Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Pompa ciepła do ogrzania starego domu – czy to dobre rozwiązanie?

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 554
Ilość głosów: 7

Stare budynki często potrzebują termomodernizacji – wymiany, remontu lub uszczelnienia wymagają m.in. okna, kotły lub izolacja dachu. Często optymalnym rozwiązaniem do starego domu jest pompa ciepła.

Pompa ciepła do ogrzania starego domu – czy to dobre rozwiązanie?

Nowe przepisy zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej

Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim wpływa na nasz komfort, ale trzeba też pamiętać o obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku nowych Warunkach Technicznych dla budynków. Przede wszystkim muszą one być cieplejsze i czerpać z odnawialnych źródeł energii. Stare budynki wymagają z kolei termomodernizacji i wymiany już nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła na inne. 
 

Pompy ciepła a ogrzewanie budynków

Pompa ciepła to sprawdzony sposób na ogrzanie budynku, nie tylko nowego. Można ją podłączyć również do instalacji już istniejącej w starym domu, przeprowadzając prace termomodernizacyjne. Wcześniej jednak trzeba upewnić się, że będzie to opłacalne rozwiązanie. Ważnym zadaniem jest też obniżenie utraty energii cieplnej przed montażem pompy w starym domu.
 

Określ potrzeby cieplne budynku

Skupmy się na pracy pomp ciepła do ogrzewania starych budynków. Przede wszystkim pamiętajmy, że pompa ciepła do starego domu wymaga dobrej termoizolacji. W starych budynkach instalacja grzewcza jest zwykle jednym z najważniejszych elementów, jeśli wybieramy pompę ciepła. 

Trzeba też określić rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą, czyli potrzeby cieplne budynku – najprościej jest zlecić fachowcowi audyt energetyczny. Będą one niższe, jeśli wprowadzimy wiele rozwiązań termomodernizacyjnych, m.in. wymianę stolarki okiennej, ocieplenie strychu wełną skalną itp.

Ważnym krokiem jest wyznaczenie mocy grzewczej pompy na podstawie temperatury zasilania. Taka decyzja powinna być poparta wyborem pompy ciepła, która w wyjątkowo niskich temperaturach odpowie na potrzeby cieplne budynku i pozwoli osiągnąć wysoki parametr zasilania.
 

Jak dopasować pompę ciepła do budynku? 

Jest wiele możliwości wyposażenia domu w odpowiednio dobraną pompę ciepła – pod uwagę przy wyborze trzeba wziąć również budżet. Montaż ogrzewania podłogowego w starym budynku wiąże się zwykle z dużym wydatkiem, ale jednak nie zawsze – wszystko zależy od konkretnego budynku oraz stopnia jego termomodernizacji. 
 

Dlatego też najlepiej wybór i zakup modelu pompy ciepła do starego domu najlepiej jest skonsultować ze specjalistą, na przykład projektantem, który na podstawie wcześniej opracowanego audytu energetycznego, określi pożądaną moc pompy i zaproponuje kilka modeli, które będą odpowiadały na konkretne potrzeby. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://ocieplamyzycie.pl/budowa/czy-pompa-ciepla-w-starym-domu/

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: