Dzisiaj jest: 19.8.2022, imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Jak wybrać dobry dzwonek bezprzewodowy?

Dodano: rok temu Czytane: 340
Ilość głosów: 11

Dzwonki bezprzewodowe dzięki prostocie montażu i dużej funkcjonalności są dziś standardem w nowym budownictwie jednorodzinnym. Są relatywnie tanie, nie wymagają skomplikowanej konfiguracji.

Jak wybrać dobry dzwonek bezprzewodowy?

Ich żywotność to nawet kilkadziesiąt lat. Jak wybrać dobry dzwonek bezprzewodowy i na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem?
Dzwonek bezprzewodowy – prosta komunikacja radiowa

Każdy dzwonek bezprzewodowy składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • Nadajnika, czyli przycisku dzwoniącego. W typowym użytku domowym umieszcza się go na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych.
  • Odbiornika, czyli niewielkiego urządzenia odbierającego sygnał radiowy wysyłany przez nadajnik w momencie naciśnięcia na dzwonek. Po otrzymaniu sygnału odbiornik emituje dźwięk informujący o tym, że ktoś znajduje się pod drzwiami.

Komunikacja między nadajnikiem a odbiornikiem odbywa się za pomocą fal radiowych. Jako że w całej konstrukcji nie ma kabli, dzwonki wyposażane są w baterie lub nadajnik kinetyczny – w tym przypadku po naciśnięciu przycisku, energia mechaniczna zostaje zamieniona w energię elektryczną, co pozwala wysłać sygnał radiowy do odbiornika bez użycia energii z innych źródeł. Tego rodzaju bezbateryjne i bezprzewodowe dzwonki osiągają żywotność na poziomie nawet 30 lat.

Zakup dzwonka bezprzewodowego – kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę 

Najważniejsze parametry, które wskazują na jakość urządzenia, to:

  • Zasięg działania – standardowo producenci oferują zasięg około 100 m na zewnątrz (co przekłada się na 25-30 m wewnątrz budynku), co zazwyczaj wystarcza w użytku domowym. Na rynku dostępne są także urządzenia o kilkukrotnie wyższym zasięgu. 
  • Budowa modułowa (możliwość rozbudowy) – nowoczesne dzwonki pozwalają na komunikację kilku nadajników i kilku odbiorników jednocześnie, dzięki czemu dźwięk dzwonka może być słyszalny w każdym pomieszczeniu nawet bardzo dużego domu. 
  • Maksymalna głośność i możliwość regulacji dźwięku – wybierając dzwonek, sprawdźmy, czy dźwięk można wygodnie regulować, a sam dzwonek można łatwo wyciszyć. W domu jednorodzinnym sprawdzi się dzwonek oferujący maksymalną głośność na poziomie 70-100 dB. 
  • Odporność na warunki atmosferyczne – nadajnik umieszczany na zewnątrz powinien być wodoodporny (niewrażliwy na śnieg i wiatr) oraz wykonany z solidnego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy urządzenie może działać w wysokich i niskich temperaturach. 
  • Sposób montażu – w zestawie od producenta zazwyczaj można znaleźć taśmę samoprzylepną oraz kołki, śruby lub niewielki hak. Dzięki temu sposób montażu można łatwo dostosować do własnych preferencji.

Dodatkowe funkcjonalności dzwonków bezprzewodowych

Wybrane modele dzwonków bezprzewodowych są wyposażone w technologie uzupełniające, takie jak na przykład możliwość połączenia WiFi. Dzięki temu możliwe jest otrzymywanie powiadomień o osobie oczekującej pod drzwiami bezpośrednio na smartfon. Specjalne panele z kamerą pozwalają zobaczyć, kto znajduje się przed wejściem do domu.

Jeżeli w domu powinna panować cisza przez większą część dnia (np. w sytuacji, gdy mieszkamy z małymi dziećmi) warto wykorzystać opcję wizualnej sygnalizacji zamiaru wejścia do mieszkania. Zamiast wyemitować dźwięk dzwonka, umieszczony w domu nadajnik uruchomi diody LED. To dobre rozwiązanie również dla niedosłyszących domowników.

Szeroki wybór dzwonków znajdziesz w sklepie Eltrox: https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/akcesoria-elektryczne/dzwonki-bezprzewodowe.html

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: