Dzisiaj jest: 23.2.2024, imieniny: Damiana, Romana, Romany

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Dodano: rok temu Czytane: 418
Ilość głosów: 9

Jeżeli chcesz zmienić swoje stare źródło ogrzewania lub po prostu zamontować pompę ciepła w swoim domu – cena bez wątpienia będzie odgrywała dla Ciebie dużą rolę.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?
W dzisiejszym artykule postanowiliśmy więc rozjaśnić nieco tę kwestię. Zapraszamy!

Od czego zależy cena pompy ciepła?

Jeżeli miałeś lub miałaś przyjemność przeglądać już oferty różnych pomp ciepła, z pewnością udało Ci się dostrzec mnogość różnych rodzajów tych urządzeń. Specyfikacje, oznaczenia, liczby mogą wywołać zawrót w głowie.
Musisz więc mieć świadomość, że jeszcze przed zastanowieniem się, ile będzie kosztować pompa ciepła do Twojego domu – trzeba określić wymaganą moc, jak również swoje potrzeby i oczekiwania. Cena pompy ciepła jest bowiem od wielu czynników:
  • Wspomnianej mocy pompy ciepła – wyższe moce naturalnie wiążą się z większymi kosztami.
  • Rodzaj pompy ciepła – monobloki mogą kosztować nieco więcej niż pompy ciepła typu split. Największa różnica dotyczy jednak podziału pomp na pozyskujące energię z powietrza i te, które transferują ją z gruntu. Koszt odwiertów może sięgnąć łącznie nawet 40.000 zł, jednak otrzymujemy w ich przypadku znacznie stabilniejszą wydajność przez cały rok.
  • Marki pompy ciepła – podobnie jak w markach samochodów – przy pompach ciepła występuje podział na producentów premium i budżetowe, jak również średnią półkę. Te pierwsze mogą być dwu- a nawet trzykrotnie droższe od marek budżetowych!
  • Dodatkowe wyposażenie – jeżeli wraz z pompą ciepła kupujemy np. rozwiązanie All-in-one, gdzie jednostka wewnętrzna jest połączona ze zbiornikiem CWU, to zdecydowanie zapłacimy więcej. Można również posiadać już takie naczynie, a tym samym będzie konieczny zakup jedynie samej pompy ciepła – co też ogranicza koszty.

Od czego zależy cena montażu?

Montaż stanowi również niezwykle istotny element kosztorysu inwestycji w pompę ciepła. Tutaj mówimy o kwotach rzędu od 4.000 do 7.500 zł (chyba, że rozpatrujemy również gruntowe pompy ciepła – ich koszt sięga znacznie więcej). Poniżej czynniki wpływające na wycenę montażu pompy ciepła:
  • Województwo – z reguły na terenie wschodniej Polski ceny są nieco niższe niż np. w województwie zachodniopomorskim. Istotny czynnik wpływający na cenę.
  • Staż i renoma firmy instalacyjnej – musimy pamiętać, że na rynku swoje usługi oferują zarówno nowopowstałe firmy, jak i te, których staż w branży grzewczej sięga wielu dekad. W przypadku pomp ciepła trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy firma ma autoryzację producenta (jest to w większości przypadku warunek konieczny dla zachowania warunków gwarancji).
  • Rodzaj pompy ciepła – w przypadku pomp ciepła typu monoblok montaż jest znacznie prostszy, gdyż układ chłodniczy znajduje się wewnątrz jednej jednostki umieszczanej na zewnątrz. Natomiast splity to dwie jednostki pomiędzy, którymi przepływa czynnik chłodniczy – firma montująca musi mieć więc uprawnienia f-gazowe, gdyż czynnik napełnia się właśnie podczas montażu.

Jak obniżyć koszt zakupu pompy ciepła?

Koszt pompy ciepła można obniżyć dzięki dofinansowaniom z różnego rodzaju programów. Praktycznie w każdym przypadku jest szansa na uzyskanie formy wsparcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz znacząco skrócić czas potrzebny na zwrot z inwestycji!
Jeżeli interesuje Cię dokładna cena pompy ciepła z montażem, koniecznie sprawdź przygotowany przez nas artykuł.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: