Dzisiaj jest: 30.9.2023, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? – wady, zalety i różnice obydwu grup 

Dodano: rok temu Czytane: 198
Ilość głosów: 6

Trawnik w ogrodzie to rzecz, która bez wątpienia musi być pielęgnowana na bieżąco. Czynności takie jak nawożenie, grabienie, aeracja czy wertykulacja już same w sobie zabierają domownikom wiele czasu.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? – wady, zalety i różnice obydwu grup 

Najważniejsze w trakcie sezonu letniego jest jednak koszenie. To właśnie temu zabiegowi poświęca się najwięcej uwagi i czasu. Ponadto, zawsze powinniśmy uważać na częstotliwość i wysokość podcinania murawy.

Istnieje jeszcze jedna kluczowa kwestia. Mianowicie nie jak, a czym kosić trawnik? Czy mechanizm kosiarki ma znaczenie? Czy lepszym rozwiązaniem są kosiarki spalinowe czy elektryczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kosiarki spalinowe – ogólna charakterystyka

Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej klasyczną odmianą kosiarek są popularne „spalinówki”. Jeszcze kilkanaście lat temu, rzadkością było spotkanie innego typu zasilania urządzenia koszącego. W zdecydowanej większości przypadków, silniki spalinowe umieszczone w kosiarkach to mechanizmy dwusuwowe, do których należy wlewać mieszankę benzyny i oleju.

Nie ma co ukrywać, są to sprzęty znacznie bardziej masywne od jakichkolwiek innych rodzajów. Ponadto, emitują one spaliny i generują znacznie większy hałas. Nie ma jednak tego złego, gdyż w zamian za to dają możliwość koszenia niekończących się powierzchni o różnorodnej specyfikacji terenu. W ich przypadku nie ma konieczności prowadzenia długich przedłużaczy przez cały ogród oraz dbania, by ich  nie uszkodzić przez przypadek. Kosiarki te będą idealne dla posiadłości wyposażonych w ogrody o średniej bądź dużej wielkości, niezależnie od tego, czy są obsadzone krzewamami i rabatami kwiatów czy nie.

Kosiarki elektryczne – cechy i opis działania

Odmiany elektrycznych sprzętów koszących są dla niektórych lepsze pod wieloma względami. Przede wszystkim, nie emitują żadnych spalin, co można uznać za bardziej ekologiczne. W przciciwieństwie do saplinowych są też lżejsze i mogą być naprawdę małych rozmiarów. Lepszym rozwiązaniem są także dla osób lubiących kosić, ponieważ mniejsze natężenie dźwięku pozwala imkosiarka do trawy lepiej się zrelaksować.

Minusem, którym obarczone zostały kosiarki elektryczne jest niewątpliwie obecność kabla zasilającego. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na wielkość naszego ogrodu po to, by dobrać sprzęt o odpowiednim zasięgu oraz, jeśli jest taka knieczność, dokupić przedłużacz ogrodowy o odpowiedniej długości. Oczywiście istnieją odmiany kosiarek elektrycznych, a mianowicie akumulatorowe. Tutaj sytuacja ma się nieco lepiej, gdyż żaden przewód nie przeszkadza w koszeniu. Niemniej jednak, akumulatory należy ładować, co czasami może wydłużyć czas koszenia.

Który sprzęt wybrać w konkretnych przypadkach?

W kwestii doboru kosiarki, wszystko zależy od specyfikacji ogrodu. Mając małych rozmiarów, gęsto porośnięty krzewami teren wokół posiadłości, zdecydowanie lepiej będzie wybrać kosiarkę elektryczną bądź akumulatorową. Urządzenie to zmieści się praktycznie wszędzie, a to ze względu na swoją znacznie skromniejszą budowę.

Większe obszary wymagają już natomiast korzystania z kosiarek spalinowych bądź nawet traktorków ogrodowych. Powodem tego jest brak konieczności podłączania kabla do zasilania, co mogłoby sprawiać jedynie problem. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem jest wlanie paliwa do baku i cieszenie się koszeniem bez przewodu i ładowania. To samo tyczy się trudnych terenów. Masywniejszymi kosiarkami spalinowymi łatwiej jest kosić nierówne powierzchnie, a to ze względu na rozbudowaną możliwość regulacji wysokości.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: