Dzisiaj jest: 30.9.2023, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Jak dociąć listwy sufitowe w narożnikach?

Dodano: rok temu Czytane: 545
Ilość głosów: 8

Montaż listew sufitowych wykonanych z tworzyw sztucznych nie jest aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać. I z pewnością każdy sobie z nim poradzi.

Jak dociąć listwy sufitowe w narożnikach?

Lekkie listwy z polistyrenu montuje się zazwyczaj na klej, co już samo w sobie jest znacznym ułatwieniem. Dla wielu osób najbardziej problematycznym elementem montażu jest zazwyczaj odpowiednie przycięcie listew w narożnikach. Zwłaszcza tych, które są tak wyprofilowane, że są montowane do sufitu pod kątem. Jak zatem docinać listwy sufitowe w narożnikach, aby uzyskać piękny i estetyczny efekt? Już wyjaśniamy!

Montaż listew sufitowych

Montaż nowoczesnych listew sufitowych jest na tyle prosty, że z powodzeniem każdy może wykonać taką sztukaterię samodzielnie. Są one lekkie i mocuje się je na klej. Poza tym są dość wytrzymałe, dlatego nie zniszczymy ich tak łatwo przez przypadek.

Z reguły listwy sufitowe są sprzedawane w postaci profili o określonej długości – przykładowo listwa sufitowa MardomDecor mierzy 240 cm. Taka długość pozwala uniknąć zbyt wielu łączeń, a tym samym ułatwia znacząco montaż. Niestety zawsze będziemy musieli wykonać cięcie listwy w narożniku. Przy czym musi ona zostać docięta w taki sposób, aby zgrabnie połączyć się z drugą listwą. I to właśnie ten etap jest dla wielu dość przerażający, chociaż całkiem niepotrzebnie!

W przypadku skracania i łączenia sztukaterii na ścianie zadanie jest bardzo proste. W takiej sytuacji tniemy listwy sufitowe pod kątem 90 stopni i po prostu je łączymy, uzupełniając ewentualne nierówności akrylem. Nieco inaczej wygląda docinanie listew w rogach. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto wspomnieć o narzędziach, jakie będą nam potrzebne do montażu i docinania listew sufitowych.

Narzędzia do montażu i docinania listew sufitowych

Montażu listew sufitowych nie rozpoczniemy bez wcześniejszego zaopatrzenia się w kilka istotnych produktów i narzędzi. Są to przede wszystkim:

·         klej (przy czym często inny kle jest stosowany do przyklejenia listwy do ściany a inny do łączenia listew)

·         akryl do uzupełnienia szczelin

·         pędzel i ołówek

·         piłka kątowa do cięcia (lub piłka zwykła, ukośnica i ewentualnie kątomierz)

·         miarka stolarska

Przy czym do montażu listew sufitowych w przypadku klejów montażowych używa się z reguły produktów zalecanych przez producenta danych listew.

Docinanie listew sufitowych w narożnikach

Wymieniona powyżej piłka kątowa lub zestaw złożony z piłki, ukośnicy i kątomierza są niezbędne do precyzyjnego obcięcia listwy sufitowej w narożniku. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do zwykłego cięcia i łączenia listwy, które jak już wspomniano, robimy pod kątem 90 stopni, w narożniku docinamy je pod kątem 45 stopni.

Przy czym o ile listwy proste można dociąć stosunkowo łatwo, o tyle te złożone, przykładowo takie jak listwa sufitowa MardomDecor gzymsowa lub wypukła, wymagają nieco więcej precyzji. W takiej sytuacji trzeba dokładnie wypośrodkować listwę na piłce kątowej lub w ukośnicy przed jej docięciem. Następnie obcinamy listwę pod kątem 45 stopni. Drugą listwę sufitową, która będzie przylegać w rogu do pierwszej, także obcinamy pod kątem 45 stopni – tylko że robimy to w odwrotnym kierunku.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Jak nazywa się ten portal
Odpowiedź na powyższe pytanie: