Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Hale magazynowe. Główne rodzaje

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 167
Ilość głosów: 2

Hale magazynowe wykorzystywane są przez wszystkie firmy, które zajmują się produkcją, logistyką i spedycją. Muszą być dokładnie zaplanowane celem zachowania walorów ekonomicznych i funkcjonalnych.

Hale magazynowe. Główne rodzaje
Jeśli zastanawiasz się, jaką halę magazynową wybrać, zapoznaj się z poniższymi rodzajami tych obiektów!

Hale magazynowe - stalowe czy murowane?

Istnieją dwie dominujące techniki budowlane, które wykorzystywane są obecnie do stawiania nowych hal. Pierwsza, starsza i bardziej tradycyjna, to budownictwo murowane. Hale magazynowe wykonane tą techniką charakteryzują się ogromną wytrzymałością i mogą być eksploatowane przez wiele dziesięcioleci. Charakteryzują się dużą odpornością na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, a także dobrymi właściwościami izolacji akustycznej.

Drugim rozwiązaniem są hale magazynowe stalowe, które przez ostatnie lata wyraźnie cieszą się większym zainteresowaniem. W przeciwieństwie do budynków murowanych konstrukcje stalowe są znacznie tańsze i wznosi się je szybciej, gdyż wykorzystywane są gotowe komponenty stalowe. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wszechstronnej adaptacji budynku pod bieżące potrzeby. Halę taką można nie tylko łatwiej rozbudować, ale nawet złożyć i przetransportować w inne miejsce (jeśli producent hal magazynowych uwzględnił tę potrzebę w projekcie). Szeroki wybór renomowanych hal stalowych przeznaczonych do magazynowania znajdziesz w tym miejscu: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/.

Hale magazynowe ze względu na typ obiektu

Hale magazynowe, produkcyjne, logistyczne, targowe i obiekty pokrewne mogą występować w kilku różnych rodzajach. Ze względu na typ konstrukcji wyróżniamy:

  • hale otwarte,
  • hale półotwarte,
  • hale zamknięte.

Rodzaj budynku należy dobrać bezpośrednio do przeznaczenia obiektu. Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie możliwe jest wprowadzenie inteligentnych rozwiązań w postaci zadaszenia zdejmowanego (np. z części magazynu suchego), jednak będzie to wymagało większych nakładów inwestycyjnych.

Jeszcze przed przystąpieniem do etapu projektu dobry producent hal magazynowych przeprowadzi wywiad z inwestorem celem zbadania potrzeb i wymagań. Komunikacja ma kluczowe znaczenie ze względu na konieczność zaadaptowania magazynu pod przechowywanie konkretnych towarów o różnych normach prawnych i bezpieczeństwa. Inaczej będą wyglądały rozwiązania stworzone z myślą o magazynie składającym towary sypkie, inaczej przeznaczone dla magazynów gazów i cieczy.

Rodzaj hali magazynowej a sposób składowania towarów

Kolejnym aspektem jest funkcjonalność magazynu w kontekście sposobu przechowywania towarów. Hale magazynowe - zwłaszcza konstrukcje stalowe - mogą być zaadaptowane na szereg różnych sposobów. Ze względu na wysokość składowania można wyróżnić:

  • magazyny niskiego składowania - do wys. 4,2 metra,
  • magazyny średniego składowania - wys. 4,2 - 7,2 metra,
  • magazyny wysokiego składowania - wys. powyżej 7,2 metra.

Przed realizacją warto dokładnie zaplanować rodzaj transportu wewnętrznego, pod który będą dopasowywane ciągi piesze i automatyczne, a także doki załadunkowe. Stworzenie dobrego magazynu jest procesem wymagającym wielu analiz, ale dzięki współczesnej technologii budowlanej efekty mogą być bardziej niż zadawalające.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: