Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Środki ochrony roślin – kiedy i jak je stosować

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1125
Ilość głosów: 16

Stosowanie środków ochrony roślin pomaga zapobiec wielu chorobom roślinności zarówno tej w ogrodzie, na balkonie, jak i w domu.

Środki ochrony roślin – kiedy i jak je stosować

Gdy chcemy osiągnąć odpowiednie efekty i cieszyć się widokiem zdrowych kwiatów, drzew i krzewów, musimy odpowiednio dobrać preparaty i umiejętnie je stosować.

Pielęgnacja roślin to kwestia bardzo złożona, wie o tym każdy, kto może się pochwalić zadbanym ogrodem czy też roślinnością na tarasie lub balkonie. Taki efekt to nie tylko rezultat włożonego serca i czasu, ale także i zastosowania odpowiednich specyfików. Preparatów zwalczających owady, grzyby i chwasty, dzięki którym nasza roślinność będzie mogła rosnąć zdrowo i długo nam towarzyszyć. Ich stosowanie to konieczność, dlatego warto przyjrzeć się środkom ochrony roślin dokładniej.
 

Środki ochrony roślin – charakterystyka i rodzaje

Substancje stosowane w środkach ochrony roślin pozwalają na zniszczenie różnych organizmów, które szkodzą roślinie, lub zapobiegną ich pojawieniu się. Różnego rodzaju szkodniki hamują wzrost roślinności, zmniejszają kwitnienie czy prowadzą do obumarcia. Ochronę roślin zapewniają różne dostępne w sklepach produkty, które dzieli się ze względu na to, na jakich intruzów mają zadziałać. Środki chroniące rośliny to takie przeznaczone do:
  • zwalczania niepożądanej roślinności,
  • zwalczania chorób grzybowych (fungicydy),
  • zwalczania szkodników zwierzęcych (np. owadów, gryzoni, mięczaków czy nicieni),
  • zwalczania bakterii (bakteriocydy),
  • zwalczania chwastów (herbicydy).
Środki ochrony roślin to także różne stymulatory wzrostu. Środki ochronne są przeznaczone dla różnych gatunków roślin. Dlatego też, aby preparat zadziałał odpowiednio, a nie zaszkodził, musi być odpowiednio dobrany. Tutaj przypadkowy wybór będzie działał na niekorzyść.
Mamy też szeroką ofertę środków ochrony roślin, jeśli chodzi o ich formę. I tak wyróżnia się między innymi: opryski (mogą być w formie stężonej zawiesiny czy proszku do rozcieńczenia w wodzie), aerozole,  kryształki, fumiganty, przynęty, zaprawy do nasion.

Ekologiczne środki ochrony roślin

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są ekologiczne naturalne środki ochrony roślin. Można je zrobić samemu, ale są też gotowe do kupienia w specjalistycznych sklepach. Opcja druga wydaje się lepsza i wygodniejsza, gdyż nie każdy z nas ma dostęp do różnych ziół czy gnojówki, a właśnie z tego są robione naturalne środki ochronne. Już samo to, że nie wpływają one negatywnie na środowisko jest ich plusem. Z ich stosowania można odnieść jednak szereg innych korzyści. Należy do nich między innymi to, że nie są one szkodliwe ani dla ludzi, ani dla roślin. Po ich zaaplikowaniu nie musimy czekać, żeby zebrać plony. Zazwyczaj takimi środkami podlewa się rośliny i opryskuje. Najczęściej są stosowane jako profilaktyka, czyli używa się ich do działań zapobiegawczych.

Co z zachowaniem bezpieczeństwa?

Środki ochrony roślin, zwłaszcza te chemiczne, wymagają przestrzegania zalecanych środków bezpieczeństwa, dlatego też dokładnie czytaj informacje dotyczące produktu. Na etykiecie będzie szczegółowo podany sposób użycia środka ochrony roślin i zasady, których należy przestrzegać. Niezmienne jest jednak to, że środków ochrony roślin należy używać w odzieży ochronnej oraz unikać ich kontaktu ze skórą. Po zastosowaniu należy zmienić ubranie i starannie umyć ręce oraz twarz. Istotne jest także przechowywanie środków ochrony roślin. Trzeba je bezwzględnie trzymać w miejscach, które są niedostępne dla dzieci i zwierząt. Muszą być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Nie tylko uchroni to nas czy innych domowników przed pomyłką – oryginalne opakowania są wykonane z materiałów odpornych na działanie znajdujących się w nich cieczy czy proszków.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: