Dzisiaj jest: 5.2.2023, imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana

Cięcie plexi – kiedy ciąć samemu, a kiedy skorzystać z usług profesjonalistów?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 191
Ilość głosów: 3

Łatwa obróbka plexi jest jedną z najczęściej podkreślanych zalet tego tworzywa sztucznego. Plexi można stosunkowo łatwo ciąć, wiercić w niej otwory, czy nawet wyginać pod wpływem wysokiej temperatury.

Cięcie plexi – kiedy ciąć samemu, a kiedy skorzystać z usług profesjonalistów?
W praktyce jednak cięcie plexi domowym sposobem zalecane jest jedynie w niektórych przypadkach. Postanowiliśmy dziś sprawdzić, czym i jak ciąć plexi oraz czy cięcie plexi w domu rzeczywiście się opłaca.

Cięcie plexi na wymiar

Większość projektów, w których wykorzystywana jest pleksi, wiąże się z koniecznością dokładnego docięcia tego materiału na wymiar. Niezależnie od tego, czy chcecie wykorzystać plexi jako szybę w drzwiach, panel ścienny czy zamiennik szklanej szyby w antyramie element musi mieć ściśle określone wymiary. Są oczywiście projekty, w przypadku których możecie pozwolić sobie na nieco większą tolerancję wymiarów, jednak należą one raczej do mniejszości. 

Cięcie plexi w domu – jak to zrobić?

Kiedy możliwe jest cięcie plexi w domu i jakie narzędzia do tego wykorzystać? To, jak ciąć plexi domowym sposobem jest w dużej mierze uzależnione od grubości materiału oraz wymagań konkretnego projektu. Na różnego rodzaju forach dla majsterkowiczów czy miłośników projektów DIY można spotkać się z takimi kuriozalnymi sposobami jak cięcie plexi nożem do tapet, czy cięcie plexi brzeszczotem. Takie sposoby mogą sprawdzić się w przypadku bardzo cienkiej plexi lub projektów, w których precyzyjne wymiary formatki nie mają większego znaczenia. 

W praktyce do cięcia plexi w domu najlepiej sprawdzają się elektronarzędzia, pod warunkiem, że dysponujecie modelem wyposażonym w regulację obrotów. Temperatura powstająca w trakcie cięcia na wysokich obrotach może prowadzić do topienia się plexi. Powoduje to nie tylko uszkodzenie materiału, ale również tak zwane zaklejanie linii cięcia. Dlatego też w przypadku cięcia plexi szlifierką czy pilarką powinno stosować się wolne obroty. Jednak nawet to nie daje Wam gwarancji zachowania niskiej tolerancji wymiarów czy integralności formatki. Cięcie plexi domowym sposobem może stosunkowo łatwo doprowadzić do uszkodzenia materiału i co za tym idzie zwiększenia się kosztu całego projektu. 

Profesjonalne cięcie plexi – czy warto?

Jeśli więc zależy Wam na stworzeniu formatki z plexi o wymiarach zgodnych z projektem, to najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi cięcia plexi przez wyspecjalizowaną firmę. Zamawiając profesjonalne cięcie plexi, nie musicie martwić się o to, czy dysponujecie odpowiednimi narzędziami, ani tym, czy nie uszkodzicie materiału w trakcie pracy. Niektóre firmy jak na przykład  https://plasticexpress.pl/ oferują również usługi cięcia plexi online. Dzięki temu poliwęglan i plexi na wymiar we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Poznaniu czy innych miastach możecie zamówić bez wychodzenia z domu. Korzystając z takiej usługi, nie musicie się również martwić o to, czym ciąć plexi 2mm, 4mm czy 5mm. To po stronie wykonawcy takiej usługi leży dobranie odpowiedniej technologii do grubości materiału. W zależności od kształtu formatki do cięcia plexi stosuje się nowoczesne piły mechaniczne do tworzyw lub plotery laserowe. Każda z tych dwóch technologii ma swoje zalety, o których kilka słów więcej możecie przeczytać poniżej. Od wybranej technologii obróbki uzależniony jest również cennik cięcia plexi.

Cięcie plexi piłą panelową

Cięcie plexi przy pomocy pił panelowych to aktualnie najszybszy sposób obróbki tego materiału. Poza szybkością cięcia bardzo dużą zaletą tej technologii jest również niezwykle wysoka precyzja. Tolerancja wymiaru w przypadku tego sposobu cięcia wynosi zaledwie 0,1 mm na 3 metrach materiału. Jedynym minusem tego sposobu cięcia plexi jest to, że kształt formatki ograniczony jest jedynie do linii i kątów prostych. W ten sposób można więc wycinać jedynie kwadratowe i prostokątne elementy z plexi. 

Laserowe cięcie plexi

Dużo większe możliwości pod względem kształtu formatki daje profesjonalne laserowe cięcie plexi. Nowoczesne plotery laserowe do plexi pozwalają na obróbkę płyt tego tworzywa o grubości nawet 20 mm. Ta technologia pozwala na uzyskanie z plexi nawet bardzo skomplikowanych i złożonych kształtów. Poza geometrycznymi formatkami laserowe cięcie plexi pozwala na stworzenie z tego tworzywa liter, całych napisów, symboli czy na przykład loga firmy. 

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: