Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Przyłącze energetyczne na budowie - jak wykonać?

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 379 Autor:
Ilość głosów: 4

Masz w planach budowę domu? Czeka Cię zatem mnóstwo formalności do zrealizowania.

Przyłącze energetyczne na budowie - jak wykonać?
Poza uzyskaniem pozwolenia, projektem budynku czy przygotowaniem terenu do prac, musisz pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii, czyli zaopatrzeniu działki w dostęp do energii elektrycznej. Bez tego rozpoczęcie budowy będzie niemożliwe. Sprowadza się to zatem do wykonania przyłącza energetycznego. Jak przebiega ten proces?

Przyłącze energetyczne - charakterystyka

Możliwa jest, przynajmniej w teorii, budowa domu bez konieczności korzystania bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej. Prąd czerpać możesz chociażby z agregatu prądotwórczego. Nie jest to jednak wygodne rozwiązanie, a przy tym zupełnie nie sprawdzi się w przypadku zasilania dużych maszyn budowlanych. Alternatywę stanowi tymczasowe przyłącze energetyczne, z którego możesz korzystać jedynie na czas budowy. Po jej zakończeniu i tak będziesz musiał wykonać docelowe przyłącze energetyczne. Co istotne, może ono przyjmować dwie formy, wśród których wymienia się:

  • przyłącze energetyczne napowietrzne,
  • przyłącze kablowe.

To pierwsze rozwiązanie spotykane jest obecnie bardzo rzadko. Stosowano je w budownictwie starszego typu. Jego wątpliwe walory estetyczne i zmniejszone bezpieczeństwo sprawiły, że przyłącze energetyczne napowietrzne zastępuje się kablowym przyłączem energii elektrycznej. Co je wyróżnia? 

Linie napowietrzne zastępowane są tu najczęściej podziemnymi, choć spotykane są obie z nich. Warto jednocześnie wiedzieć, że do domów jednorodzinnych przyłącze wykonuje się na napięciu 400 V (trójfazowe). Kluczowy element przyłącza stanowi złącze kablowe w formie skrzynki montowanej na granicy posesji. Umieszcza się w niej bezpieczniki główne. Ponadto, zostaje ona wyposażona w licznik energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że jest to własność dostawcy energii elektrycznej, a co za tym idzie, tylko on ma dostęp do jej wnętrza, odpowiadając jednocześnie za jej konserwację. Na czas budowy montowana jest także tablica rozdzielcza tymczasowa, czyli skrzynka umożliwiająca sterowanie całą instalacją elektryczną. Po zakończeniu budowy tablicę rozdzielczą umieszcza się wewnątrz budynku.

Przyłącze energetyczne - wniosek

Jeśli chcesz przyłączyć się do sieci, to musisz najpierw złożyć stosowny wniosek w zakładzie energetycznym o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci. Co powinno się w nim znaleźć? Wniosek musi zawierać przede wszystkim informacje dotyczące przewidywanego zapotrzebowania mocy i orientacyjnego zużycia energii w skali roku. Podaj także przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii. O ile wypełnienie wniosku nie zabierze wiele czasu, o tyle nieco bardziej pracochłonne okaże się skompletowanie wszystkich dokumentów, które musisz do niego dołączyć. Co dokładnie znajduje się na tej liście? Będzie to:

  • dokument potwierdzający własność działki (akt własności lub akt kupna),
  • plan zabudowy na mapie (ew. można go zastąpić szkicem, który określa położenie budynku względem istniejących już sieci elektroenergetycznych i sąsiednich budynków).

Od momentu złożenia dokumentów, w ciągu 14 dni zakład energetyczny ma za zadanie wydać warunki przyłączenia. Określają one sposób zasilania, a więc to, czy przyłączenie będzie odbywać się z sieci napowietrznej, czy kablowej. Ponadto zawierają także informacje dotyczące miejsca przyłączenia do sieci oraz miejsca zainstalowania licznika. Co istotne, musi ono zostać ustalone z rejonowym zakładem energetycznym w celu potwierdzenie, że spełnia warunki techniczne i np. nie koliduje z innymi instalacjami. Po wydaniu warunków przyłączenia należy podpisać umowę o przyłączenie.

Budowa przyłącza - z pozwoleniem czy bez?

Zasadniczo budowa przyłącza może odbywać się na podstawie pozwolenia na budowę, na podstawie zgłoszenia, bądź bez pozwolenia i zgłoszenia. Które rozwiązanie wybrać? To zależy, czy projekt przyłącza energetycznego jest częścią projektu budynku i zagospodarowania działki. Jeśli tak, to wystarczy wówczas uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Jeśli chcesz zdecydować się na to drugie rozwiązanie, czyli dokonanie zgłoszenia budowy przyłącza, to i tak musisz skompletować taką samą dokumentację jak przy pozwoleniu na budowę (tj. projekt budynku i zagospodarowania działki). Ponadto, zgłoszenie powinno nastąpić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót. Nie trzeba jednak czekać na wydanie zgody, wystarczy, że urząd nie zgłosi sprzeciwu w tym terminie. 

W sytuacji, gdy nie chcesz występować o pozwolenie ani dokonywać zgłoszenia, to musisz dostosować się do technicznych warunków przyłączenia. Konieczne będzie także naniesienie zmian na mapie, a następnie zgłoszenie do Wydziału Geodezji i Kartografii.

Wybór taryfy energetycznej

Kiedy instalacja i przyłącze są już wykonane, należy podpisać umowę o dostarczenie energii. Samo podpisanie umowy nie wystarczy. Musisz jeszcze zdecydować się na jedną z oferowanych taryf energetycznych. W każdej z nich występują inne stawki za prąd, które uzależnione są od pory dnia. Na czas budowy powinieneś wybrać taryfę budowlaną. Podobnie jak inne taryfy, występuje ona w różnych wariantach. Do dyspozycji masz taryfę budowlaną:

  • C11 (jednostrefową) - obowiązuje w niej taka sama stawka za energię przez całą dobę. Wygodny wybór, jeśli nie chcesz planować z wyprzedzeniem przebiegu prac budowlanych.
  • C12a (dwustrefową) - niższe stawki dotyczą godzin między 11:00-20:00 i 21:00-8:00 w lecie oraz między 11:00-17:00 i 21:00-8:00 w zimie. Zdecyduj się na nią, jeśli możesz zaplanować prace budowlane w określonych godzinach.
  • C12b (dwustrefową) - oferuje niższą stawkę za prąd przez cały rok w godzinach 13:00-15:00 i 22:00-6:00. Wybierz ją pod warunkiem przeprowadzania prac budowlanych w godzinach nocnych.

Na taryfę budowlaną musisz się zdecydować nie tylko, gdy budujesz dom, ale i w sytuacji przeprowadzenia generalnego remontu. Po zakończonej budowie konieczna jest zmiana taryfy z C na G, czyli tą dedykowaną gospodarstwom domowym. Taki krok będzie jednocześnie opłacalny, ponieważ stawki w niej obowiązujące są znacznie niższe.

Źródło: Reklamodawca
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: