Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 461
Ilość głosów: 9

Nie trzeba być fachowcem, aby zdawać sobie sprawę, że wilgoć jest szkodliwa dla budynków.

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia?

 Mokre fundamenty mogą stać się przyczyną rozwoju mikroorganizmów (w tym pleśni) oraz ogólnego pogorszenia stanu budynku. Na szczęście za pomocą odpowiednich narzędzi, z wykorzystaniem nowoczesnych technik budowlanych, możliwe jest skuteczne osuszanie budynków. Jak przebiega taki proces?

Hydroizolacja i podcinanie murów

Izolacja pozioma, znajdująca się w murach pozwala na zapobieganie kapilarnemu podciąganiu wody gruntowej. Jeżeli hydroizolacja jest w złym stanie, woda gruntowa może swobodnie migrować za pomocą mikrokanalików, dostając się do murów przyziemia i ścian wyższych kondygnacji. Efektem zawilgocenia są wykwity, odpadanie tynku oraz rozsypywanie się muru. Na szczęście możliwe jest skuteczne osuszanie budynków np. za pomocą założenia nowej izolacji poziomej. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest wykonanie podcinania murów.

Narzędzia dopasowane do materiału

Tylko prawidłowo przeprowadzony proces cięcia muru pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów i faktyczne, skuteczne osuszanie budynków. Specjaliści wiedzą, jakich narzędzi należy użyć podczas pracy z różnymi materiałami, aby uzyskać jak najlepsze efekty. W przypadku budynków zbudowanych z cegły wykorzystywane są piły łańcuchowe. Natomiast w przypadku murów wykonanych z betonu, żelbetonu lub kamienia, wykorzystuje się piły z liną diamentową. Różnica w używanych narzędziach wynika głównie z twardości materiałów, które należy przeciąć. Nie jest tajemnicą, żę diament to jeden z najtwardszych materiałów, potrafiący przeciąć niemal każdy inny materiał, bez względu na jego grubość i twardość.

Na czym polega osuszanie budynków metodą cięcia

Osuszanie budynków krok po kroku

Zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci powinno się odbyć na wczesnym etapie prac budowlanych. Jednak wiele starszych budynków, które wymagają remontu, nie zostało zabezpieczonych w odpowiedni sposób, co sprawia, że konieczne jest wykonanie nowej hydroizolacji. Jak przebiegają prace mające na celu osuszanie budynków?
Pierwszym krokiem jest ustalenie, na jakie przeszkody można trafić podczas cięcia murów. Do takich przeszkód należą np. różnego rodzaju przewody. Następnie za pomocą narzędzi dopasowanych do materiału, z którego wykonano ściany, następuje cięcie murów. Potem trzeba przygotować szczelinę pod izolację. Kolejną czynnością jest włożenie wodoszczelnej płyty tak, by wystawała z budynku na grubość tynku. Płyta przymocowywana jest za pomocą klinów wbijanych w szczelinę. Następnie należy zamknąć szczelinę, wykorzystując do tego celu zaprawę cementową.

Skuteczność i uniwersalność

Osuszanie budynków za pomocą cięcia murów jest w 100% skuteczne i pozwala na pełne odcięcie wody podciąganej kapilarnie. Co istotne - metoda ta może być stosowana praktycznie w każdym przypadku zawilgocenia murów, niezależnie od stopnia problemu, materiału, z którego wykonano mury, czy też grubości ścian. Co ważne, wykorzystanie metody podcinania murów pozwala nie tylko pozbyć się problemu, ale również zapobiega jego pojawieniu się w przyszłości.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: