Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Ilu komorowe szambo wybrać

Dodano: 2 lata temu Czytane: 7542 Autor:
Ilość głosów: 157

Jaka jest różnica pomiędzy szambem jednokomorowym, dwukomorowym i trzykomorowym. Który zbiornik wybrać? Jaki najlepszy zbiornik na szambo wybrać? Zapytaliśmy producentów szamb.

Ilu komorowe szambo wybrać
Różnice w szambach jedno-, dwu- i trzykomorowych

Przydomowe szamba szybko zyskują na popularności. Większość użytkowników stawia jednak na zbiorniki dwukomorowe. Nie biorą oni natomiast pod uwagę szamb jednokomorowych i trzykomorowych. Które rozwiązanie jest najlepsze tak pod względem użytkowym, jak i finansowym?

Szamba jednokomorowe

Szamba jednokomoroweW pierwszej kolejności odnieść się trzeba do szamb jednokomorowych, na które klienci decydują się stosunkowo rzadko. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki takie składają się z jednej komory. Poza tym są bezodpływowe. W związku z tym wszystkie nieczystości z takiego zbiornika musi wybierać wóz asenizacyjny, a więc tak zwana szambiarka.

Szamba dwukomorowe

Szamba dwukomoroweSzamba dwukomorowe to obecnie najpopularniejsze wśród tego typu rozwiązań, które znajduje zastosowanie przy większości takich instalacji. Różnica pomiędzy szambem jednokomorowym a dwukomorowym polega na liczbie komór. W tym przypadku betonowy zbiornik podzielony jest przegrodą na dwie komory. Co istotne każda z komór ma swój własny kominek rewizyjny.

Przy podziale szamba na dwie części grube nieczystości trafiają do pierwszej komory. W drugiej lądują jedynie nieczystości w formie płynnej, które następnie za pomocą drenażu można rozprowadzić w gruncie. Oczywiście wcześniej muszą one być oczyszczone, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich bakterii. Szambiarka zabiera wówczas jedynie ścieki grube, co ma miejsce raz, maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Sęk w tym, aby odpowiednio podzielić takie szambo. Optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie 2/3 jego zawartości na nieczystości grube i 1/3 na płynne. Te i tak znajdą bowiem swoje ujście w drenażu.

Przy szambach dwukomorowych, a konkretnie odprowadzaniu ścieków płynnych do gruntu wielu użytkowników zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest legalne. O pomoc poprosiliśmy konsultantów z firmy ABC Szamba Betonowe. Odpowiadają oni krótko — TAK. Istotne jest w tym przypadku, że na takie rozwiązanie nie potrzeba żadnego pozwolenia z gminy. Inną kwestią jest natomiast zastosowanie odpowiednich bakterii, co jest w tym przypadku najistotniejsze. Oczywiście o takim rozwiązaniu zapomnieć trzeba na terenach podmokłych, gdzie drenaż nie zadziała. Wręcz przeciwnie zbiornik będzie tu cały czas pełny, a napełniać będzie go woda gruntowa.

Szamba trzykomorowe

Szamba trzykomoweOstatnią opcją są szamba trzykomorowe, których zasada działania jest zbliżona do zbiorników o dwóch komorach. Zastosowanie takich szamb nie niesie w sobie jednak większych korzyści, a dwie przegrody są zbędne. Chyba że w środkowej komorze stworzylibyśmy napowietrzanie, stosując odpowiednią florę bakteryjną. Wówczas zbiornik przekształciłby się w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Podsumowanie

Który zbiornik wybrać? Na to pytanie każdy użytkownik, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw odpowiedzieć powinien sobie osobiście. Jeżeli mielibyśmy coś polecić, wskazalibyśmy na wybór pomiędzy zbiornikami dwu- i trzykomorowymi. Szamba tego typu o pojemności 10 metrów sześciennych kosztują odpowiednio około 2400 i 2600 zł. 200 zł tańsze są najmniej praktyczne zbiorniki o jednej komorze.
Źródło: Producent ABC Szamba betonowe
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: