Dzisiaj jest: 19.9.2021, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Nowoczesne domy – jakie są najnowsze trendy we współczesnym budownictwie?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 219
Ilość głosów: 6

Przygotowanie projektu architektonicznego dla nowoczesnego domu to zadanie, które wymaga niemałej precyzji.

Nowoczesne domy – jakie są najnowsze trendy we współczesnym budownictwie?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać patrząc na efekt końcowy, który pozornie zdaje się być z wierzchu dość nieskomplikowane, w tego typu budynkach, wszystko jest dokładnie zaplanowane. To prawda, że nowoczesność preferuje prostotę. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest jednak dążenie do jak najlepszego zagospodarowania dostępnej przestrzeni, bez przywiązywania wagi do przesadnej dekoracyjności. Najnowsze trendy dotyczące nowoczesnych domów, będą więc obejmować między innymi energooszczędne rozwiązania, funkcjonalne wyposażenie wnętrza, a nawet praktyczne podejście do projektowania ogrodowej strefy rekreacji. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Nowoczesne domy, pasywne domy

Modę na pasywne domy zawdzięczamy zwiększającej się popularności ekologicznego trybu życia. To także wynik  narastającej tendencji do inwestowania większych pieniędzy w czasie budowy, na poczet oszczędności w przyszłych latach, zamiast preferowania rozwiązań doraźnych. Pasywne drzwi oraz okna, wykonane z materiałów najwyższej jakości, sprawiają że ciepło nie ucieka i nawet w sezonie zimowym, domownicy mogą cieszyć się optymalną temperaturą. Dzięki temu budynek nie wymaga zewnętrznego źródła ogrzewania. To generuje bardzo dużą oszczędność i sprawia, że wybór pasywnych elementów wykończenia domu, okazuje się na przestrzeni lat korzystną decyzją.

Nowoczesne domy, nowoczesne podejście do przestrzeni

Układ pomieszczeń w nowoczesnym domu ma bardzo duże znaczenie i to nie tylko ze względu na wygodny dostęp do kuchni czy łazienki. Projektanci dokładają starań, aby w nowym budownictwie układ pomieszczeń jak najbardziej odpowiadał potrzebom domowników. Objawia się to w dogodnych podziałach i wyznaczaniu specjalnych stref, które mają służyć mieszkańcom w ciągu dnia, zgodnie z przeznaczeniem. Stąd często można znaleźć domy podzielone na strefę dzienną, przeznaczoną do przyjmowania gości oraz prywatną część sypialnianą. Innym sposobem jest wydzielenie strefy z pomieszczeniami użytkowymi, jak kuchnia, łazienka czy biuro oraz strefy relaksu, czyli na przykład biblioteczki, salonu lub sypialni. Jeśli chodzi o przestrzeń, samo jej wykorzystanie ma ogromne znaczenie. Bardzo ważne jest, żeby każdy element był funkcjonalny, stąd popularnym rozwiązaniem są na przykład antresole, wykorzystywane w domach z wysokim sufitem.

Nowoczesne domy, nowoczesne bryły

Jak przekonują dzisiejsi architekci, jeśli chodzi o kształt bryły, nie warto za bardzo kombinować. Obecnie nowoczesne osiedla składają się więc głównie z domów o kształtach kwadratowych lub prostokątnych, bez zbędnych zakamarków, które utrudniałyby zagospodarowanie pomieszczeń. Tego typu proste bryły potrafią mimo wszystko bardzo efektownie wyglądać, zwłaszcza kiedy są otoczone na przykład zadbanym ogrodem. Kilka ciekawych propozycji tego typu budowli, obejrzeć możesz na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html. Jak można zauważyć, prezentują się efektownie, mimo pozornego nieskomplikowania.

Nowoczesne domy, nowoczesne altany

Funkcjonalność oraz prostota króluje także w ogrodach otaczających nowoczesne domy. Jeśli więc myślisz o postawieniu altany, zadbaj przede wszystkim o to, aby mogła służyć domownikom do aktywnej rekreacji. Powinno to być miejsce, gdzie można nie tylko cieszyć się otaczającą naturą, ale także biesiadować z rodziną lub urządzić grilla. Musi być w niej więc przestrzeń na stoliki i krzesła. Opcjonalnie możesz także urządzić tam wędzarnię.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: