Przydomowe szamba szybko zyskują na popularności. Większość użytkowników stawia jednak na zbiorniki dwukomorowe. Nie biorą oni natomiast pod uwagę szamb jednokomorowych i trzykomorowych. Które rozwiązanie jest najlepsze tak pod względem użytkowym, jak i finansowym?
Szamba jednokomorowe

Szamba dwukomorowe

Przy podziale szamba na dwie części grube nieczystości trafiają do pierwszej komory. W drugiej lądują jedynie nieczystości w formie płynnej, które następnie za pomocą drenażu można rozprowadzić w gruncie. Oczywiście wcześniej muszą one być oczyszczone, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich bakterii. Szambiarka zabiera wówczas jedynie ścieki grube, co ma miejsce raz, maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Sęk w tym, aby odpowiednio podzielić takie szambo. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie 2/3 jego zawartości na nieczystości grube i 1/3 na płynne. Te i tak znajdą bowiem swoje ujście w drenażu.
Przy szambach dwukomorowych, a konkretnie odprowadzaniu ścieków płynnych do gruntu wielu użytkowników zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest legalne. O pomoc poprosiliśmy konsultantów z firmy ABC Szamba Betonowe. Odpowiadają oni krótko — TAK. Istotne jest w tym przypadku, że na takie rozwiązanie nie potrzeba żadnego pozwolenia z gminy. Inną kwestią jest natomiast zastosowanie odpowiednich bakterii, co jest w tym przypadku najistotniejsze. Oczywiście o takim rozwiązaniu zapomnieć trzeba na terenach podmokłych, gdzie drenaż nie zadziała. Wręcz przeciwnie zbiornik będzie tu cały czas pełny, a napełniać będzie go woda gruntowa.
Szamba trzykomorowe

Podsumowanie
Który zbiornik wybrać? Na to pytanie każdy użytkownik, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw odpowiedzieć powinien sobie osobiście. Jeżeli mielibyśmy coś polecić, wskazalibyśmy na wybór pomiędzy zbiornikami dwu- i trzykomorowymi. Szamba tego typu o pojemności 10 metrów sześciennych kosztują odpowiednio około 2400 i 2600 zł. 200 zł tańsze są najmniej praktyczne zbiorniki o jednej komorze.