Dzisiaj jest: 12.5.2021, imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego

Jak dobrać gwoździe do gwoździarki?

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 506 Autor:
Ilość głosów: 8

Gwoździarki są niezwykle użytecznymi i praktycznymi narzędziami ręcznymi, które umożliwiają szybkie wykonywanie mocnych i trwałych połączeń przy użyciu gwoździ.

Jak dobrać gwoździe do gwoździarki?
Gwoździarki są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, meblarskiej, dekarskiej czy przemysłowej. Jednak żeby gwoździarka zapewniła odpowiednią funkcjonalność i użyteczność, konieczne jest prawidłowe dobranie gwoździ do parametrów urządzenia, a także do rodzaju wykonywanych prac łączeniowych. Sprawdź, w jaki sposób dobiera się gwoździe do gwoździarki.
 

Jak dobierać gwoździe do gwoździarki?

Podczas dobierania gwoździ do gwoździarki powinieneś uwzględnić kilka istotnych parametrów technicznych gwoździ. Są to przede wszystkim: ich przeznaczenie i rodzaj, średnica i długość, kąt pochylenia oraz rodzaj łba.

Przeznaczenie i rodzaj gwoździ

Gwoździarki wykorzystują parę rodzajów różnego rodzaju gwoździ. Ich parametry uzależnione są od rodzaju prac, którym są przeznaczone oraz od specyfiki narzędzia. Gwoździe w gwoździarkach najczęściej stosuje się do łączenia materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych z drewna, tworzyw sztucznych, materiałów mineralnych oraz cienkich metali.

Wobec tego na rynku najpopularniejszym rodzajem gwoździ są:

  • gwoździe stolarskie,
  • gwoździe dekarskie,
  • gwoździe do osadzaków.

Pod względem rodzaju gwoździ stosowanych w gwoździarkach należy wymienić przede wszystkim gwoździe pierścieniowe i gładkie. Te pierwsze wykorzystywane są do wykonywania bardzo mocnych połączeń, wobec czego stosuje się je m.in. do łączenia więźby dachowej oraz zbijania palet czy mebli. Z kolei gwoździe gładkie służą do wykonywania lżejszych połączeń elementów drewnianych – np. podczas mniej wymagających prac ciesielskich lub stolarskich.

Przeznaczenie i rodzaj dobranych gwoździ zależy zatem przede wszystkim od rodzaju prac i specyfiki łączonych materiałów. Podczas doboru należy również uwzględnić, pod jakim kątem gwoździe mogą zostać wbijane, jakie mają wymiary oraz z jakich materiałów zostały wykonane.

Parametry gwoździ

Najważniejszymi parametrami gwoździ do gwoździarek są ich wymiary oraz kąt pochylenia. Wymiary należy dopasować zarówno do magazynka gwoździarki, jak i do rodzaju wykonywanych prac. Zwykle gwoździe mierzą 2,5-4 mm średnicy oraz 10-90 mm długości.

Kąt pochylenia gwoździ wpływa na to, pod jakim kątem możliwe jest wykonywanie połączeń. Parametr ten jest szczególnie istotny podczas pracy z gwoździami łączonymi szeregowo. Zwykle gwoździe proste zapewniają kąt pochylenia w zakresie 15-34o.

Źródło: Reklamodawca
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: