Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Podzespoły i akcesoria do instalacji fotowoltaicznej

Dodano: rok temu Czytane: 256
Ilość głosów: 12

Instalacja fotowoltaiczna do prawidłowego i bezpiecznego działania potrzebuje nie tylko paneli. Jakie podzespoły i akcesoria są dostępne na rynku?

Podzespoły i akcesoria do instalacji fotowoltaicznej
Na co zwracać uwagę podczas wyboru? Gdzie się w nie zaopatrzyć, by mieć pewność co do ich wysokiej jakości? Zapraszamy do lektury artykułu.
 
Na początku warto zaznaczyć, że akcesoria i podzespoły do instalacji PV powinny być oryginalne i nowe oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. Dobra hurtownia fotowoltaiczna pomoże w ich doborze, odpowie na  pytanie i rozwieje wątpliwości klienta. Zanim jednak udasz się do hurtowni fotowoltaicznej, sprawdź, czego możesz potrzebować.

Inwertery do instalacji PV

Inwerter, zwany również falownikiem, przetwarza energię powstającą w przydomowej elektrowni słonecznej. Dzięki niemu prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny.
 
Do wyboru są różne rodzaje inwerterów:
  • on-grid – oddają nadwyżkę energii wyprodukowanej przez instalację do sieci energetycznej;
  • off-grid – znane również jako inwertery wyspowe; wyposażone są w akumulatory, które gromadzą nadwyżkę wytwarzanej energii, tak aby mogła ona być wykorzystana przez użytkowników instalacji PV;
  • hybrydowe – współpracują zarówno z siecią energetyczną, jak i akumulatorami.
 
Wybór rodzaju falownika zależy głównie od tego, czy użytkownicy instalacji chcą oddawać nadwyżki prądu do sieci energetycznej, czy też zamierzają je wykorzystać do własnych potrzeb.
 

Magazyny energii

Magazyn energii to niezbędna część instalacji fotowoltaicznej w przypadku, gdy jej użytkownicy decydują się nie przekazywać nadwyżek energii do sieci energetycznej, ale wykorzystywać je samodzielnie. Magazyn energii zapewni również gospodarstwu domowemu dostęp do energii elektrycznej w przypadku awarii sieci.
 
Wśród magazynów energii można wyróżnić:
  • akumulatory litowo-jonowe – cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką sprawność; nadają się do domów jednorodzinnych; warto wybrać akumulatory typu LFP, ponieważ zapewniają one największe bezpieczeństwo;
  • akumulatory kwasowo-ołowiowe – wymagają osobnego, wentylowanego pomieszczenia i tracą więcej energii w porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych; odporne na zimno, sprawdzą się w domkach letniskowych;
  • przepływowe magazyny energii – stosowane w instalacjach przemysłowych;
  • wodorowe magazyny energii – bardzo trwałe i ekologiczne, jednak cechuje je niska sprawność i wysoka cena.
 
Należy pamiętać, że pojemność akumulatora dobiera się na podstawie średniego dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną, uwzględniając użyteczną pojemność magazynu.

Rozdzielnice elektryczne

Zadaniem rozdzielnicy elektrycznej jest rozdzielenie prądu odpowiednio do obwodów zasilających dane urządzenia elektryczne.
 
Aparaty rozdzielcze zamontowane w rozdzielnicach umożliwiają właściwe rozmieszczenie, odseparowanie przewodów elektrycznych, a ponadto chronią je przed zniszczeniem. Z kolei aparatura pomiarowa gromadzi informacje np. o ilości energii przekazanej do sieci, zaś aparatura sterownicza koordynuje pracę instalacji fotowoltaicznej.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Z jakiego materiału najczesciej buduje się domy?
Odpowiedź na powyższe pytanie: