Dzisiaj jest: 30.9.2023, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Diamentowe wiertła do gresu i płytek ceramicznych

Dodano: rok temu Czytane: 332
Ilość głosów: 4

Diamentowe wiertło do gresu umożliwia szybkie wiercenie w materiałach ceramicznych. Skraca zatem czas wykonywania prac i wydatnie obniża ich koszty.

Diamentowe wiertła do gresu i płytek ceramicznych

Uniwersalność zastosowań i ekonomia pracy

Wiertło diamentowe do gresu to obecnie najczęściej wybierane narzędzie do wiercenia otworów w płytkach ceramicznych, klinkierowych czy gresowych, granitowych, kamiennych, kaflach itd. Zasadnicze powody tej popularności są tylko trzy: duża efektywność i jakość wiercenia oraz uniwersalność zastosowań. Wiertło diamentowe do płytek umożliwia bowiem wykonywanie otworów nie tylko w stosunkowo miękkich materiałach okładzinowych, np. ściennych płytkach ceramicznych, ale także w bardzo twardych – gresie, klinkierze itp. Glazurnik nie musi więc kupować specjalistycznych wierteł do każdego rodzaju okładzinowych materiałów ceramicznych czy kamiennych, gdyż jednym narzędziem, którym jest wiertło diamentowe do gresu, szybko i bez żadnych problemów wywierci w nich otwory. Okazuje się więc, że wiertło diamentowe do płytek nie tylko znacznie przyspiesza prace glazurnicze, ale także wydatnie je ekonomizuje.

Budowa i rodzaje diamentowego wiertła do gresu

Każde diamentowe wiertło do gresu wykonane jest ze stali. Można w nim wyróżnić trzy podstawowe części. Są to korpus, część skrawająca i uchwyt narzędziowy służący do nadawania ruchu obrotowego tym narzędziom i mocowania ich w napędach, które stanowią albo małe szlifierki kątowe, albo różnego typu wiertarki (tylko bezudarowe), oraz wiertarko-wkrętarki. Korpus, który ma każde diamentowe wiertło do gresu, ma kształt cylindrycznej tuleji. Na jednym jego końcu znajduje się ostrze, a na drugim uchwyt narzędziowy. Ostrze skrawające to lutowany próżniowo nasyp diamentowy. Wiertło diamentowe do gresu zatem nie wierci jak tzw. wiertła pełne, np. kręte czy typu świder. Wycina otwór obwodowo tak jak piła otwornica. Dlatego nazywa się je często koronowym wiertłem diamentowym.

Bardzo ważną cechą każdego omawianego wiertła do płytek jest trwałość nasypu diamentowego, a dokładniej mówiąc - jego podatność na ścieranie podczas wykonywania otworów. Na rynku są bowiem dostępne tego typu narzędzia, którymi możemy wykonać kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt otworów w twardym gresie. Przykładem narzędzi o najwyższej jakości, a więc o najdłuższej żywotności i przyjaznej cenie są diamentowe wiertła do gresu i płytek produkcji Klingspor.

Trzecią z wymienionych głównych części, którą posiada każde wiertło diamentowe do płytek, jest wspomniany uchwyt narzędziowy. W wiertłach tych stosuje się dwa rodzaje uchwytów narzędziowych: trzpieniowy i gwint wewnętrzny M14. Pierwszy z nich służy do mocowania diamentowych wierteł do gresu w kluczykowych lub bezkluczykowych uchwytach wiertarskich stosowanych w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach, zaś drugi (gwint wewnętrzny M14) - w małych szlifierkach kątowych, tj. na tarcze 110, 115 lub 125 mm.

Uchwyt trzpieniowy może być albo sześciokątny, albo walcowy. Pierwsze z jego wykonań dzięki sześciokątnemu profilowi trzpienia podczas wiercenia uniemożliwia ślizgowe obracanie się diamentowego wiertła do gresu w szczękach uchwytu wiertarskiego i nie wymaga bardzo mocnego ich zaciśnięcia. Natomiast w przypadku trzpieniowych uchwytów walcowych często dochodzi do tego negatywnego zjawiska, które – jak wiadomo - opóźnia pracę, gdyż w takim wypadku diamentowe wiertło do gresu trzeba ponownie mocować w uchwycie wiertarskim. Dlatego walcowe uchwyty trzpieniowe wymagają bardzo mocnego zaciśnięcia szczęk uchwytu wiertarskiego, co nie zawsze jest możliwe. Jak widać, uchwyt trzpieniowy o profilu sześciokątnym nie powoduje problemów podczas wiercenia, a jego zastosowanie świadczy o dbałości producenta o jakość wytwarzanych diamentowych wierteł do gresu. Przykładem takich narzędzi niepowodujących problemów podczas wiercenia są diamentowe wiertła do gresu produkcji Klingspor. Narzędzia te produkowane są w średnicach od 6 do 112 mm, przy czym wiertła z uchwytem trzpieniowym tylko w zakresie 6-14 mm.

Chłodzenie diamentowych wierteł do gresu

Diamentowe wiertło do gresu, tak jak każde narzędzie diamentowe, wymaga intensywnego chłodzenia. W przypadku omawianych wierteł służy do tego woda, powietrze lub wosk. Obecnie w przypadku większości diamentowych wierteł do gresu przeznaczonych do stosowania w małych szlifierkach kątowych wykorzystuje naturalne chłodzenie powietrzem. Do intensyfikacji jego przepływu służą otwory wykonane w stalowym korpusie tych narzędzi. Inaczej mówiąc, narzędziami tymi wierci się na sucho. Chłodzenie ich powietrzem jest zatem w zupełności wystarczające, gdyż stosunkowo duże obroty szlifierki kątowej, rzędu 3500-5000/min, powodują dość intensywny jego przepływ i efektywne oprowadzanie ciepła ze strefy obróbki.

Natomiast wiertło diamentowe do gresu przeznaczone do stosowania w wiertarkach czy wiertarko-wkrętarkach napędzane jest z mniejszymi obrotami rzędu 500-15000/min i naturalne chłodzenie powietrzem nie jest wystarczające. Dlatego w tych narzędziach stosuje się albo zewnętrzne chłodzenie wodne, albo wewnętrzne z użyciem wosku. W pierwszym przypadku należy użyć odpowiedniego adaptera do chłodzenia wodą. W drugim przypadku jest on zbędny, gdyż wosk w stanie stałym znajduje się w środku cylindrycznego korpusu wiertła. Na skutek rozgrzania narzędzia, wosk rozpuszcza się i spływa do strefy wiercenia. W ten sposób chłodzi jego ostrza, a także zmniejsza tarcie oraz pylenie. Wiertła z chłodzeniem woskowym, np. DB 600 F SUPRA, ułatwiają wykonywanie otworów wiertłami diamentowymi do płytek, gdyż do swojego stosowania nie wymagają dodatkowych akcesoriów, doprowadzenia wody itp.

Precyzyjne wiercenie diamentowymi wiertłami do gresu

Aby móc bardzo dokładnie wykonywać otwory wiertłami diamentowymi do gresu, należy stosować odpowiednie prowadnice. Dostępne na rynku tego rodzaju przyrządy mają przeważnie otwory prowadzące o różnych średnicach i przeznaczone są dla wierteł o odmiennych rozmiarach. Ponieważ liczba tych otworów jest ograniczona do maksimum 10, przyrządów tych nie da się zastosować do większości rozmiarów omawianych narzędzi. Jednakże na rynku dostępna jest też uniwersalna prowadnica, dokładniej mówiąc przyrząd do prowadzenia wierteł diamentowych ABH 80. Umożliwia on prowadzenie wierteł o różnych średnicach.

Należy tu odnotować, że diamentowymi wiertłami do gresu, możemy nie tylko wiercić precyzyjnie, ale także bardzo czysto. Przykładem narzędzi, które umożliwiają uzyskanie najwyższej jakości wiercenia są wiertła diamentowe do gresu są na przykład DB 600 F SUPRA i DK 600 F SUPRA marki Klingspor.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: