Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

WUKO - na czym polega wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji?

Dodano: rok temu Czytane: 1289 Autor:
Ilość głosów: 14

WUKO to jedna z ekologicznych technik czyszczenia kanalizacji. Zaleca ją większość hydraulików. Stosować ją można zarówno do instalacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

WUKO - na czym polega wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji?
 1. WUKO - co to jest?
 2. Jak przebiega wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji?
 3. Co można oczyścić z pomocą WUKO?

WUKO - co to jest?

WUKO to potoczne określenie na wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji. Metodę ciśnieniową nazywa się często także hydrodynamiczną. Technikę tę wykorzystuje do udrażniania rur m.in. pogotowie kanalizacyjne, natomiast można taką usługę zamówić również prywatnie. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w czyszczeniu instalacji metodą ciśnieniową. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest rezygnacja ze stosowania toksycznych środków żrących podczas czyszczenia. WUKO jest więc metodą bezpieczną, nieinwazyjną oraz obojętną dla środowiska naturalnego. Korzystają z niej zarówno zarządcy instalacji publicznych, jak i klienci prywatni.
 

Jak przebiega wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji

Samochody wykorzystywane do WUKO wyposażone są w specjalną pompę, za pomocą której możliwe jest odzyskanie wody z nieczystości znajdujących się w instalacji oraz późniejsze wykorzystanie jej do płukania rur. Rozwiązanie takie jest nie tylko ekologiczne, lecz także generuje spore oszczędności i umożliwia całkowitą rezygnację ze stosowania środków chemicznych. Wysokociśnieniowe udrażnianie kanalizacji przebiega zawsze z wykorzystaniem samochodów ze specjalnymi pompami, które pozwalają dotrzeć właściwie do każdej instalacji. Podczas czyszczenia wykorzystuje się dysze głowicowe skierowane do tyłu. W ten sposób można wciągnąć wąż do instalacji, a tym samym oczyścić rury z osiadów. Skierowanie dysz do przodu usuwa zator, dzięki czemu woda można swobodnie popłynąć w głąb instalacji i w pełni ją oczyścić. Ważny jest tutaj także poziom ciśnienia wody. Powinno być ono na tyle duże, aby z jego pomocą można było usunąć inne przeszkody: zgromadzone w instalacji szmaty, czasami liście, osadzony kamień, a czasami nawet wrastające korzenie drzew. WUKO radzi sobie z wszystkimi tymi utrudnieniami, przez co uznawane jest za najbardziej skuteczną metodę udrażniania rur. 

Co można oczyścić z pomocą WUKO?

Pojazdy umożliwiające przeprowadzenie takiego czyszczenia umożliwiają szybkie dotarcie ekipy wykonującej usługę na miejsce, skuteczne usunięcie awarii, niezależnie od tego czy pojawiła się ona w kanalizacji miejskiej, zablokowała kanalizację przemysłową lub skutecznie unieruchomiła działanie instalacji domowej. WUKO można wykorzystać zarówno przy czyszczeniu pionów, jak i poziomów kanalizacyjnych. Instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Oczywiście każdorazowo pracownicy firmy zajmującej się wysokociśnieniowym udrażnianiem kanalizacji dopasowują rodzaj głowicy wykorzystanej do pracy, biorąc pod uwagę rodzaj zanieczyszczeń, stopień zamulenia oraz specyfikę instalacji. WUKO można wykorzystać do czyszczenia i udrażniania:
 • rur kanalizacyjnych,
 • instalacji sanitarnych,
 • kanalizacji deszczowej,
 • pionów i poziomów analizacyjnych,
 • wpustów ulicznych,
 • przepompowni ścieków,
 • separatorów,
 • studni,
 • kolektorów sieciowych.
W przypadku instalacji wewnętrznych WUKO może przydać się przy udrażnianiu przyłączeń do zlewów, umywalek, toalet, a także odcinków rur odprowadzających. Z kolei udrażnianie instalacji zewnętrznych dotyczy przede wszystkim przyłączy, studzienek ściekowych i drenaży. Wiele tego typu elementów narażonych jest na zablokowanie przez przepływające nieczystości, jak i zabrudzenia pochodzące spoza samej instalacji. Niezależnie od przyczyny WUKO pomaga skutecznie udrożnić instalację.
Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: