Dzisiaj jest: 19.9.2021, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Do czego przydają się narzędzia pneumatyczne?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 284
Ilość głosów: 6

Narzędzia pneumatyczne, czyli zasilane sprężonym powietrzem lub gazem, stawia się jako alternatywę dla popularnych elektronarzędzi.

Do czego przydają się narzędzia pneumatyczne?

Faktycznie – pneumatyka staje się coraz popularniejsza w wielu gałęziach przemysłu. Dlaczego tak jest? Poznajmy jej zastosowanie i zalety.

Istnieją co najmniej cztery główne korzyści, jakie przynosi zastosowanie urządzeń pneumatycznych w profesjonalnym zakładzie. To po pierwsze koszty utrzymania, po drugie zaś wygoda użytkowania. Do tego dochodzi bezpieczeństwo oraz prostota budowy narzędzi. W dalszej części artykułu krótko wyjaśniamy każdy z tych czterech aspektów.

Koszty utrzymania narzędzi pneumatycznych

W powszechnej opinii narzędzia pneumatyczne są droższe w utrzymaniu niż elektronarzędzia. Mówi się o konieczności zainstalowania stacji sprężonego powietrza i zakupu dobrej sprężarki. Faktycznie – wysokiej jakości sprężarka oraz instalacja pneumatyczne są kluczowe dla działania takich narzędzi. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż urządzenia zasilane prądem są bardziej podatne na awarie. Nawet drobne uszkodzenie może spowodować, że elektryczna wiertarka „padnie”. To zaś powoduje zastój w pracy, a jeśli urządzenia służą ci zawodowo – także spadek wpływów. Dodatkowo naprawa urządzeń działających w oparciu o energię elektryczną jest droga, dlatego pneumatyczne urządzenia w dłużej perspektywie są po prostu bardziej opłacalne.

Komfort użytkowania

Wygodne użytkowanie to jedna z głównych zalet narzędzi na sprężone powietrze. Są po pierwsze małe, po drugie lekkie, a po trzecie – poręczne. Zwłaszcza jeśli porównamy je do ciężkich elektronarzędzi działając na akumulator. To ważne szczególnie dla operatorów, którzy pracują z nimi przez cały dzień. Ci istotne, badania potwierdziły, iż pracownicy obsługujący narzędzia pneumatyczne odczuwają mniejsze zmęczenie.

Z kolei wadą, o której należy wspomnieć, jest konieczność ciągnięcia długiego kabla podczas pracy z urządzeniami pneumatycznymi. Sprawia to, że mamy mniejszą swobodę ruchów oraz trudniej dotrzeć nam do ciasnych i dalekich przestrzeni. Koniecznie jest zatem kupno odpowiedniej długości przewodu.

Bezpieczeństwo

Dużą zaletą narzędzi pneumatycznych jest brak jakichkolwiek elementów elektrycznych. Skutek? Są jednymi z najbezpieczniejszych na rynku. Gaz lub sprężone powietrze przepływa bezpośrednio do urządzenia za pośrednictwem przewodów. Nie ma żadnego iskrzenia i ryzyka pożaru, jak to ma miejsce w przypadku urządzeń z podłączeniem sieciowym. Dzięki temu narzędzia pneumatyczne są idealne do pracy w trudnych warunkach pogodowych, np. w środowisku wilgotnym.

Prosta budowa

Ostatnią główną zaletą narzędzi działających w oparciu o sprężone powietrze lub gaz jest prostota ich budowy. Na ich konstrukcję składa się po pierwsze silnik napędowy, przeważnie na wrzeciono, oraz zawór otwierający i zamykający dopływ powietrza. Ta prosta konstrukcja obniża ryzyko awarii, a pojedyncze elementy można łatwo wymienić. Wpływa to także na ich dłuższy czas eksploatacji w porównaniu do elektronarzędzi, a także na tempo pracy. 

Narzędzia penumatyczne i części takie jak armatura pneumatyczna, zawory, elektrozawory, siłowniki pneumatyczne i wiele wiecej znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/1452-pneumatyka-hydraulika

 

 

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: