Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Jaką farbę do łazienki wybrać? Sprawdź te wskazówki!

Dodano: rok temu Czytane: 1003 Autor:
Ilość głosów: 9

Minęły już czasy, w których prym wiodły łazienki wyłożone płytkami od podłogi, aż po sam sufit. Dziś coraz więcej osób skłania się ku wyłożeniu płytkami wyłącznie strefy mokrej...

Jaką farbę do łazienki wybrać? Sprawdź te wskazówki!
Strefa mokra mamy tutaj na myśli – okolice prysznica, umywalki lub wanny. Pozostałe powierzchnie ścienne przemalowuje się natomiast specjalną farbą łazienkową o wszechstronnych właściwościach.

Rozwiązanie, o którym wspomnieliśmy we wstępie jest nie tylko popularne, ale i bardzo praktyczne. Za zminimalizowaniem liczby płytek w łazience przemawia bowiem nie tylko całkowity koszt remontu tego wnętrza, ale także jego późniejsze utrzymanie w czystości.

Chyba nit nie ma wątpliwości, że koszt ułożenia oraz zakupu płytek, czy to łazienkowych, czy podłogowych jest jednym z najwyższych podczas opracowywania kosztorysu. Dzięki temu, że zmniejszymy ilość powierzchni z płytkami, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Malowanie ścian farbami do łazienki jest także znacznie szybsze, a później wygodniejsze w utrzymaniu czystości. Ścian pomalowanych farbą właściwie nie myjemy, przecieramy je ściereczką wyłącznie wtedy, gdy powstaną na niej spore plamy.

Aby jednak wykończenie łazienki przy użyciu odpowiednich farb miało sens, konieczne jest po pierwsze prawidłowe przygotowanie podłoża, po drugie wybranie takich produktów, które do tego wnętrza się nadają.

Dlaczego wybór odpowiedniej farby do łazienki ma tak duże znaczenie?

Przede wszystkim dlatego, że w tym intensywnie eksploatowanym wnętrzu, podobnie zresztą, jak w kuchni, panuje określony mikroklimat. Zarówno ściany, jak i sufit są narażone na długofalowe działanie wilgoci oraz istotne dla wytrzymałości powłoki ściennej wahania temperatury.

Ściany mogą być także zachlapane wodą, a to wszystko jest całkiem niezłym przyczynkiem do pojawienia się grzyba i pleśni np. w narożnikach. Nie ma zatem wątpliwości, że standardowe produkty akrylowe nie poradzą sobie w takich warunkach. Tutaj konieczne są specjalistyczne produkty, typowo do malowania łazienek lub także kuchni.

Jaką farbę do łazienki wybrać?

Oczywiście w zależności od oferty producenckiej, farba będzie się różniła od kolejnego produktu np. parametrami bądź właściwościami. Tutaj szczególną rolę odgrywa dobranie produktu do własnych potrzeb.

Dobra farba do łazienki na pewno powinna być wysoce odporna na ścieranie. Nie powinno być żadnych przeciwwskazań do tego, by dowolnie ją myć, czy też szorować. Taka powłoka nie powinna się wówczas uszkodzić.

Aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni produkt dobrze jest zawsze zajrzeć do karty technicznej i sprawdzić, czy dana farba należy do I klasy ścieralności ustalanej zgodnie z europejską normą PN-EN 13300. To właśnie farby z tej kategorii i takim oznaczeniem sprawdzą się w łazience. Sprawdź ofertę tych produktów: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Efekty-dekoracyjne/Farby-strukturalne/c/b2c-farby-strukturalne

Farby do łazienki mogą mieć także właściwości  (wodoszczelne). Ściana, która zostanie nimi pomalowana wręcz odpycha wodę, a w rezultacie łatwiej jest utrzymać ją w czystości. Co zrobić w razie zachlapania? Wystarczy przetrzeć taką powierzchnię suchą ściereczką.

Farba do łazienki może być także produktem wykazującym właściwości biobójcze, czyli zapewniać skuteczną ochronę przed powstawaniem pleśni, grzybów, czy bakterii.

Czym pomalować łazienkę? Wersje kolorystyczne

Ogromnym atutem produktów do malowania łazienki jest wszechstronność dostępnych kolorów. W palecie producentów farb znajdziemy i pastele i intensywnie napigmentowane barwy. Dzięki temu do każdej łazienki dopasujemy określony kolor farby.

Idealna farba łazienkowa powinna być oczywiście dobrana do tego, jak wykończone są nasze płytki. Na szczęście na rynku dostępne są farby do łazienki w wersji matowej, półmatowej, satynowej i błyszczącej. Do dokładne odzwierciedlenie tego, jak prezentuje się powłoka płytek.

Co więcej, można skorzystać z gotowych kolorów przedstawionych w katalogach lub skorzystać z mieszalnika i otrzymać w ten sposób dedykowany produkt.

Warto pamiętać, że to jasne ściany są praktyczniejsze i łatwiejsze w aranżacji wnętrza. Świetnie sprawdzają się podczas urządzania niedużej łazienki, a także są dużo bardziej odporne na szorowanie.

Kolory ciemne warto stosować z umiarem i najlepiej na tej z powierzchni, która nie będzie zbyt mocno narażona na zawilgocenie.

Jaka farba do łazienki na sufit? A jaka pod prysznicem?

Sufit to przestrzeń łazienkowa, która właściwie w 100% znajduje się poza zasięgiem wody oraz tłustych substancji. Jedynym zagrożeniem dla jego stanu może być powstawanie pleśni i grzybów. Warto więc podczas jego malowania sięgnąć po dobrą farbę do łazienki o właśnie takich właściwościach. Najlepiej sprawdzą się produkty lateksowe o właściwościach biobójczych – z domieszką srebra lub tytanu. Zastosowana w nich formuła zapewnia powierzchni dodatkową ochronę przed działaniem pleśni oraz grzybów.

Aby jednak zapewnić w łazience odpowiednie warunki do kąpieli należy pamiętać, że żadna z farb nie spełni swojego zadania, jeśli nie zadbamy o jej odpowiednie wietrzenie i wentylację.

Ścianę pod prysznicem pomalowana farbą? To rozwiązanie wyjątkowo rzadkie i raczej nie praktykowane. Stosuje się je wyłącznie wówczas, gdy poszukujemy chwilowego rozwiązanie zastępczego. Można wówczas wyłożyć taką strefę gotowymi systemami malarskimi złożonymi z wodoodpornej farby oraz bezbarwnego lakieru poliuretanowego. Zastosowanie tych dwóch produktów pozwala uzyskać zmywalną, szczelną powłokę, która nie przepuszcza pary wodnej.

Źródło: Reklmodawca
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: