Dzisiaj jest: 11.8.2022, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Izolacja cieplna budynku a wydatki na utrzymanie domu

Dodano: 2 lata temu Czytane: 675 Autor:
Ilość głosów: 12

Często można spotkać się z opinią, że utrzymanie domu pochłania ogromne środki finansowe. Jak się okazuje, dużą część tych kosztów stanowią wydatki na ogrzewanie wnętrza domu.

Izolacja cieplna budynku a wydatki na utrzymanie domu

Można je zoptymalizować, odpowiednio ocieplając dom. Jakie materiały warto do tego zastosować i na co zwrócić uwagę przy ocieplaniu budynku?


Dlaczego warto zainwestować w materiały do ocieplenia domu?

Jeżeli budynek nie jest odpowiednio ocieplony, jego zapotrzebowanie energetyczne będzie bardzo wysokie. To z kolei będzie niekorzystnie wpływać na wysokość rachunków za ogrzewanie. Obecnie wiele firm oferuje materiały budowlane, które już same w sobie charakteryzują się dobrą izolacją termiczną. Jednak niezależnie od tego, warto zainwestować w odpowiednie docieplenie budynku. Istotne jest to, aby materiał pozwalał zachować dobrą izolację termiczną, ale jednocześnie był paroprzepuszczalny i odporny na działanie wilgoci. Wówczas we wnętrzu budynku będą panowały optymalne warunki dla domowników. Dobra izolacja termiczna znacznie zmniejszy zapotrzebowanie energetyczne budynku i pozwoli na optymalizację wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Co istotne, zimą będzie chronić go przed wychłodzeniem, a latem przed nadmiernym przegrzewaniem się.

Jakie rodzaje materiałów do ocieplania domów są do wyboru?

W marketach budowlanych, a także sklepach działających online, można znaleźć wiele rodzajów materiałów, które służą do ocieplania domu. Do najpopularniejszych rozwiązań w dalszym ciągu zalicza się styropian. Jest on dostępny w wielu wariantach, co pozwala dopasować go do potrzeb inwestora. Podobnie jest w przypadku wełny mineralnej, która chętnie jest stosowana nie tylko do ocieplania ścian, lecz także poddaszy. Jednak tego rodzaju materiały nie są odporne zbytnio na uszkodzenia mechaniczne czy gniazdowanie w nich gryzoni. Ciekawą alternatywą dla nich mogą okazać się płyty termoizolacyjne, takie jak na przykład na te https://balex.eu/produkty/termoizolacja-thermano. Cenione są one przede wszystkim za swoją wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie właściwości termoizolacyjne.

Który z materiałów warto wybrać i na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Spośród wyżej wymienionych materiałów warto zdecydować się na płyty termoizolacyjne. Dlaczego? Jak to zostało już wspomniane, są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż styropian. Istnieje też mniejsze ryzyko, że ich powierzchnia zostanie uszkodzona przez gryzonie czy ptaki. Przy stosunkowo niewielkiej grubości mają bardzo dobre parametry izolacyjne. Można je stosować do ocieplania różnego rodzaju powierzchni – ścian, stropów, podłóg i dachów.

Trzeba tutaj dodatkowo pamiętać, że nie tylko materiał wpływa na izolację termiczną budynku i koszty jego utrzymania. Musi on być położony w odpowiedni sposób, najlepiej przez fachowców. Dodatkowo trzeba wyeliminować mostki termiczne, które najczęściej pojawiają się przy drzwiach i oknach. Warto też zainwestować w elementy stolarki drzwiowej i okiennej, które również będą wykonane tak, aby zwiększać izolację termiczną budynku.

Źródło: Reklama
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: