja szamba jest niezbędna i konieczna. Jak zrobić to dobrze, a jednocześnie z myślą o innych.

Dwa sposoby wentylacji

Najpopularniejszym sposobem wentylacji szamba jest kominek wentylacyjny znajdujący się w pokrywie. Taka wentylacja jest jak najbardziej wystarczająca, choć dla wielu nie jest to opcja numer jeden. Nie brak osób, które zachwalają wentylację pionową w dachu. Wówczas niemiłe zapachy uchodzą przez oddzielny komin wentylacyjny. Takie rozwiązanie zaleca również jeden z liderów na rynku w produkcji i montażu szamb — firma ABC Szamba Betonowe.

Niewątpliwie takie odpowietrzenie szamba niesie w sobie wiele korzyści. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy tu na uchodzące z szamba zapachy. Bez wątpienia lepiej jest, aby uchodziły one przez komin wentylacyjny w dachu, aniżeli miałyby to robić przy powierzchni w jednej z części podwórka, na przykład na trawniku czy w ogrodzie. Tym bardziej że sam zbiornik jest wentylowany przez niewielkie otwory we włazie.

Z możliwości wyprowadzenia wentylacji w pionie korzystają przede wszystkim użytkownicy małych działek, kiedy szamba wbrew przepisom umieszczone są w pobliżu dróg, sąsiednich nieruchomości czy nawet własnych okien. Poza tym często stanowią one nawet część podjazdu. W ich przypadku umieszczenie kominka wentylacyjnego w szambie nie jest możliwe i nie ma żadnego sensu. Nieprzyjemne zapachy mogłyby im wówczas towarzyszyć niemal bez przerwy. Problemu takiego nie będzie natomiast przy odpowietrzaniu pionowym.

Podsumowanie

Wydaje się w związku z tym, że lepszym rozwiązaniem będzie wentylacja pionowa, która jest tak samo legalna i zgodna z prawem jak kominki wentylacyjne w szambie. Nie ma też żadnego przepisu, który nakazuje montaż takich kominków. Wszystko zależy od możliwości i oczywiście preferencji użytkownika, który się na takie szamba decyduje.
 
Źródło: ABC Szamba betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: