Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Czym jest płyta fundamentowa?

Dodano: rok temu Czytane: 714
Ilość głosów: 9

Wybór odpowiedniego posadowienia budynku jest ważny podczas projektowania i budowy domu czy innego obiektu, którego trwałość powinna być jak najwyższa. Wśród fundamentów prym wiodą ławy fundamentowe

Czym jest płyta fundamentowa?
  1. Czym jest płyta fundamentowa?
  2. Jak zrobić dobrą płytę fundamentową?
  3. Ile kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?
  4. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na płyty fundamentowe?
  5. Budowa płyty fundamentowej a tradycyjne fundamenty – co jest lepsze?
Co warto wiedzieć o płycie fundamentowej i jak można ją wykonać? Zastanówmy się.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to jeden z dostępnych rodzajów fundamentów. Jest to duża płyta, którą najczęściej wykonuje się z materiału takiego jak na przykład żelbeton, czyli beton połączony z różnymi stalowymi elementami (można użyć na przykład wygiętych stalowych prętów). Konstrukcja ta pozwala równomiernie przenosić obciążenie budynku.

Płyta fundamentowa ma wiele zalet, między innymi:

  • pozwala na zastosowanie lepszej izolacji przeciwwilgociowej i izolacji termicznej,
  • jest szybka w budowie,
  • nie wymaga wykonania głębokich wykopów,
  • może być używana jako podłoga w budynku,
  • daje możliwość rozłożenia obciążenia na dużą powierzchnię.
Wykonanie dobrej płyty fundamentowej wymaga odpowiednich przygotowań i pewnego nakładu pracy. Warto podejść do tego w sposób poważny, ponieważ dobrze wykonana płyta fundamentowa to gwarancja bezpieczeństwa i stabilności budowy.

Jak zrobić dobrą płytę fundamentową?

Wykonanie dobrej płyty fundamentowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest zatem wykonanie odpowiedniego projektu. Następnie należy wykonać podbudowę oraz odpowiednio dopasować, przystosować i zamontować elementy brzegowe na powierzchni zabudowy. Ważne jest, aby były one szczelne i dobrze wymierzone. Kolejnym etapem jest przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w warstwie podbudowy oraz poziomej izolacji termicznej (może być ona wykonana z pianki poliuretanowej). Po rozłożeniu całej termoizolacji następuje zbrojenie płyty fundamentowej. Dobrze jest pamiętać o ty, że w przypadku złych warunków na działce należy wykonać zbrojenie ze stali na górną warstwę zbrojenia. Następnie należy wykonać test szczelności i całość gotowa jest do wylania betonu. Później należy wykonać prace wykończeniowe: wyrównać powierzchnię zabezpieczyć przepusty. Warto pamiętać o tym, aby zabezpieczyć konstrukcję na czas wiązania betonu, ponieważ działanie czynników atmosferycznych może ją zniszczyć.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na płyty fundamentowe?

Obecnie płytą fundamentową coraz częściej zastępuje się tradycyjne fundamenty. Są jednak sytuacje, w których płyta jest szczególnie dobrym rozwiązaniem. Przykładowo może tak być wtedy, kiedy dom ma być konstrukcją o skomplikowanej bryle. W takiej sytuacji zgranie ław i ścian fundamentowych z planowaną budowlą może być trudne do zrobienia. Płyta fundamentowa to także szansa na wykonanie budowy w szybszym tempie, świetnie sprawdzi się zatem dla osób, które potrzebują rychłych efektów. Ponadto jest to także rozwiązanie problemu posadowienia budynku na trudnym gruncie. Ponieważ płyta pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia na dużą powierzchnię, sprawdzi się nawet tam, gdzie warunki gruntowe mogą uchodzić za szczególnie kłopotliwe i może być wykorzystana na jakimkolwiek polu eksploatacji. Przykładowo, sprawdzi się na przykład na gruntach nasypowych, czyli przeniesionych z miejsca swego naturalnego występowania.

Ile kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Trudno jest określić konkretny koszt wykonania płyty fundamentowej. Cena może różnić się w zależności od wielu czynników. Zależy ona na przykład od grubości płyty, rodzaju gruntu czy wykorzystanych materiałów. Istnieje możliwość wykonywania kosztorysu na etapie przygotowywania projektu budowlanego, który dokładnie określa wszystkie elementy płyty fundamentowej. Dla ogólnego zorientowania się można jedynie stwierdzić, że koszt wykonania standardowej płyty o wielkości 100 metrów kwadratowych przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej i na dobrym gruncie wynosi około 12 tysięcy złotych. Jest to zatem podobna kwota do wykonania ław i ścian fundamentowych.

Budowa płyty fundamentowej a tradycyjne fundamenty – co jest lepsze?

Wybór płyty fundamentowej ma wiele zalet, warto jednak pamiętać, że nie jest ona pozbawiona wad. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów uniemożliwia ona wykonanie piwnicy po zakończeniu budowy. Co więcej może się okazać, że jest także droższym rozwiązaniem od innych. Tradycyjne fundamenty nie wymagają także aż takiej szczegółowości, jak w przypadku płyty – należy na przykład uwzględnić w niej miejsca przyłączy. Pomimo tego nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy tradycyjne fundamenty są lepsze. Tak naprawdę zależy to od indywidualnej sytuacji – rodzaju budowy, planowanej bryły budynku, warunków gruntowych i wielu innych rzeczy.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: