Dzisiaj jest: 23.7.2024, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Jak dobrać ilość kamieni ogrodowych na m2?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 18396
Ilość głosów: 629

Umiejętnie zastosowany kamień ogrodowy może odmienić wygląd i postrzeganie nawet najnudniejszego skrawka ziemi, a serwisy internetowe są zalewane coraz to piękniejszymi aranżacjami ogrodów.

Jak dobrać ilość kamieni ogrodowych na m2?

Są zalewane coraz to piękniejszymi aranżacjami ogrodów z użyciem różnych kamieni – począwszy od kory kamiennej, a skończywszy na otoczakach czy głazach. Jak dobrać odpowiedni kamień dekoracyjny do ogródka? Ile kilogramów żwiru, a ile otoczaków zastosować na konkretnej powierzchni? Tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto zastosować kamień w ogrodzie?

Kamień ozdobny może służyć zarówno jako dekoracja, jak i pełnić rolę użytkową w Twoim ogródku. Kamienie sprawdzą się we wszystkich ogrodach, tych mniejszych i tych większych, a w zależności od charakteru ogrodu można wykorzystać zarówno małe kamyki, jak i duże kamienie ogrodowe. Głazy świetnie sprawdzą się na skalniakach, a różne rozmiary otoczaków mogą służyć jako rozdzielenie poszczególnych rabat lub grządek. Ponadto, zarówno rośliny, jak i elementy architektury ogrodu bardzo dobrze komponują się z naturalnymi kamieniami ozdobnymi. Pamiętajmy też, że odpowiedni dobór kamieni do poszczególnych rodzajów roślin ma pozytywny wpływ na ich rozwój ze względu na zmianę odczynu pH gleby.

Kamień ozdobny, kamień ogrodowy – cena za tonę

Ceny kamieni ozdobnych zależą zarówno od rozmiaru, jak i od kształtu. Najtańszym surowcem są zdecydowanie żwiry i grysy – ich cena często nie przekracza 500 złotych za tonę. Nie wymagają specjalnej obróbki, a ich proces produkcji jest szybki i tani.

Znacznie więcej kosztują otoczaki i kamień ozdobny obrobiony w konkretny kształt (na przykład kostka granitowa czy kora kamienna). Tu proces produkcji jest czasochłonny i wymaga kosztownych maszyn, co znacząco przekłada się na cenę. W związku z tym cena za tonę otoczaków zaczyna się od około tysiąca złotych.

Na cenę mają też wpływ rodzaj i kolor kamienia. Bazalt czy marmur są zdecydowanie droższe od grysów, a czysty, biały lub czerwony otoczak będzie przewyższał cenowo szary. Podobnie grys biały (np. biała marianna) będzie droższy od zwykłego szarego czy wymieszanego.

Mam tonę kamienia – ile terenu pokryję tą ilością?

Wszystko zależy od tego, jaka jest wielkość kamieni i jak gruba warstwa ma być naniesiona. Przyjmuje się średnio, że na metr kwadratowy powierzchni potrzeba około 80-120 kilogramów kamienia. Im kamień jest drobniejszy, tym szczelniej pokryje daną powierzchnię. Przykładowo, mając kamienie o rozmiarze 7-15 mm i chcąc usypać z nich warstwę o wysokości 4 cm, potrzeba około 50-60 kg/m2. Natomiast w przypadku kamieni o wielkości 100 mm i warstwie 15 cm już będzie potrzebne około 200 kg/m2. W związku z tym, mając tonę kamienia, średnio można nią pokryć około 10 metrów kwadratowych danego terenu.

Kamień ogrodowy – ile na m2?

To pytanie zawsze spędza sen z powiek wszystkim planującym wysypać ogród lub podjazd kamieniem. Nie ma uniwersalnej metody liczenia, bo wszystko zależy od rodzaju i wielkości używanego materiału. Kamienie ozdobne mają różnorodną wydajność, dlatego też inna będzie w każdym przypadku liczba kilogramów przypadająca na metr kwadratowy. Ponadto wysokość warstwy będzie zależeć od tego, do czego kamień ma być wykorzystywany. Inna będzie wysokość w przypadku podłoża, po którym będzie się odbywał jedynie ruch pieszy, a inna będzie potrzebna do budowy skalniaków.

Ile grysu ozdobnego na m2?

Grys to pokruszone na mniejsze, dość równe kawałki skały o ostrych krawędziach. Dzięki swojej strukturze jest bardzo wydajny. Wydajność grysów oblicza się na podstawie gęstości nasypowej, która wynosi około 1,6t/m3. Na podstawie tego parametru, znając powierzchnię i grubość potrzebnej warstwy, można obliczyć ilość ton z poniższego wzoru:

Ilość ton = 1,6 x powierzchnia x grubość warstwy [m]

Ile kg kamienia ogrodowego na 100 m2?

Pamiętaj, że zupełnie inaczej na podłożu będą układać się kamienie o rozmiarze 10 mm, a inaczej – te o rozmiarze 100mm. Przyjmując, że średnio potrzeba około 100 kg kamienia na metr kwadratowy, łatwo policzyć, że w przypadku tak dużej powierzchni będzie potrzebne około 10 ton. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kamień ozdobny sprawdzi się w ogrodzie, skorzystaj z pomocy ekspertów. Firma Rakowiecki ma w swojej ofercie szeroki wybór kamieni ogrodowych. Warto również się zapoznać się z ofertą Kostka brukowa Łódź. Rakowiecki to firma z tradycjami i wieloletnim doświadczeniem w obróbce kamieni. Specjaliści pomogą Ci nie tylko dobrać odpowiedni materiał, ale także doradzą potrzebną ilość w zależności od wielkości i potrzeb Twojego ogrodu.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Co prawdziwy mężczyzna powinien wybudować?
Odpowiedź na powyższe pytanie: