Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Od 1 Stycznia 2018 obowiązuje nowy podatek za to że pada deszcz

Dodano: 2 lata temu Czytane: 4785 Autor:
Ilość głosów: 49

Od 1 Stycznia 2018 obowiązuje nowy podatek od wody deszczowej. Jest podatek za oddychanie, teraz jest podatek za to że pada deszcz.

Od 1 Stycznia 2018 obowiązuje nowy podatek za to że pada deszcz
W poprzednich latach już parę polskich miast wprowadziło „podatek od deszczówki” (między innymi Poznań, Bytom Wrocław czy Koszalin). Od 1 Stycznia 2018 roku taki podatek zapłaci każdy z nas. Pieniądze będą zasilały nową instytucję Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które powstało 1 stycznia 2018 r. na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne. Opłatami objęte zostały wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym dachy. Stawkę podatku będzie ustalać dany samorząd, i to od niego zależna będzie ostateczna cena. Najwięcej zapłacą mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, przedsiębiorcy i mieszkańcy domów wolnostojących. Nie unikną tego podatku od deszczówki mieszkańcy bloków. Rząd tłumaczy wprowadzenie nowego podatku, koniecznością dostosowania do Ramowej Dyrektywy Wodnej UE. Nowy podatek ma zmobilizować Samorządy do racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi. Na przykład do gromadzenia wody opadowej z przeznaczeniem na wykorzystanie jej do podlewania przydomowych ogródków. Zgromadzona i wykorzystana woda deszczowa będzie w takim przypadku odliczana od należnej kwoty podatku. We Wrocławiu samorządowcy już wcześniej pomyśleli o nowym podatku, i zgromadzona woda deszczowa jest wykorzystywana do napełniania spłuczek w miejskich toaletach.

Przyjmuje się, że statystycznie każdy z nas zapłaci około 15 – 20 złotych w ciągu roku. Na przykład mieszkaniec domku jednorodzinnego z podjazdem 20 metrów kwadratowych i powierzchnią dachu 50 metrów kwadratowych zapłaci około 120 złotych rocznie. Stąd duże zainteresowanie zbiornikami do gromadzenia wody deszczowej i roztopowej. Zastosowanie zbiornika o pojemności 1000 litrów pozwoli nam obniżyć rachunki nawet o 40%. Należy wtedy złożyć w odpowiednim urzędzie wniosek o rezygnację z usługi odbioru wody deszczowej i w uzasadnieniu przedstawić, że będą Państwo gromadzić wodę opadową do podlewania kwiatków.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: