Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Dom z fotowoltaiką – o czym pamiętać w trakcie montażu paneli słonecznych?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 597
Ilość głosów: 4

Inwestycja w odnawialne źródła energii stała się już niemalże trendem i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Dom z fotowoltaiką – o czym pamiętać w trakcie montażu paneli słonecznych?

Nic dziwnego – nie dość, że jest ona bardzo opłacalna pod względem finansowym, to przy okazji wpisuje się w założenia życia z poszanowaniem środowiska naturalnego. Korzystanie z fotowoltaiki to przyczynianie się do zmniejszenia emisji szkodliwego CO2. Pamiętajmy jednak o tym, że aby w pełni korzystać z jej potencjału, należy zadbać o prawidłowy przebieg montażu paneli. O czym mowa? Podpowiadamy.
 

Korzyści z montażu fotowoltaiki
 

Ceny za pobór prądu z sieci z roku na rok rosną i niewiele wskazuje na to, że będzie inaczej. Nie dziwi więc fakt, że szukamy alternatywny dla tradycyjnych rozwiązań. Jeszcze do niedawna fotowoltaika wydawała się być tematem dość niedostępnym dla wielu gospodarstw z uwagi na koszty jej zakupu i montażu. Obecnie się to zmienia. W dużej mierze mowa o ich zmniejszeniu, ale również możliwości uzyskania dofinansowania. Panele słoneczne pojawiają się już więc nie tylko w dużych miastach, ale także mniejszych miejscowościach oraz wsiach.

Jeśli spojrzymy na montaż nowoczesnych mikroinstalacji w dłuższej perspektywie czasu, to możemy być pewni, że będzie to się wiązało z generowaniem dużych oszczędności. Koszty mogą zwrócić się nawet po kilku latach od instalacji. Prąd wytwarzany z energii słonecznej to sposób na to, aby nasz domowy budżet nie kurczył się tak szybko, jak po tym, kiedy otrzymujemy rachunki za energię z sieci. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pojawienie się w naszym domu paneli słonecznych nie wiąże się ze skomplikowanym montażem – to także ogromny plus tego rozwiązania.
 

Panele fotowoltaiczne – z czego są zbudowane i jak działają?
 

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest pozyskiwanie energii wytwarzanej przez słońce w celu przekształcania jej w energię elektryczną. Na czym polega ten proces? Panele złożone są z ogniw fotowoltaicznych i to właśnie one są tutaj kluczowe. Odbywa się to w taki sposób, że minimalna jednostka światła, czyli foton, pada na płytkę krzemową, z której to zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Krzem pochłania jednostkę światła, a następnie wybija elektron ze swojej pozycji, tym samym zmuszając go do ruchu, czyli przepływu prądu elektrycznego.

Pamiętajmy jednak o tym, że aby móc korzystać z wytwarzanej przez słońce energii elektrycznej, konieczny jest też inwerter, czyli falownik. To właśnie on odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego na prąd zmienny, który to znajduje się w naszych domowych gniazdkach. Musimy również zwrócić szczególną uwagę na dobór elementów wchodzących w skład tzw. niezbędnika montażowego. W praktyce mowa o kablach oraz złączkach, które odpowiedzialne są za połączenie paneli fotowoltaicznych między sobą, oraz ze wspomnianym wcześniej falownikiem.Gdzie i jak zamontować panele fotowoltaiczne? Prawidłowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych warunkuje to, że będziemy mogli w pełni wykorzystać ich potencjał energetyczny. Tutaj liczy się więc zarówno miejsce instalacji, jak i jej ekspozycja.

Instalacja paneli może odbyć się na dachu lub gruncie. To ważne, żeby instalację skierować na południe, wschód lub zachód. Nachylenie dachu nie jest aż tak istotne, chociaż na dachu płaskim warto zainwestować w system montażowy, pozycjonujący moduły pod niewielkim kątem. Najważniejsza sprawa to brak cienia. Mówiąc o nim, koniecznie weźmy także pod uwagę jego zmienność względem pór roku oraz dnia.

Natomiast montaż paneli na gruncie to konieczność dobrego przygotowania terenu pod inwestycję. Mowa o niwelowaniu wszelkich nierówności, braniu pod uwagę otaczającą instalację roślinność etc. Pamiętajmy także o dobrej konstrukcji wspornej.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalna, biorąc pod uwagę zarówno oszczędności w rachunkach, jak i troskę o środowisko naturalne. Nic dziwnego, że stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie. Warto jednak dobrze przemyśleć miejsce montażu, najlepiej w konsultacji z profesjonalnym instalatorem.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: