Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Podstawowa wiedza na temat fundamentów

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 455
Ilość głosów: 17

Jak wiadomo, najważniejszą podstawą w konstrukcji naszego domu są fundamenty. To od nich zależy późniejszy wygląd przyszłego miejsca zamieszkania oraz jego stan jakościowy.

Podstawowa wiedza na temat fundamentów

Postawienie fundamentów jest jedną z pierwszych czynności wykonywanych na budowie, więc warto mocno się na nich skupić, ponieważ na późniejszych etapach wręcz niemożliwe jest zmienienie czegoś w tej kwestii.

Procedura tworzenia fundamentu została stworzona tak, by utrzymująca się na nim konstrukcja, mogła służyć przez długie lata. Początkowo, tworząc podłoże ziemne warto zwrócić uwagę na dokumentację techniczną, sprawdzając w ten sposób czy na pewno wszystko się zgadza. Chodzi tutaj między innymi o wymiary, rodzaj oraz głębokość położenia.

Określenie warunków gruntowych

Zanim w ogóle przystąpimy do wylewania fundamentów, czynnością poprzedzającą powinno być określenie warunków gruntowych. To właśnie dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiedni typ fundamentu, który zagwarantuje nam poprawną przenikalność cieplną i nie wchłanianie wilgoci.
Na charakterystykę podłoża wpływają takie czynniki jak jego skład, nośność oraz głębokość przemarzania. Te parametry pomogą nam w określeniu wysokości oraz położenia naszej podstawy.  Na podstawie składu i nośności możemy wybrać najlepszy z możliwych rodzajów fundamentu, natomiast głębokość przemarzania jest istotna, aby umiejscowić go poniżej niej.

Wiedza na temat fundamentów

Powszechne w budownictwie rodzaje fundamentów

Spośród najczęściej stosowanych podstaw dla domu wyróżnić możemy trzy rodzaje, jakimi są:
Ławy fundamentowe - Często stosowane w budowach domów jednorodzinnych, stawiane bezpośrednio na gruncie. Charakteryzuje je większa długość i szerokość, która zależy od rodzaju gruntu i projektu domu. W skrajnych przypadkach możemy wylewać je na szalunku, jednak w większości wybiera się grunt. Przed wylaniem betonu, konieczne jest zastosowanie zbrojenia.
Płyta fundamentowa - Nowsze i zdobywające coraz większą popularność przy budowie domów jednorodzinnych zastosowanie umożliwia nie tylko pełnienie funkcji podstawy domu, lecz może być także posadzką pierwszej kondygnacji. Charakteryzuje się ono tym, że zanim płyta zostanie wylana, istotne jest zrobienie wszystkich instalacji gazowo-wodnych, a następnie można położyć beton.
Fundament Crawl-Space - Jest on stosowany głównie pod lekkie konstrukcje, najlepiej drewniane. Bardzo oszczędny, polegający na zbudowaniu go z betonowych słupów, a następnie położeniu na nich drewnianego stropu. Znaczącą jego zaletą jest ciepło, ponieważ pod stropem umieścić możemy wełnę.

Wilgoć idąca od gruntu - co zrobić?

W momencie, w którym nasz dom jest już skończony, a my po czasie zaczynamy zauważać pojawiającą się na ścianach pleśń, to z pewnością jest to powód do obaw. Problem prawdopodobnie tkwi w źle zaizolowanych fundamentach, które pochłaniają wilgoć, następnie oddając ją do góry na wyższe kondygnacje.
Ratunkiem na to może stać się wtedy osuszanie budynków metodą cięcia. Proces ten polega na osuszaniu ściany fundamentowej przy użyciu specjalnych pił widiowych lub diamentowych, które nie tylko przycinają zewnętrzną warstwę, lecz wykonują także poziome przecięcie linii fundament - ściana, wraz z późniejszym umiejscowieniem płyty izolacyjnej. Dzięki temu podstawa naszego domu nie będzie przekazywać dalej wilgoci, a problem pleśni w mieszkaniu zniknie.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: