Dzisiaj jest: 5.2.2023, imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Termomodernizacja domu - od czego należy zacząć prace?

Dodano: rok temu Czytane: 352
Ilość głosów: 4

Termomodernizacja domu to jeden z najlepszych sposobów, aby skutecznie ograniczyć koszty grzania.

Termomodernizacja domu - od czego należy zacząć prace?
W przypadku starszych budynków ten proces jest wręcz niezbędny, aby móc korzystać z nowoczesnych i ekologicznych urządzeń wytwarzających ciepło. Jak zaplanować poszczególne czynności i od czego należy zacząć prace? Podpowiadamy.

Audyt energetyczny

Przed przystąpieniem do działania należy na początek określić zakres prac. Do tego celu zalecane jest skorzystanie z audytu energetycznego przeprowadzanego przez wyspecjalizowanego fachowca. Specjalista w swoim raporcie wskaże najbardziej optymalne rozwiązania, które w największym stopniu poprawią efektywność grzania. Znajdziemy tam także informacje dotyczące wariantów optymalnych, gdzie przy zachowaniu niskich kosztów możliwe jest uzyskanie najbardziej wymiernych efektów w danym projekcie termomodernizacyjnym. Ostateczna decyzja będzie już zależeć od właściciela domu. Niebagatelne znaczenie przy audycie ma natomiast to, że dzięki temu można dostrzec kilka metod i wybrać wśród nich najlepszą pod kątem dostępnego budżetu.
 

Materiały do ocieplenia domu

Aby ograniczyć ucieczkę ciepła trzeba zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały używane do dociepleń. Tanim i powszechnie stosowanym surowcem jest styropian. Występują różne jego rodzaje, ale najczęściej używa się typu pasywnego, który posiada podwyższone parametry jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła. Popularnym materiałem jest także wełna mineralna. Służy ona do ocieplania przegród zewnętrznych budynku oraz świetnie sprawdza się do wypełnienia przestrzeni w konstrukcjach zarówno stalowych, jak i drewnianych. Aby cieszyć się dobrą izolacją cieplną warto wybrać produkt wysokiej jakości, na przykład ten sprzedawany w firmie Knauf Insulation.
 

Od czego zaczynać prace przy termomodernizacji domu?

Pracę najlepiej zacząć od montażu ocieplenia. Polega to ułożeniu poszczególnych warstw izolacyjnych, na przykład styropianu oraz wełny mineralnej w nowo powstałych przegrodach zewnętrznych. Prace wewnętrzne polegają w głównej mierze na ociepleniu stropów. Bardzo rzadko stosuje się dodatkowe warstwy wełny skalnej lub szklanej wewnątrz pomieszczeń. W przypadku jeśli dom posiada nieogrzewaną piwnicę lub garaż należy wykonać także instalację płyt izolacyjnych na ścianach lub suficie, który ma bezpośrednią styczność z pomieszczeniami użytkowymi. Jeśli w trakcie audytu zalecono wymianę okien oraz drzwi to dopiero w kolejnym kroku przystępuje się do tych czynności. W ten sposób można skutecznie ograniczyć tak zwane mostki termiczne przez które wydostaje się ciepło.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: