Dzisiaj jest: 5.12.2023, imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Dlaczego rozplenica nie kwitnie?

Dodano: rok temu Czytane: 914
Ilość głosów: 24

Rozplenice japońskie to jedne z piękniejszych traw ozdobnych. Są dostępne w licznych odmianach, różniących się między sobą przede wszystkim wysokością, kolorem i pokrojem liści.

Dlaczego rozplenica nie kwitnie?

Tym, co najczęściej przyczynia się do braku kwitnienia rozplenicy, są błędy w jej uprawie. Należy ona bowiem do roślin nieco bardziej wymagających. Co zatem dokładnie odpowiada za brak kwitnienia rozplenicy? Jak się przed tym ustrzec?

Okres kwitnienia rozplenicy

Kremowo-zielone kwiatostany rozplenicy pojawiają się najczęściej późnym latem. Z tego też powodu jest to roślina ozdobna, która doskonale dekoruje ogrody u schyłku lata i na początku jesieni. W zależności od tego, z jaką dokładnie odmianą mamy do czynienia, rozplenica kwitnie od lipca do września. Zbrązowiałe już kwiatostany utrzymują się czasami aż do pierwszych przymrozków. Niestety, wśród traw ozdobnych rozplenica zalicza się do roślin, o które trzeba się należycie zatroszczyć. I dotyczy to zarówno prawidłowego dobrania samego stanowiska, na jakim ją posadzimy, jak i późniejszej pielęgnacji. Co zatem sprawia, że rozplenica nie kwitnie?

Rozplenica nie kwitnie – dlaczego?

Przyczyn braku kwitnienia rozplenicy może być wiele. Wynika to z jej wymagającego charakteru. Naturalnym środowiskiem występowania rozplenicy są tereny wschodniej Azji oraz Australia. I z reguły jest to roślina tylko częściowo odporna na mróz. Co prawda może zimować w gruncie, ale wymaga okrycia. Dobrą praktyką, która chroni roślinę przed skutkami zimy, jest związanie jej liści sznurkiem i podsypanie warstwą ściółki. Dzięki temu śnieg i mróz nie zniszczą trawy. Co jednak dokładnie wpływa na ograniczenie lub brak kwitnienia rozplenicy?

Rozplenice nie kwitnie – przyczyny:

·         podłoże złej jakości

·         zbyt duża ilość wody

·         niedobór wody

·         nieodpowiednie stanowisko

·         roślina jest już stara i trzeba ją wykopać, zostawiając najmłodsze fragmenty, które sadzimy w nowe miejsce.

Jak widać, do braku kwitnienia rozplenicy może przyczynić się naprawdę wiele czynników. Co zrobić, aby nasza trawa ozdobna kwitła długo i obficie?

Rozplenicawymagania

Warunkiem kwitnienia rozplenicy jest zapewnienie jej dobrego stanowiska, odpowiedniej jakości gleby i umiarkowanej wilgotności. Roślina ta lubi podłoża żyzne i przepuszczalne o odczynie raczej neutralnym. Gleby słabej jakości muszą zostać odpowiednio użyźnione. Zarówno w przypadku gleb piaszczystych, jak i bardzo zbitych, zachodzi konieczność wymiany podłoża, tak, aby odpowiadało ono powyżej wymienionym warunkom.

Stanowisko dla rozplenicy

Sporym wyzwaniem przy uprawie rozplenicy jest znalezienie odpowiedniego dla niej miejsca w ogrodzie. Roślina lubi być osłonięta przed wiatrem i najobficiej kwitnie przy dobrym dostępie do słońca. Stanowisko powinno być zatem dobrze nasłonecznione, ciepłe i z dobrą irygacją, bo przy nadmiernej wilgoci trawa po prostu zgnije.

Prawidłowe podlewanie

Jeśli chcemy, aby roślina ładnie kwitła, nie może mieć za sucho. Problem z przesuszeniem może powodować zbyt obfite ulistnienie, które blokuje podaż wody do gruntu. Z tego też powodu należy sprawdzać, czy gleba pod rozplenicą nie jest za sucha, a w razie potrzeby podlać ją bezpośrednio na podłoże – nie po liściach.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: