Dzisiaj jest: 5.10.2022, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Metody cięcia metali - co warto wiedzieć?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 150
Ilość głosów: 3

Metale i inne materiały można dziś ciąć na wiele różnych sposób. To jaki z nich wybierzemy zależy od parametrów jakie chcemy uzyskać, a także od kwoty jaką zamierzamy na ten cel przeznaczyć.

Metody cięcia metali - co warto wiedzieć?

Są także metody szybsze oraz te dedykowane cięcie grubszych materiałów. Po krótce scharakteryzujemy więc czym jest cięcie plazmowe, cięcie laserowe, cięcie gazowe oraz cięcie strumieniem wody.

Cięcie gazowe

Cięcie gazowe to jedna z metod pozwalających na cięcie elementów wykonanych ze stali. Cięcie gazowe sprawdza się przy cięciu stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych.  Inaczej jest także nazywane cięciem tlenowym i  znajduje zastosowanie tam, gdzie istnieje potrzeba przecięcia stali o znacznej grubości, utrzymując precyzyjne rezultaty oraz wysoką wydajność. Do cięcia gazowego wykorzystywane są równe rodzaje gazów, dobór dokonywany jest pod kątem wymaganej wydajności danego cięcia i rodzaju ciętego materiału. Najczęściej do tego celu stosuje się acetylen, propan oraz gaz ziemny.

Cięcie gazowe stosowane jest powszechnie, ponieważ ma sporo zalet. Zaletami tymi jest np. bardzo duży zakres grubości ciętych materiałów, możliwość cięcia pod kątem, ekonomiczna cena tego procesu, etc. 

Cięcie strumieniem wody

Kolejna bardzo często stosowana metoda cięcia to cięcie strumieniem wody. To metoda dedykowana zarówno cięciu metali, ale i innych materiałów, pozwalająca na wycinanie przeróżnych, nawet dość skomplikowanych kształtów, co jest bardzo dużą jej zaletą. Jest to metoda cięcia na zimno, co odróżnia ją od takich rodzajów cięć jak cięcie plazmowe czy cięcie gazem, które są metodami termalnymi. Warto również wspomnieć, że cięcie strumieniem wody jest procesem ekologicznym. Może rozdzielać tworzywa sztuczne, kamień, aluminium, ceramikę, blachy stalowe ale także żywność. Jedyny materiał, którego nie da się przeciąć wodą to diament.

Do najważniejszych zalet cięcia strumieniem wody zaliczyć można bardzo wysoką jakość ciętych krawędzi, brak zmian w strukturze ciętego materiału oraz brak wydzielania się pyłów i gazów podczas cięcia. 

Cięcie plazmowe

Cięcie plazmowe to cięcie możliwe dzięki tzw. łukowi plazmowemu. To także dość znana i często stosowana metoda cięcia, która polega na topieniu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny cięcia przy pomocy elektrycznego łuku plazmowego o dużej energii kinetycznej. Cięcie plazmowe jest niezwykle precyzyjne oraz bardzo szybkie, co zaliczyć można do dwóch jego podstawowych zalet. Jeśli oczekujemy bardzo gładkich krawędzi, szybkiego przebijania się łuku przez przecinane materiały oraz niewielkich strat materiałowych, cięcie plazmą to najlepszy wybór. 

Co ciekawe, cięcie plazmą jest nawet do 7 razy szybsze niż cięcie gazowo - tlenowe. Ponadto można nim ciąć w pionie, ale i w ukosie, materiały do 30 mm grubości.

Cięcie laserowe

Na koniec zostawiliśmy jedną z najszybszych i najnowocześniejszych metod cięcia, a mianowicie cięcie laserem. Właśnie ta metoda bez wątpienia pozwala zoptymalizować czas pracy, przyspieszyć czas produkcji i jednocześnie obniżyć jej koszty. Cięcie laserowe to jeden z procesów cięcia termicznego. Wiązka laserowa uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa, aż do stopienia lub całkowitego odparowania. Żadna inna technologia nie umożliwia cięcia tak wielu różnych rodzajów materiałów organicznych i nieorganicznych. Jakie są zalety cięcia laserem? M.in. szybkość procesu, czysta i gładka powierzchnia, wysoka precyzja. Nie zmieniają się również struktury materiału dzięki temu, że występuje ograniczenie edektu termicznego oddziaływania na materiał

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: