Dzisiaj jest: 27.2.2021, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

Mikrocement a uczulenia. Czy ten materiał jest bezpieczny dla alergików?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 173
Ilość głosów:

Mikrocement to materiał, który słynie z wielu fantastycznych właściwości. Jest trwały, odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV, a do tego łatwo go utrzymać w czystości.

Mikrocement a uczulenia. Czy ten materiał jest bezpieczny dla alergików?

Mikrobeton, bo tak nazywany jest również mikrocement, pięknie się prezentuje oraz daje możliwość stworzenia wielu rozmaitych efektów na powierzchni. Czy jest on jednak bezpieczny dla zdrowia? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Beton i cement a alergie

Zacznijmy od krótkiej wzmianki na temat betonu oraz cementu. Być może już kiedyś słyszałeś, że w składzie cementu oraz betonu znajduje się chrom, który należy do alergenów. Szczególnie niebezpieczny był swego czasu chrom sześciowartościowy, który często przyczyniał się do chorób osób, pracujących na co dzień z materiałami budowlanymi. Aktualnie do betonu, na szczęście, dodawane są reduktory, które przetwarzają ów chrom w bezpieczną sól – wymagają tego przepisy Unii Europejskiej. Produkty betonowe i cementowe, które są wyrabiane w UE są zatem bezpieczne obecnie dla alergików.

Mikrocement a alergie

Mikrocement różni się jednak składem od klasycznego betonu oraz cementu. Jeśli jest on jednak produkowany zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, tak jak mikrocement ASDecorative, jest on także całkowicie bezpieczny – zarówno dla astmatyków, jak i alergików. Nie zawiera w składzie chromu sześciowartościowego, rozpuszczalników, nie posiada również drażniącego zapachu.

Co więcej, jest to materiał hipoalergiczny. Oznacza to, że ma o wiele mniejszą skłonność do wywoływania uczuleń niż inne materiały budowlane. Dla przykładu warto porównać podłogi drewniane do podłóg z mikrocementu. Jak się okazuje, w tych pierwszych nieraz powstają szczeliny, w których może gromadzić się brud, a często i drobnoustroje. Gdy dodatkowo leżą na nich dywany, mogą pojawiać się kolejne patogeny. Podłogi z mikrocementu ograniczają z kolei rozwój bakterii i grzybów, ponieważ są jednolite, bezspoinowe i wodoodporne. Dodatkowo uszczelnione są one specjalnym preparatem.

W przeciwieństwie do podłóg drewnianych oraz dywanów powierzchnie z mikrocementu są bardzo łatwe w czyszczeniu. Odpowiednio zabezpieczone wykazują  dużą odporność na plamy, a do ich mycia wystarczy zwykła woda oraz łagodny detergent o neutralnym pH. Dzięki temu alergicy oraz inne osoby z chorobami układu oddechowego nie musza martwić się, że agresywne środki chemiczne wywołają u nich atak. Co więcej, jest to świetna wiadomość dla naszych zwierząt, których łapy mają często kontakt z podłogą. Ponadto mikrocement nie wydziela lotnych związków organicznych, tak jak robią to wykładziny syntetyczne, podobnie zresztą jak niektóre kleje czy też podkłady. Nie bez powodu pojawia się on coraz częściej w placówkach medycznych.

Podłogi, sufity i ściany z mikrocementu, a także wszystkie inne, wykonane z nich powierzchnie, nie magazynują alergenów, roztoczy, pleśni, grzybów, bakterii ani wilgoci. Dzięki temu w mieszkaniach, w których króluje mikrocement, w powietrzu znajduje się o wiele mniej zanieczyszczeń w postaci pyłów i roztoczy niż w innych przypadkach. Warto o tym pamiętać, gdyż według Agencji Ochrony Środowiska, zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach to jedno z pięciu największych środowiskowych zagrożeń.

Warto dodać, że mikrocement to ekologiczny materiał wykończeniowy. Bazuje on na technologii opartej na nietoksycznych komponentach, które zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo – zarówno człowiekowi, jak i środowisku. Wszystko to sprawia, że jest to jedno z najlepszych i najbardziej zdrowych rozwiązań do każdego mieszkania.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: