Dzisiaj jest: 27.7.2021, imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Najważniejsze informacje dot. serwisowania maszyn przed sezonem

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 238
Ilość głosów: 7

Aby na pole wyjechać na czas, Twoje maszyny muszą być sprawne i gotowe do działania. Wszelkie usterki opóźnią prace, a to może się negatywnie odbić na wielkości Twoich plonów.

Najważniejsze informacje dot. serwisowania maszyn przed sezonem
Konieczne jest zatem serwisowanie maszyn przed sezonem. Zobacz, co powinieneś o tym wiedzieć.
 

Na początku warto wspomnieć, że o wiele mniej pracy będziesz mieć ze sprzętem, który dobrze przygotowałeś na zimowy przestój. Umycie maszyn, ich konserwacja i odpowiednie przechowywanie to podstawa po zakończonym sezonie. Jeśli w trakcie tego postoju długo były narażone na działanie wilgoci, dokładnie sprawdź wszystkie elementy elektryczne – to im ta wilgoć zagraża najbardziej. Pamiętaj też, żeby serwisowanie maszyn zacząć od tych, które jako pierwsze wyjadą w pole, i robić to zgodnie z instrukcją obsługi. Profesjonalny serwis maszyn znajdziesz na https://agrihandler.pl/serwis/

Ciągnik na pierwszy ogień

Bez niego ani rusz, więc to na jego gotowości do pracy skup się najpierw. Jeśli odpowiednio zabezpieczyłeś ciągnik po sezonie, być może prace związane z serwisem ograniczą się do wymiany oleju, filtrów i uzupełnienia płynów. Koniecznie sprawdź też, czy nie ma żadnych wycieków. Niewykryte zmniejszą wydajność ciągnika, a nawet doprowadzą do poważnych usterek. Ważna jest też ocena zużycia części i stanu ogumienia.

Dokładny przegląd opryskiwacza

W opryskiwaczach często dochodzi do usterek, które powstają przez nieszczelności. Kluczowe znaczenie ma tu zbiornik. Napełnij go wodą, żeby wykryć przecieki. Jeśli będzie to konieczne, wymień uszczelki. Pamiętaj też o wymianie oleju w pompie i skontrolowaniu układu hydraulicznego. Koniecznie przyjrzyj się końcówkom dysz, bo to one w opryskiwaczach zużywają się najszybciej. Na koniec nie zapomnij o odpowiedniej kalibracji – bez tego maszyna nie będzie pracowała jak należy.

Sprawny siewnik – udany siew

Podczas przeglądu siewnika szczególną uwagę zwróć na redlice, bo to one zużywają się najszybciej. Od ich kształtu zależy rozmieszczenie nasion w rzędzie i to, na jakiej głębokości będą zasiane. Jeśli stan redlic na to pozwala, możesz je zregenerować. Kształt tych stopkowych poprawisz przez napawanie i szlifowanie.

Samodzielna naprawa czy profesjonalny serwis?

Kiedy już ocenisz stan maszyn i zorientujesz się, co jest do wymiany lub naprawy, zastanów się, czy zdołasz się uporać ze wszystkim sam, czy skorzystasz z profesjonalnych usług. Warto się na nie zdecydować przy skomplikowanych pracach lub kiedy posiadasz nowsze maszyny, w których ogromne znaczenie ma elektronika. Serwisy mają odpowiedni sprzęt do wykrycia wszystkich usterek. Natomiast ich wykwalifikowani pracownicy sprawnie i fachowo dokonają wszelkich napraw.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: