Dzisiaj jest: 21.4.2021, imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Parametry multimetrów cyfrowych, które powinieneś znać

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 225
Ilość głosów: 8

Wybierając czy eksploatując multimetr cyfrowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry. Ich znajomość oraz umiejętne korzystanie z nastaw pomiarowych to podstawa bezpiecznej, wydajnej pracy

Parametry multimetrów cyfrowych, które powinieneś znać
Poznaj najważniejsze parametry multimetrów cyfrowych.

Rozdzielczość multimetru

Każdy multimetr cyfrowy charakteryzuje się konkretną rozdzielczością. Jest to parametr, który określa, jak mała wartość sygnału wejściowego wpływa na sygnał wyjściowy. Pisząc inaczej: rozdzielczość multimetru cyfrowego determinuje, jak małe wartości sygnałów można zmierzyć za pomocą miernika.

Rozdzielczość multimetru cyfrowego określana jest w formie cyfrowej. Przykładowo 3½ cyfrowy multimetr, który wyświetla trzy pełne cyfry w przedziale 0-9 i jedną cyfrę niepełną, ma zakres wyświetlania w zakresie ±1,999, a maksymalna wyświetlana wartość to 2000. W ogólnym ujęciu im więcej cyfr wyświetla multimetr, tym zapewnia on większą rozdzielczość pomiarową.

Dokładność multimetru

Kolejnym kluczowym parametrem multimetrów cyfrowych jest ich dokładność. Dokładność definiowana jest jako maksymalna wartość graniczna błędu wskazywanej przez multimetr mierzonej wartości.

Dokładność w multimetrach określana jest jako procent wartości wskazanej + wartość najmniejszej znaczącej cyfry. Wskazana wartość przez miernik jest wartością prawdziwą sygnału zmierzoną przez urządzenie, natomiast jego dokładność wskazuje możliwy, błąd wynikający z zakłóceń, błędów polegających na zaokrąglaniu liczb czy wynikający bezpośrednio z wewnętrznej tolerancji konwertera ADC.

Przykładowo: jeśli multimetr cyfrowy wskazujący 4½ cyfry, który mierzy napięcie AC z dokładnością na poziomie ± (1% + 2 cyfry) wykona pomiar napięcia stałego o wartości 10.500 V, wówczas multimetr cyfrowy wyświetli na ekranie odczyt: 1% (10.5 V ± 0,105 V). Zatem, multimetr zmierzył rzeczywistą wartość napięcia stałego, która oscyluje w zakresie 10,5 V ± 0,105 V.

Prawdziwa wartość skuteczna (TRMS)

Na rynku możemy spotkać się z multimetrami cyfrowymi, które mierzą uśrednione wartości sygnałów, jak i rzeczywistą wartość skuteczną sygnałów. Pomiar prawdziwej wartości skutecznej wykonuje mierzy napięcia (mV/V) lub natężenia prądu (mA/A) i wskazuje ilość mocy, jaka ulega rozproszeniu na rezystancji względem wartości. Innymi słowy, mierniki mierzące prawdziwą wartość skuteczną True RMS mierzą wartość skuteczną dla przebiegów odkształconych.

Warto pamiętać, że wykorzystanie multimetru cyfrowego, który nie mierzy wartości True RMS do pomiaru sygnałów o przebiegach innych niż sinsusoidalne.

Impedancja wejściowa multimetru

Multimetr cyfrowy ma własną rezystancję, która jest o wiele wyższa od impedancji mierzonych obwodów. Dzięki temu multimetr nie obciąża rezystancyjnie obwodu, przez co jego podłączenie nie skutkuje zafałszowaniem pomiaru. Zwykle multimetry mają impedancję wejściową, która wynosi powyżej 1 MΩ. Wybierając miernik, zawsze warto zwrócić uwagę na jego impedancję wejściową.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: