Dzisiaj jest: 26.7.2021, imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima

Jak zrobić szczelną piwniczkę ziemiankę w ogrodzie

Dodano: 3 lata temu Czytane: 30159 Autor:
Redakcja poleca!
Ilość głosów: 575

Piwniczki betonowe w ogrodach wracają do łask, coraz częściej właściciele domków za miastem budują takie pomieszczenia z przeznaczeniem na magazynowanie warzyw, owoców, win, kwiatów i schronów

Jak zrobić szczelną piwniczkę ziemiankę w ogrodzie
Własnoręcznie uprawiane warzywa i owoce w przydomowym ogródku bądź na działce rekreacyjnej za miastem, czy też sad w którym rośnie kilka starych jabłoni z których w lecie zbieramy smakowite owoce to prawdziwy skarb. Na który składa się niepowtarzalny smak owoców i warzyw uzyskany dzięki uprawie naturalnej bez stosowania wszechobecnej w masowej produkcji chemii. Dbamy również dzięki temu o zdrowie swoje oraz bliskich, którzy mogą się delektować prawdziwymi w stu procentach ekologicznymi produktami . Nie odnajdziemy tych smaków i aramatów w produktach kupowanych w supermarketach. Choć bez problemu w środku mroźnej zimy dziś jesteśmy w stanie kupić truskawki, to w niczym nie przypominają one tych zbieranych w lecie na naszych grządkach. Choć wyglądają pięknie ich smak pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zamykamy te nasze smaki lata w konfiturach czy wekach by zimowymi chłodnymi wieczorami przy kominku wracać do tych ciepłych i słonecznych dni przy lampce własnoręcznie zrobionego wina czy też nalewki.
Reklama:
Piwniczka ziemianka

             Gdzie jednak przechowywać te wszystkie przetwory, gdy nasza spiżarka w domu zrobiła się już dawno za mała, plony w danym roku były obfite, a my nie chcemy zmarnować tego naszego naturalnego bogactwa smaku. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego kłopotu będzie wykonanie w ogrodzie piwniczki na przetwory, choć może określenie jej mianem naszego podziemnego raju będzie bardziej właściwe. Może nam się wydawać że taka budowa nie przysporzy nam problemu, bo to tylko dół w ziemi, w którym wymurujemy naszą piwnicę i zrobimy do niej wejście. Podejście to niestety trochę mija się z rzeczwyistością jeżeli oczywiście chcemy cieszyć się prawidłowo wykonaną piwniczką, w której przetwory będziemy przechowywać przez lata. Decydując się na budowę piwniczki należy uwzględnić takie czynniki jak wysokość wód gruntowych na naszej działce, jego stabilność co przekłada się na zastosowanie odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Literatura w tym temacie jest też i dość uboga, ponieważ większość tego typu opracowań naukowych dotyczy dużych winnic z południa Europy i mikroklimatu jaki w nich panuje. Jeżeli jednak zagłębimy się w nie znajdziemy kilka interesujących faktów technicznych, które należałoby uwzględnić przy budowie naszej piwnicy. Co do zasady piwnica ma chronić nasze przetwory przed nagłymi zmianami temperatury i optymalna temperatura w zimie powinna oscylować w przedziale pomiędzy 5-8 stopniami celcjusza. Należy więc ją chociaż częściowo zagłębić w ziemi, poniewać już na głębokości ok 1,5metra temperatura gruntu pozwoli nam na uzyskanie właściwej temperatury. Samo wejście do naszej piwniczki lub ziemianki dobrze byłoby usytuować od północnej strony w celu uniknięcia nagrzewania się w lecie pomieszczenia wewnątrz. Jeżeli zaś chodzi o wentylację jej wlot dobrze usytuować od wschodniej strony, ponieważ większość wiatrów przy naszym usytuowaniu geograficznym wieje z zachodu, a zbyt duża wymiana powietrza ma przełożenie na skoki teperatury wewnątrz pomieszczenia. Co zaś się tyczy samej kontrukcji, jeżeli tylko mamy możliwość powinno się wykonać przed wejściem do piwnicy zastosować przedsionek, który będzie chronił nasze skarby w zimie przed bezpośrednim dostaniem się do wewnątrz zimnego powietrza i odpowiednio w lecie przed ciepłem, które jest szkodliwe dla przetworów i mikroklimatu, który z czasem wytworzy się w piwnicy.
Gotowe rozwiązania z naszego działu ogłoszenia i produkty:             Największy kłopot przysparza budowa piwniczki w podmokłym gruncie. Ciekawym rozwiązaniem na wyjście z tej sytuacji będzie posadowienie piwniczki wykonanej z szamba betonowego oraz pokrywy czy to w kształcie kopuły czy też płaskiej, która zostanie przyklejona na klej mrozo i wodoodporny do spodniej częsci zbiornika. Rozwiązanie tego typu zda egzamin na terenach gdzie tylko czasowo poziom wód gruntowych podnosi się powyżej podstawy zbiornika. Zbiornik co do zasady jest wodoodporny ponieważ jest wykonany z wysokiej klasy betonu z dodatkami na wodoszczelność, który jest wylewany w specjalnych formach i wibrowany na etapie produkcji. Jednak beton jakikolwiek by nie był zawsze ma minimalną nasiąkliwość i jeżeli chcemy zredukować ją musimy użyć specjalnych środków. O ile zbiorniki na szambo są z zewnątrz zabezpieczane płynną masą bitumiczną, o tyle musimy zadbać o izolację wewnątrz zbiornika. Tutaj znajdziemy szereg różnych produktów od wielu producentów. Jednym z tańszych rozwiązań będzie zastosowanie tzw. wody szklanej której pięcio litrowe opakowanie dostaniemy za około dwadzieścia złotych w sklepie budowalanym. Nanosimy jej kilka warstw zwykłym pędzlem malarskim w odstępie kilkugodzinnym do momentu zyskania porządanej przez nas struktury o charakterystycznej szklanej poświacie. Jeżeli okresowo poziom wody będzię na wysokości ścian zbiornika powinna ona zdać egzamin. Minusem tego rozwiązania będzie jednak aspekt estetyczny naszej piwniczki. Betonu zabezpieczonego wodą szklaną nie powinno się malować innymi środkami m.in. farbami ponieważ powłoka stracić może swoje właściwości ochronne przed wilgocią i wejść w niepożądaną reakcję z nimi. Reasumując jeżeli nie przeszkadza nam szare betonowe wnętrze naszej piwniczki, lustro wody przez cały rok nie znajduje się powyżej dna piwniczki, a nasz budżet jest ograniczony możemy spokojnie zastosować tego typu rozwiązanie. 
             Jeżeli jednak chcemy zadbać o estetykę wnętrza i zabezpieczyć trwale naszą piwniczkę przed wilgocią ponieważ przez cały rok poziom wód gruntowych ma wysoki stan zaleca się zastosowanie trochę innych rozwiązań. Wśród środków dostępnych na rynku zalecanych przez firmy zajmujące się produkcją takich piwniczek z szamb znajdziemy Idrosilex Pronto oraz Lamposilex firmy Mapei. Są to jedne z najlepszych dostępnych na rynku produktów do zabezpieczenia przed wilgocią ścian betonowych znajdujących się pod poziomem gruntu. Idrosilex Pronto dostaniemy w dobrych sklepach budowalnych za około dziewięćdziesiąt złotych. Sprzedawany jest w 25kg opakowaniach. Przy zakupie warto zapytać czy w ofercie sklepu znajdziemy zaprawę w kolorze białym. Ma to duże znaczenie jeżeli chodzi o wizualny aspekt naszej piwnicy. Rozrobioną zgodnie z zaleceniami producenta zaprawę nanosimy przy pomocy pędzla. Należy jednak pamiętać żeby rozrabiać ją niedużymi porcjami ponieważ maksymalny czas użytkowania oscyluje w okolicach 1 godziny. Jako że Idrosilex Pronto jest zaprawą cementową przeznaczoną do uszczelniania podziemnych konstrukcji murowych, a także zbiorników na wodę pitną nie ma najmniejszych obaw, że będzie miała ona negatywny wpływ na produkty przechowywane w naszej ziemiance. Ponadto bez przeszkód możemy pomalować dodatkowo ściany zbiornika zabezpieczone tą zaprawą , dzięki czemu wnętrze piwniczki będzię cieszyć nasze oczy. Jeżeli chodzi zaś o drugi z środków czyli Lamposilex jest on przeznaczony już do zadań specjalnych. Gdyby się okazało, że w naszej ziemiance w ścianie zbiornika zakopanego pod ziemią doszło do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego lub widoczne są jakieś przecieki należy siągnąć po niego.  Sprzedawany jest on w opakowaniu o pojemności pięciu kilogramów. Koszt zakupu wynosi nieco ponad 50zł. Lamposilex jest bardzo szybkoschnącym i szybkowiążącym spoiwem hydraulicznym stosowanym właśnie w celu zapobiegania przeciekom wody, ponieważ czas użytkowania tej zaprawy wynosci tylko minutę. Pamiętajmy więc żeby urobić jej tylko tyle ile potrzebujemy do punktowej naprawy zbiornika.
            Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed wilgocią od wewnątrz należy pamiętać że większość tych produktów ma swoje odpowiedniki, także warto zapytać w sklepie o inne alternatywy, a być może uda nam się znaleźć tańszy zamiennik. Budując jednak piwniczkę zagłębioną w ziemi poza odpowiednią izolacją wewnątrz należy zwrócić uwagę na techniczne rozwiązania na zewnątrz które będą chronić nasze bezcenne produkty przechowywane w tejże piwnicy przed wodą. Jak już wspominaliśmy zbiorniki na szamba są zabezpieczane masami bitumicznymi z zewnątrz. Gdybyśmy jednak naszą piwniczkę tylko częściowo zakopywali w gruncie, a część wystającą na powierzchni chcieli zabezpieczyć termicznie  przed działaniem temperatury np. Styropianiem należy poprosić producenta podczas zamawiania o niepomalowanie betonowego zbiornika. Ponieważ hydroizolacje bitumiczne mogą destrukcyjnie działać na styropian  izolacja wykonana w ten sposób nie będzie spełniać swojej roli. Przy zagłębieniu piwniczki w głąb ziemi musimy zabezpieczyć nasze przetwory przed wodą, która możę dostać się do niej w trakcie intensywnych opadów deszczu. W tym celu przed wejściem należy wkopać kominki od szamba i zamontować na ich dnie pompę pływakową, która gdy zbierze się nadmiar wody wewnątrz takiej studzienki rewizyjnej odprowadzi ją wężem w miejsce gdzie woda nie będzie zagrażać naszej ziemiance. Przy wysokim poziomie wód gruntowych warto rozważyć wykonanie opaski drenarskiej wokół dna piwniczki i podłączenie jej do studzienki rewizyjnej z pompą dzięki czemu uzyskamy stałe zabezpieczenie przechowywanych w piwniczce produktów przed wilgocią bez obawy o dostanie się wody do wnętrza ziemianki.
             Jak widać budowa piwniczki musi zostać dobrze przemyślana jeżeli chcemy ją użytkować przez wiele lat bez obaw o produkty, które będziemy przechowywać w jej wnętrzu. Jeśli zdecydowaliśmy się na wybudowanie ziemianki w ogrodzie nie bujmy się pytać. Na rynku znajdziemy firmy, które zajmują się produkcją takich piwnic z gotowych elementów i na pewno ich pracownicy udzielą nam wskazówek odnośnie prawidłowego wykonania takiej piwnicy. A produkty   w niej przechowywane będą zachowywać długo swoją świeżość i cieszyć zmysły swoim smakiem przez lata.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: