Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Kursy na suwnice - wymagania, zakres szkoleń, uprawnienia

Dodano: 2 lata temu Czytane: 869
Ilość głosów: 16

Suwnice to urządzenia wykorzystywane m.in. w przemyśle, produkcji, transporcie, magazynowaniu oraz przeładunku towarów.

Kursy na suwnice - wymagania, zakres szkoleń, uprawnienia
W zależności od typu konstrukcji wyróżnia się sześć rodzajów suwnic i dwie kategorie uprawnień umożliwiających ich obsługę. Jak wyglądają te podziały? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc przystąpić do kursu na suwnice? I ile lat są ważne uprawnienia?
 

Suwnice to urządzenia dźwigowo-transportowe umożliwiające przemieszczanie materiałów w pionie oraz w poziomie na przestrzeni ograniczonej długością toru jazdy, wysokością podnoszenia, a także rozpiętością mostu. Maszyny te pracują w ruchu przerywanym i wyposażone są w mechanizm podnoszenia i opuszczania – wciągarkę albo wciągnik. Najczęściej wykorzystują je firmy działające w branży produkcyjnej, transportowej, magazynowej, zajmujące się przeładunkiem oraz montażem. Ze względu na to, że obsługa suwnic wymaga specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności, żeby wszystko odbywało się bezpiecznie, każdy, kto chce pracować na suwnicach musi posiadać uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Rodzaje suwnic

Suwnice to szeroka grupa urządzeń. Można ją podzielić m.in. ze względu na rodzaj napędu (ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne), przeznaczenie (uniwersalne i procesowe), sposób sterowania i rodzaj mostu (jedno-, dwu- i wielodźwigarowe), konstrukcję dźwigara (z dźwigarem walcowanym, kratownicowym i blachownicowym), a także cechy konstrukcyjne. Ten ostatni podział obejmuje: suwnice pomostowe – most w tego typu suwnicach opiera się bezpośrednio na górnym torze jezdnym lub podwieszony jest od spodu do dolnej części, suwnice bramowe – część nośna to brama oparta na podporach na torze jezdnym, suwnice półbramowe – część nośna to półbrama oparta na torze jezdnym i estakadzie, suwnice konsolowe inaczej wspornikowe – część nośna ma kształt wspornika, suwnice modułowe – tworzone z modułów oraz suwnice pomostowe – zamontowane na pionowej kolumnie.

Kategorie uprawnień na suwnice

Jakie są aktualne uprawnienia na suwnice? Od 1 czerwca 2019 roku istnieją dwie kategorie uprawnień. Pierwsza obejmuje suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia (te uprawnienia ważne są przez 10 lat) zaś druga suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia (te uprawnienia ważne są przez 5 lat).

Gdzie zrobić szkolenia na suwnice?: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/szkolenia/pozostale/suwnice

Kurs na suwnice – wymagania

Czy trzeba spełnić jakieś specjalne wymagania, żeby móc odbyć kursy na suwnice? Tak naprawdę nie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe i brak przeciwwskazań zdrowotnych pozwalających na pracę na suwnicach. Ten ostatni element poświadczany jest zaświadczeniem lekarskim wydawanym przez lekarza medycyny pracy.

Sam kurs obejmuje zarówno specjalistyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności niezbędne do zdania egzaminu. Egzamin zewnętrzy odbywa się przed komisją powołaną przez terenowy oddział UDT. Pozytywny wynik egzaminu równa się uzyskaniu terminowych uprawnień.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: