Dzisiaj jest: 26.7.2021, imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima

Jaki półautomat spawalniczy wybrać - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 321
Ilość głosów: 14

O zakupie półautomatu spawalniczego myślą nie tylko osoby stawiające pierwsze kroki w tej branży, ale też bardziej zaawansowani użytkownicy.

Jaki półautomat spawalniczy wybrać - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wynika to z uniwersalności metody spawania oferowanej przez taki sprzęt.
Migomat jest dostosowany do spawania MIG/MAG, które można wykorzystywać do wykonywania różnych prac, od budowlanych po konstrukcyjne. Jak wybrać dobry półautomat spawalniczy? Czym kierować się podczas zakupów?

 

Zasilanie półautomatu spawalniczego

 
Jedną z podstawowych kwestii, nad którą musisz się pochylić na początku, jest sposób zasilania urządzenia. W sklepach spawalniczych dostępne są migomaty 230 V i 400 V. Pierwsze z wymienionych są podłączane do jednofazowej sieci dostępnej w każdym domu. Tego typu półautomaty świetnie sprawdzają się do amatorskiego zastosowania. Migomaty 400 V są dostosowane do układu trójfazowego, który jest wykorzystywany we wszystkich tych miejscach, gdzie korzysta się z wielu sprzętów. W sklepie Allweld znajdziesz też międzyfazowe półautomaty spawalnicze, które można przełączać między 230 V a 400 V.
 

Amperaż i cykl pracy spawarki

 
Ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest amperaż. Wpływa on nie tylko na moc konkretnej spawarki, ale też na jej możliwości. Im większy jest wspomniany parametr, tym grubsze materiały można spawać. Dla osób, które zajmują się spawaniem zawodowo, ma to ogromne znaczenie. Profesjonalnym spawaczom polecane są spawarki, w których amperaż wynosi co najmniej 200 A, najlepiej 250 A. Takie urządzenia gwarantują komfortową i wydajną pracę. Półautomat spawalniczy do 1000 zł, czyli model przeznaczony dla amatorów, zwykle ma mały amperaż do ok. 150 A. Takie sprzęty dobrze sprawdzają się do okazjonalnego majsterkowania i wykonywania lekkich, mało skomplikowanych prac. W celu określenia odpowiedniego dla Twojego sprzętu amperażu możesz przyjąć, że do spawania 1 mm stali potrzeba ok. 30-40 amperów. Im cieńsze elementy chcesz spawać, tym wspomniana wartość może być mniejsza.
 
Wybierając półautomat spawalniczy, koniecznie zwróć uwagę na jego cykl pracy. Dla wielu osób ten parametr stanowi najważniejszy ze wszystkich, ponieważ określa on wydajność urządzenia i to, jak szybko będzie można pracować. Na podstawie tej wartości możesz dowiedzieć się, przez jaki czas nieprzerwanie będziesz mógł pracować i ile czasu spawarka potrzebuje do ochłodzenia. W przypadku profesjonalnego użytku przerwy w pracy mają duże znaczenie. Spawacze chcą zminimalizować przestoje, aby móc szybko wykonywać powierzone im zadania. Cykl pracy jest też istotny dla amatorów, ponieważ sprzęt, który potrzebuje zbyt częstych przerw, użytkuje się mniej wygodnie.
 
Cykl pracy określany jest w czasie 10 minut i jego wartość podawana jest w procentach. Dla przykładu, jeśli wynosi np. 40%, oznacza to, że spawarka może pracować przez 4 minuty, a następnie potrzebuje 6 minut na chłodzenie. Przerwy są ważne i nie można ich pomijać, ponieważ przegrzewanie sprzętu może doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia. Półautomat spawalniczy dla amatora może mieć cykl pracy 20% lub więcej, to w pełni wystarczy. W przypadku urządzeń wykorzystywanych w warsztatach wartość ta powinna wynosić co najmniej 40%. Dla najbardziej wymagających użytkowników, profesjonalnych spawaczy, polecane są spawarki z cyklem pracy 50% i więcej.
 

Serwis i gwarancja

 
Półautomat spawalniczy jakiej firmy warto kupić? Na rynku jest sporo dobrych producentów, więc wybór jest duży. Podczas zakupów warto kierować się jednak nie tylko renomą producenta, ale też opiniami na temat sklepu. Mowa dokładnie o serwisie i gwarancji. W sklepach oferujących takie usługi można liczyć na pomoc w przypadku awarii spawarki. Ponadto sprzedawcy mają większą wiedzę na temat awaryjności danych modeli i są w stanie przekazać sporo przydatnych informacji dotyczących użytkowania konkretnej spawarki. Sklep Allweld oferuje gwarancję door to door, która jest oceniana jako jedna z najbardziej wygodnych. Klienci tego sklepu mogą wydłużyć podstawową gwarancję nawet do 5 lat. Zazwyczaj w wersji podstawowej czas gwarancji wynosi od roku do dwóch lat, w zależności od sposobu nabywania sprzętu: na paragon czy na fakturę.
 

Funkcje półautomatu spawalniczego

 
Aby półautomat spawalniczy spełniał Twoje oczekiwania, a praca z nim była wygodna i co najważniejsze efektywna, musi mieć on niezbędne funkcje. Jedną z najważniejszych jest regulacja prądu. Im więcej zakresów jest do wyboru, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł precyzyjnie dobrać prąd spawania do aktualnie wykonywanej pracy. Przydatne są też funkcje takie jak: regulacja posuwu drutu czy zmiana biegunowości. Wiele osób szuka spawarek ze sterowaniem synergicznym, czyli takim, w których parametry pracy są dobierane automatycznie do grubości i rodzaju materiału, a także średnicy drutu.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: