Dzisiaj jest: 5.10.2022, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Jak osuszyć stary budynek?

Dodano: rok temu Czytane: 747
Ilość głosów: 17

Mieszkasz w domu jednorodzinnym wybudowanym na przełomie lat 70. i 80.? Masz problem z wilgocią? Obawiasz się o zdrowie swoje i swoich dzieci? Poznaj skuteczne metody pozbywania się wilgoci z domu.

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Jak osuszyć stary budynek?
Sprawdź, jak osuszyć stary budynek. Wilgoć w domu – dlaczego jest zjawiskiem tak niebezpiecznym dla zdrowia domowników?
Pleśń w domu to dość powszechny problem, występujący w starszych budynkach. Czarne zacieki, wykwity i plamy są nie tylko nieestetyczne i szkodliwe dla budynku, ale i niebezpieczne dla zdrowia osób go zamieszkujących. Wilgoć może przyczyniać się do powstawania chorób układu oddechowego, w tym astmy czy alergii. Drobnoustroje chorobotwórcze (zarodniki pleśni i grzybów) są odpowiedzialne za wytwarzanie mykotoksyn, które są szczególnie niebezpieczne dla domowników. U podstaw tego typu zjawisk znajduje się zawilgocenie murów, spowodowane kapilarnym podciąganiem wody.
Czym jest wilgoć kapilarna i jakie są przyczyny jej powstawania?
Wilgoć kapilarna stanowi wypadową sił napięcia powierzchniowego spolaryzowanych molekuł wody, sił przyciągania międzycząsteczkowego molekuł wody i ściany kapilary (adhezji), a także siły ciążenia. Aby zniwelować występowanie tego zjawiska, stosuje się izolację pionową i poziomą w nowo powstających budynkach. Niestety, starsze obiekty mogą ich nie posiadać lub może być ona uszkodzona, co prowadzi do pojawienia się symptomów wilgoci kapilarnej (wspomnianych już wykwitów, śladów pleśni, plam i zacieków).
Wilgoć w domu – jak osuszyć budynek z wilgoci kapilarnej?
W branży budowlanej stosuje się dwie podstawowe metody osuszania budynków z wilgoci kapilarnej. Pierwszą, powszechnie występującą, jest iniekcja, polegająca na wstrzyknięciu preparatów chemicznych bezpośrednio w ścianę budynku. Tworzą one z czasem warstwę izolującą. Nie zawsze jednak metoda ta daje zadowalające rezultaty. Może okazać się również dość nietrwała i pomoże uporać się z problemem przez zaledwie kilka lat. Z kolei druga metoda opiera się na podcinaniu murów budynku. Jest zdecydowanie bardziej skuteczna, jednak jej minusem jest duża praco- i czasochłonność wszelkich prac. Problemem może być też obawa przed uszkodzeniem konstrukcji i ścian nośnych budynku, jak też ingerencja w instalację elektryczną czy wodno-kanalizacyjną. Szczegółowe informacje na temat każdej z powyższych metod znajdziesz na stronie internetowej https://www.osuszaniemurow.pl/jak-osuszyc-budynek-z-wilgoci-kapilarnej/.
Jak osuszyć stary budynek z wilgoci innej niż kapilarna?
Istnieją również inne powody gromadzenia się wilgoci w domu. Jedną z przyczyn problemu może być zalanie – spowodowane zarówno przez wadliwy system instalacji wodno-kanalizacyjnej (na przykład awaria rury), jak też na skutek żywiołu (powódź). Często spotykanym zjawiskiem jest też wilgoć kondensacyjna. U podłoża tego problemu występuje brak odpowiedniej wentylacji budynku. Znanym zjawiskiem jest też wilgoć higroskopijna, spowodowana nadmiernym pochłanianiem wilgoci z powietrza. Inżynierowie i ekipy budowlane spotykają się też z wilgocią technologiczną, której przyczyną jest brak odparowania wody na etapie budowy domu.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: