Dzisiaj jest: 19.9.2021, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Zalety fotowoltaiki w województwie lubuskim

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 209
Ilość głosów: 5

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej i prób ograniczenia konsumpcji węgla coraz popularniejsze stają się niewielkie instalacje fotowoltaiczne montowane przy domach lub firmach.

Zalety fotowoltaiki w województwie lubuskim
Bardzo wiele z nich pojawia się również w województwie lubuskim. Okazuje się bowiem, że tutejsze warunki są bardzo sprzyjające dla fotowoltaiki. Sprawdź zalety instalacji PV i dowiedz się, dlaczego warto w nie inwestować właśnie teraz!

Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Fotowoltaika to zjawisko polegające na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Zbudowane z materiału półprzewodnikowego ogniwa tworzące panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd zawsze wtedy, gdy padają na nie promienie słoneczne. Oprócz paneli instalacja fotowoltaiczna potrzebuje też falownika (inwertera), który zamienia wyprodukowany prąd stały w prąd zmienny płynący w domowych gniazdkach.
Obecnie właściciele instalacji fotowoltaicznych mają możliwość podłączenia ich do sieci i zostania prosumentami. Znacząco zwiększa to wydajność całego systemu. Prosumenci mogą korzystać z net-meteringu, tzn. oddawać do sieci nadwyżki energii elektrycznej, gdy produkcja przewyższa bieżące zużycie. Natomiast wówczas, gdy z paneli fotowoltaicznych nie da się uzyskać wystarczających ilości prądu do zaspokojenia aktualnych potrzeb, jest on pobierany z oddanej wcześniej rezerwy. W ten sposób można odzyskać nawet 80% nadwyżek energii elektrycznej (dla instalacji o mocy do 10 kW) i cieszyć się korzyściami, jakie daje fotowoltaiki o każdej porze roku, nie tylko podczas długich i słonecznych dni.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Obecnie bardzo dużo mówi się o zaletach fotowoltaiki. Nic w tym dziwnego – jest ich naprawdę sporo. Montaż instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim:
  • możliwość uzyskania całkowicie darmowej energii elektrycznej – w ilości mogącej pokryć całe zapotrzebowanie budynku;
  • wsparcie dla środowiska – panele słoneczne wykorzystują odnawialne źródła energii i nie wiążą się z produkcją spalin czy też innych szkodliwych substancji;
  • wysoka wydajność – nowoczesne panele fotowoltaiczne produkują prąd z bardzo dużą wydajnością, sprawdzając się również w takich miejscach jak województwo lubuskie;
  • trwałość na lata – żywotność paneli określa się na kilkadziesiąt lat, gwarancja sprawności zwykle obowiązuje przez co najmniej 25 lat, tymczasem zwrot z inwestycji uzyskuje się średnio po ok. 5 latach;
  • oszczędności – panele fotowoltaiczne to przede wszystkim korzyści finansowe w postaci obniżenia rachunków za prąd nawet o ponad 90%;
  • niezależność – własna energia to większy komfort i niezależność między innymi względem podwyżek cen, które są nieuniknione;
  • wygoda użytkowania – panele słoneczne są bezobsługowe i w zasadzie bezawaryjne, a energia jest wytwarzana całkowicie automatycznie.
Jeśli tylko fotowoltaika zostanie prawidłowo zamontowana, a jej parametry odpowiednio dobrane, będziesz mógł się cieszyć z tych korzyści przez długie lata. Dzięki net-meteringowi są one zauważalne przez cały rok!

Fotowoltaika lubuskie – dlaczego warto?

Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ale warunki w Polsce pozwalają na bezproblemowe, efektywne korzystanie z paneli fotowoltaicznych. Lubuskie nie jest wyjątkiem – nasłonecznienie w okolicach miast takich jak Lubin, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski czy Nowa Sól wynosi ok. 1000 kWh/m2 rocznie. Największą wydajność panele osiągają od kwietnia do października, gdy dni są najdłuższe. Pod warunkiem montażu paneli o odpowiedniej mocy i parametrach wyprodukowane nadwyżki powinny wystarczyć na zasilanie domu lub firmy również zimą! Warto również wiedzieć, że dla nowoczesnych paneli fotowoltaicznych zachmurzenie nie jest przeszkodą. Energia jest produkowana przez cały dzień! Dzięki temu koszt całej instalacji zwraca się średnio po 5 latach. Można go dodatkowo skrócić, składając wniosek o dofinansowanie, np. z programu "Mój Prąd", programu "Czyste Powietrze" lub inicjatyw regionalnych.

Wydajna fotowoltaika dla domu i firmy

Fotowoltaika jest świetnym sposobem na obniżenie domowych rachunków lub kosztów prowadzenia firmy. Odpowiednio dobrana i zamontowana na pewno Cię nie zawiedzie. Jej koszt zwykle zwraca się po kilku latach, a pomagają w tym dostępne obecnie dotacje. Szukasz firmy działającej w woj. lubuskim, która pomogłaby Ci zacząć czerpać korzyści z energii słonecznej? Sprawdź ofertę Erato Energy – renomowanego dostawcy rozwiązań związanych z OZE.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: