Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Kosiarka spalinowa - czy warto?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 503
Ilość głosów: 9

Dbanie o trawnik oraz ogród wymaga od nas nie tylko wysiłku i zaangażowania, ale również odpowiednio dobranych narzędzi.

Kosiarka spalinowa - czy warto?

Sklepy oferują szeroki wybór dostępnych urządzeń, a jednymi z tych, które wiodą największy prym, są oczywiście kosiarki. Różnią się one wieloma cechami, jak na przykład mocą, wagą czy rozmiarem.

Jednak kluczowym aspektem i pytaniem, które przy wyborze kosiarki należy zadać sobie w pierwszej kolejności, jest rodzaj zasilania, jaki nas interesuje. Do wyboru mamy kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe. W tym krótkim poradniku przyjrzymy się tym ostatnim i postaramy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kosiarka spalinowa z napędem to dobry zakup.

Dlaczego warto wybrać kosiarkę spalinową?

Kosiarka spalinowa, w porównaniu z kosiarką elektryczną, cechuje się przede wszystkim prostotą użycia oraz większym bezpieczeństwem wynikającym z braku kabli. Nie występuje tu ryzyko uszkodzenia kosiarki bądź porażenia prądem poprzez przypadkowe najechanie kosiarką na kabel zasilający - o co przy koszeniu gęstej trawy wcale nie jest trudno.

Brak konieczności podłączenia kosiarki do źródła zasilanie wiąże się również ze znacznie większą swobodą - kosiarka spalinowa z napędem posiada nieograniczony zasięg, nieskrępowany koniecznością obecności gniazd zasilania. Pozwala to na użytkowanie jej w dowolnych warunkach, w tym również z dala od zabudowań, na przykład na nowo kupionej, niezabudowanej jeszcze działce.

Kolejnym atutem kosiarek spalinowych, który nie może ujść uwadze, jest oczywiście ich moc - silniki kosiarek spalinowych są znacznie potężniejsze niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Aspekt ten docenia przede wszystkim osoby o dużej powierzchni gruntu wymagającego pracy z kosiarką.

Do was kosiarek spalinowych należy zaliczyć znacznie większą niż w przypadku kosiarek elektrycznych hałaśliwość, a także wydzielanie spalin. Ponadto kosiarka spalinowa cechuje się mniejszą zwrotnością, przede wszystkim z powodu większej masy urządzenia.

Kosiarka spalinowa - jaki silnik wybrać?

Cechy silnika kosiarki spalinowej, które należy rozważyć przy zakupie urządzenia, to moc silnika, maksymalny moment obrotowy, a także to, czy silnik jest dwu, czy czterosuwowy.

Im cięższa praca cię czeka i im bardziej wymagający jest teren, na którym będziesz pracować, tym większą moc silnika powinieneś wybrać. Zalecana moc do komfortowej pracy na średniej wielkości posesji to między 4 a 6 końmi mechanicznymi. Jeśli jednak czeka cię znacznie bardziej wymagająca praca z trudnym terenem o dużej powierzchni, warto rozważyć potężniejsze urządzenia.

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest maksymalny moment obrotowy silnika. Minimalna wartość pozwalająca na komfortową pracę z kosiarką spalinową to 6 Nm - jest to jednak zalecana wartość minimalna i jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej zdecydować się na kosiarkę z momentem obrotowym o wartości 8 Nm lub więcej.

Znacznie ma również podział silników kosiarek spalinowych na dwusuwowe oraz czterosuwowe. Te pierwsze są trudniejsze w eksploatacji i cechują się większym spalaniem, jednak znacznie lepiej poradzą sobie z pracą w trudnych warunkach, w tym także z pracą na terenie o znacznym nachyleniu.

Pod uwagę warto wziąć również to, kim jest producent silnika kosiarki (który może być inny, niż sam producent kosiarki). Decydując się na znanego i renomowanego producenta, jak na przykład Honda lub Yamaha, redukujesz ryzyko awarii urządzenia.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarka spalinowa z napędem znacznie ułatwia proces koszenia trawników o dużej powierzchni. Dzięki napędowi, użytkownik odpowiada jedynie za kierowanie kosiarką, bez konieczności jej pchania. Rozwiązanie to okaże się szczególnie przydatne w przypadku osób o niewielkiej siłę fizycznej. 

Kosiarki spalinowe bez napędu zwykle są tańsze, stanowiąc ekonomiczny wybór pozwalający zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie jest to jednak regułą - również w tej kategorii urządzeń znajdują się produkty z najwyższej półki. 

Zasady bezpieczeństwa pracy z kosiarką spalinową

Koszenie trawy może wydawać się prostą czynnością, jednak praca z ciężkimi urządzeniami o dużej mocy zawsze wiąże się z ryzykiem urazów oraz zagrożenia zdrowia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki maksymalizujące bezpieczeństwo i redukujące zagrożenia. 

Należy zadbać o odpowiedni strój roboczy - nie powinien być on zbyt luźny, Na nogi należy zakładać obuwie z antypoślizgową podeszwą, a ręce chronić od odcisków za pomocą rękawiczek roboczych. Oczy należy zabezpieczyć okularami ochronnymi, które pozwolą uniknąć nam odprysków kamieni oraz ostrych źdźbeł trawy.

Przed rozpoczęciem koszenia należy sprawdzić stan techniczny kosiarki, a w szczególności sprawdzenie, czy w misce olejowej silnika znajduje się dostateczna ilość oleju i uzupełnienie go, jeśli jest taka konieczność. Koszenie trawy zaleca się wykonywać w warunkach dobrej widoczności.

Duży wybór kosiarek spalinowych w atrakcyjnych cenach znajdziesz pod tym linkiem - https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-spalinowe-z-napedem.html

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: