Kalkulator fotowoltaiki w praktyce
Odpowiedź na postawione jako pierwsze pytanie czyli jaką moc instalacji będziemy potrzebować jest dość proste. Zdecydowana większość narzędzi odpowiadających za kalkulację instalacji fotowoltaicznej pyta nas o naszą wysokość rachunku. Podając np. 200 zł system bez problemu przeliczy wysokość rachunku na miesięczne zużycie prądu, a ze stosunku zużycia prądu do mocy instalacji pokaże nam wynik. To bardzo dobre podejście, które zostało wykorzystane między innymi tutaj: https://optimalenergy.pl/fotowoltaika/kalkulator/ Problemy zaczynają się 2 dwóch przypadkach:
- Budujemy nowy dom/obiekt i nie wiemy ile wynosić będą nasze rachunki za prąd
- Planujemy zainwestować w fotowoltaikę, a razem z jej montażem instalujemy klimatyzację lub ogrzewanie za pomocą pompy ciepła – co z pewnością wpłynie na zużycie prądu
Drugie zagadnienie związane z chęcią otrzymania wyceny nie jest już tak oczywiste. Różne narzędzia różnie do tematu podchodzą. Naszym zdaniem dobra praktyką jest prezentacja wyników działania kalkulatora fotowoltaiki w kilku wariantach. Na przykład:
- Tania opcja – mniejsza inwestycja, ale sprzęt słabszej jakości
- Najlepszy stosunek jakości do ceny
- Najdroższa opcja – potencjalnie najdłuższa żywotność idąca w parze z najwyższą ceną
Jak odczytać dane z kalkulatora fotowoltaiki?
Tutaj dużo zależy od tego w jaki sposób obliczenia są prowadzone. Z naszego doświadczenia wynika, że takie narzędzia powinny się skupić na pokazaniu użytkownikowi jak największej liczby informacji z podziałem na kategorie cenowe. Samo zagadnienie związane z obliczaniem dokładnej mocy instalacji nie jest istotne. Na bazie tworzenia finalnego projektu i tak często dochodzi do delikatnych korekt, które tak naprawdę nie mają dużego znaczenia na finalną wycenę kosztu montażu 1 kWp. Prezentacja wyników, do której wracamy powinna w jasny sposób dać odpowiedź na pytanie, co zyskuję płacą za instalację więcej – najczęściej jest to dłuższa gwarancja i żywotność urządzeń. Wiedza na temat procentowych różnić w cenie jest z pewnością nam się przyda przy podejmowaniu finalnych decyzji zakupowych
Gdzie szukać narzędzia do kalkulacji fotowoltaiki?
W podstawowej wersji takie narzędzie można znaleźć praktycznie na stronie u każdego sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych. My jednak radzimy korzystać z kalkulatorów dostępnych u niezależnych podmiotów. Do takiego możemy zaliczyć portal optimalenergy.pl gdzie znajdziemy bardzo łatwy w obsłudze, a co ważne niezależny kalkulator PV. Co jest przewagą narzędzi znajdujących się na niezależnych stronach? Często firmy zajmujące się sprzedażą instalacji fotowoltaicznych podkręcają otrzymywane w takich narzędziach wyniki poprzez uwzględnienie bardzo wysokich wzrostów cen za prąd. Skutkuje to tym, że na niektórych stronach możemy się dowiedzieć, że czas zwrotu z inwestycji to mniej niż 3 lata. To oczywiście bzdura, bo realnie po uwzględnieniu dotacji i ulg podatkowych czas zwrotu powinien oscylować wokół 5-7 lat.