Dzisiaj jest: 12.5.2021, imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego

Jak przygotować się do budowy domu na zgłoszenie do 35m2 bez pozwolenia na budowę?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 446 Autor:
Ilość głosów: 12

Brak kontaktu z naturą. Hałas i smród. Coraz większe problemy z oddychaniem. Coraz mniej energii. Właśnie z tym mierzą się mieszkańcy miast każdego dnia swojego życia.

Jak przygotować się do budowy domu na zgłoszenie do 35m2 bez pozwolenia na budowę?

Nie musisz podążać za tłumem. Możesz stworzyć własne miejsce na ziemi. Możesz zrobić to na własnych zasadach. Zobacz, jak niewiele trzeba, by postawić solidny dom z naturalnych materiałów bez pozwolenia na budowę.

Sprawdź, czy na Twojej działce można zbudować dom na zgłoszenie.

Zgodnie z prawem budowlanym bez pozwolenia można stawiać jedynie budynki, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Muszą to być obiekty parterowe. Pamiętaj jednak, że antresola nie jest traktowana tak samo jak poddasze użytkowe. Nie jest osobnym piętrem, wiec domy na zgłoszenie mogą ją posiadać. Można urządzić na niej wygodną sypialnię lub gabinet.

Powierzchnia działki musi wynosić co najmniej 500 m2. Działka nie musi być uzbrojona, choć ze względu na własną wygodę przemyśl doprowadzenie do niej mediów. Jeśli się na to nie zdecydujesz, zawsze możesz zainwestować we własne źródła energii, wykopać studnię, podłączyć szambo lub domową oczyszczalnię ścieków. 

Wybierz firmę, która postawi dom bez pozwolenia na budowę.

Budowę domu na zgłoszenie można w dużym stopniu zrealizować samodzielnie. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jednak współpraca z firmą, która poprowadzi Cię przez ten proces od A do Z. W takim wypadku cała konstrukcja domu szkieletowego będzie postawiona w jeden dzień. Drugą dobę ekipa poświęci na zamknięcie obiektu poprzez wstawienie okien i drzwi. 

Firma budowlana może też wspomóc Cię radą zarówno na etapie przygotowań, jak i wykończenia. Dlaczego? Bo ma w tym doświadczenie. A jej pracownikom zależy na tym, by budowa została uwieńczona sukcesem.

Wybierz projekt domku letniskowego o powierzchni zabudowy do 35m2.

Firmę budowlaną wybierasz zwykle na podstawie opinii i portfolio. Nie zapominaj jednak o tym, że dom ma Ci się podobać! Zainwestujesz w niego swój czas i pieniądze. Nawet, jeśli będzie się to wiązać z kilkukrotnie mniejszymi kosztami niż budowa domu całorocznego. Będziesz wiedzieć, co wybrać. Wystarczy, że zerkniesz na projekt i zaczniesz marzyć. 

Projekt nie pobudza Twojej wyobraźni? Nie widzisz w nim siebie? Nie rezygnuj. Bez pozwolenia można budować niewielkie domy w stylu nowoczesnej stodoły, proste bryły o zdecydowanie nowoczesnym charakterze, skandynawskie chatki czy trójkątne dacze

Jak zgłosić budowę domu w sposób zgodny z prawem budowlanym?

Procedura jest bardzo prosta. Będziesz potrzebować mapy zasadniczej, na której zaznaczysz obrys domu na zgłoszenie, który chcesz postawić. Następnie wypełnisz formularz zgłoszeniowy. Sformułujesz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Uzupełniasz opis techniczny wybranego domu o informacje związane z lokalizacją, istniejącą zielenią, powierzchnią działki i planowanej zabudowy.

To wszystko razem z rysunkami technicznymi złożysz w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.

Przygotuj plac budowy i wykonaj proste fundamenty.

Jeśli urząd nie zgłosi żadnych uwag w przeciągu 21 dni, możesz spokojnie kupić projekt. W tej chwili zaczyna bowiem obowiązywać tak zwana milcząca zgoda urzędowa. Teraz należy wyznaczyć na działce miejsce, w którym będzie stał dom. Oczywiście zgodnie z dokumentacją złożoną w urzędzie. Następnie wykonujesz fundamenty punktowe na podstawie rysunku wysłanego przez firmę budowlaną.

Wygospodaruj na działce kawałek płaskiej powierzchni. Upewnij się też, że samochód ciężarowy będzie mógł swobodnie przyjechać na plac budowy.

Zapewnij sobie pomoc przy wykańczaniu budynku.

Jeśli dobrze wybierzesz firmę do budowy domu na zgłoszenie, nie będziesz mieć problemów także na tym etapie. Możesz wykończyć dom we własnym zakresie, choć oczywiście przy pewnych czynnościach będziesz potrzebować fizycznej pomocy drugiej osoby. Dzięki dobrej instrukcji wykańczanie domu będzie przypominać układanie klocków. Nie ma w tym wielkiej filozofii. W razie potrzeby możesz też liczyć na pomoc w znalezieniu ekipy wykończeniowej.

Jak widzisz, budowa domu bez pozwolenia wcale nie jest ani skomplikowana, ani droga. Możesz zyskać własną przestrzeń do wypoczynku w bardzo krótkim czasie. Co ważne, dom tego rodzaju możesz ocieplić i korzystać z niego o dowolnej porze roku. Nie zwlekaj więc. Sprawdź najciekawsze projekty i zacznij myśleć o tym na poważnie.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: