Czym są tapety obiektowe? Do czego służą?
Nowoczesne tapety obiektowe to rodzaj wzmocnionej okładziny ściennej, która różni się od zwykłej tapety wyjątkową trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to możliwe, dzięki temu, że są one tworzone z innych materiałów, a ich warstwa wizualna, czyli wzór, kolor i faktura zamieszczane są na specjalnej warstwie nośnej. Dzięki temu produkt jest też odporny na działanie substancji chemicznych i prosty w czyszczeniu.
Ponadto tapety tego typu różnią się od klasycznych przeznaczeniem. Są one produkowane z myślą o dużych wymaganiach obiektów komercyjnych i dopasowane do elementów konstrukcyjnych nowoczesnych przestrzeni biurowych, takich jak szersze ściany i wyższe sufity. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania ich w takich miejscach w roli tapet dekoracyjnych. Na rynku można znaleźć tego typu produkty w wielu wzorach i kolorach.
Tapety obiektowe a klasyczne — je są jeszcze między nimi różnice?
Istnieją też inne różnice między tapetami obiektowymi a tradycyjnymi. Są to:
- dostosowanie do przepisów przeciwpożarowych — tapeta stosowana w przestrzeniach komercyjnych musi posiadać wymagane atesty i spełniać inne wymagania związane m.in. z przepisami przeciwpożarowymi i zachowaniem odpowiednich warunków higienicznych. Stąd produkt ten musi być trudnopalny. Z kolei tradycyjna wersja używana w domach i mieszkaniach często nie posiada żadnych atestów;
- zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami i zabrudzeniami — są tak wytrzymałe, że świetnie sprawdzają się w obiektach komercyjnych, gdzie zwykłe tapety mogłyby szybko ulec zniszczeniu. Nadają się do zakrycia dziur, pęknięć i nierówności powstałych na ścianie.
Tapety tego typu są najczęściej wykonane z winylu, który jest bardzo przyjemny w dotyku i jednocześnie niezwykle odporny na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, a więc jest to materiał idealny do tworzenia okładzin ściennych o wielu wzorach i kolorach.
Gdzie warto zastosować tapety obiektowe?
Cechy, jakimi wyróżniają się tapety obiektowe, sprawiają, że są to okładziny ścienne idealne do:
- biur — wybierając odpowiedni wzór, kolor i fakturę można stworzyć przestrzeń, która umili pracownikom wykonywanie obowiązków. Stonowane barwy i proste printy dodatnio wpłyną na ich skupienie oraz ukoją ich nerwy. Wielość wzorów, kolorów i faktur sprawia, że tapetę można dobrać zgodnie z identyfikacją wizualną firmy i dopasować do stylu, jaki panuje w biurze. Dodatkowe zalety to łatwość czyszczenia i wytrzymałość, które sprawiają, że produkt ten może służyć latami i nadal estetycznie wyglądać;
- hoteli — w takich miejscach szczególnie liczy się wytrzymałość i estetyka tapet, ponieważ przy dużej liczbie osób nietrudno o zniszczenia. Poza tym goście lepiej będą czuć się w pokoju ze wzorzystymi, a nie białymi ścianami;
- lokali usługowych — to miejsca, gdzie przebywa duża liczba osób. Stąd bardzo ważna jest trwałość i wytrzymałość okładzin ściennych;
- placówek oświatowych, kulturalnych i zdrowotnych — można stworzyć eleganckie pomieszczenie, które działa wyciszająco i uspokajająco na osoby w nim przebywające oraz spełnia wszelkie wymogi prawne.
Taka tapeta może być stosowana w innych lokalach komercyjnych, a także w domach i mieszkaniach prywatnych, jeśli komuś zależy na bardzo dobrych parametrach użytkowych.

Tapety obiektowe a tradycyjne. Podsumowanie
Nowoczesne tapety obiektowe to świetna alternatywa dla klasycznych tapet i droższych okładzin ceramicznych. Dzięki swoim cechom stosowane są z powodzeniem w wielu lokalach komercyjnych. Ze względu na wielość wzorów, kolorów i faktur są to też tapety dekoracyjne, które można dopasować do własnych potrzeb i stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.